XLVII OLSZTYŃSKIE KONCERTY ORGANOWE: AGNIESZKA TARNAWSKA, PRZEMYSŁAW CZEKAŁA
info
-
20:00
-
Bazylika konkatedralna św. Jakuba
Wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy na XLVII Olsztyńskie Koncerty Organowe im. Feliksa Nowowiejskiego! Wydarzenia organizowane pod tym szyldem w ramach letniego cyklu WYRWASY odbędą się tradycyjnie w bazylice konkatedralnej św. Jakuba, w kolejne niedziele (i jeden piątek) lipca i sierpnia 2025. Tegoroczna odsłona koncertów organowych to międzynarodowy skład artystów, mistrzowski poziom wykonawczy i repertuar z najwyższej półki. Podczas dziesięciu występów od 6 lipca do 31 sierpnia raz jeszcze przypomnimy, że klasyka wcale nie musi być nudna!
AGNIESZKA TARNAWSKA (Poznań) – organy
PRZEMYSŁAW CZEKAŁA (Poznań) – baryton
W programie:
Organy ołtarzowe:
* August Freyer (1801–1883)
– Wariacje koncertowe op. 3
* Stanisław Moniuszko (1819–1872)
– Sub tuum praesidium (Pod Twoją obronę)
– Wieczny pokój lirnikowi (Boże Wszechmocny)
– Hymn do Pana Jezusa (Z Ojcem przedwiecznym stolicę dzieli)
Organy główne:
* Dietrich Buxtehude (1637–1707)
– Passacaglia in d BuxWV 161
* Johann Sebastian Bach (1685–1750)
– Aria Ich habe genug z kantaty BWV 82
* Alessandro Stradella (1639–1682) / Louis Niedermeyer (1802–1861)
– Pietà, Signore!
* Feliks Nowowiejski (1877–1946)
– Wstęp do sekwencji Victimae Paschali Laudes op. 9 nr 7
* Charles Tournemire (1870–1939)
– Choral-Improvisation sur le Victimae Paschali Laudes
Organizacja XLVII Olsztyńskich Koncertów Organowych:
– Parafia św. Jakuba w Olsztynie
– MOK Olsztyn
Dyrektor artystyczny: Jarosław Tarnawski
XLVII OLSZTYŃSKIE KONCERTY ORGANOWE: AGNIESZKA TARNAWSKA, PRZEMYSŁAW CZEKAŁA
13 lipca 2025 (niedziela) / godz. 20:00
Bazylika konkatedralna św. Jakuba
Wstęp wolny
Agnieszka Tarnawska to absolwentka Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie organów prof. Sławomira Kamińskiego oraz klawesynu prof. Marii Banaszkiewicz-Bryły, doktor sztuk muzycznych, asystent w poznańskiej Akademii Muzycznej. W 2013 roku ukończyła studia Master of Music w Lubece w klasie organów Arvida Gasta, następnie w 2016 solistyczne studia Konzertexamen pod kierunkiem Wolfganga Zerera w Hamburgu (dyplomy z wyróżnieniem).
Jest laureatką licznych konkursów organowych: IV Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu (2010, II nagroda), XVIII Międzynarodowego Konkursu Organowego im. L. Janáčka w Brnie (2012, II nagroda), VIII Międzynarodowego Konkursu Organowego w Korschenbroich (2013, II nagroda). W maju 2017 roku zdobyła I nagrodę na XV Międzynarodowym Konkursie Organowym Césara Francka w Haarlem. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD).
W 2023 roku ukazał się jej debiutancki album płytowy z dziełami organowymi Césara Francka, zarejestrowany na historycznych organach Aristide’a Cavaillé-Colla w Lyonie.
Przemysław Czekała jest absolwentem wydziału wokalno-aktorskiego poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Antoniny Kaweckiej. Wielokrotnie brał udział w przedstawieniach operowych i koncertach w Teatrze Wielkim w Poznaniu, Filharmonii Poznańskiej i innych salach koncertowych kraju. Do dziś Przemysław Czekała wykonuje partie solowe w dziełach muzyki oratoryjno-kantatowej i recitalach liryki wokalnej.
Jako solista Przemysław Czekała nagrał pięć płyt. Od 1990 roku jest członkiem Poznańskiego Zespołu Wokalnego Affabre Concinui, z którym koncertuje w Polsce i zagranicą. Zaśpiewał ponad tysiąc koncertów, nagrał dwadzieścia płyt, kilkadziesiąt audycji radiowych i programów telewizyjnych. W latach 2000–2024 Przemysław Czekała współpracował z Chórem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu „Musica Viva” jako asystent dyrygenta ds. kształcenia emisji głosu, a od roku 2012 wykłada w Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie jest m.in. opiekunem wokalnym Chóru Kameralnego.
Jest jurorem w konkursach wokalnych, prowadzi wykłady i warsztaty wokalne oraz warsztaty emisji głosu dla nauczycieli i aktorów. W swoim dorobku ma kilkadziesiąt opracowań utworów muzycznych dla chórów i zespołów kameralnych.