XLVII OLSZTYŃSKIE KONCERTY ORGANOWE: JAKUB MONETA
info
-
20:00
-
Bazylika konkatedralna św. Jakuba
Wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy na XLVII Olsztyńskie Koncerty Organowe im. Feliksa Nowowiejskiego! Wydarzenia organizowane pod tym szyldem w ramach letniego cyklu WYRWASY odbędą się tradycyjnie w bazylice konkatedralnej św. Jakuba, w kolejne niedziele (i jeden piątek) lipca i sierpnia 2025. Tegoroczna odsłona koncertów organowych to międzynarodowy skład artystów, mistrzowski poziom wykonawczy i repertuar z najwyższej półki. Podczas dziesięciu występów od 6 lipca do 31 sierpnia raz jeszcze przypomnimy, że klasyka wcale nie musi być nudna!
JAKUB MONETA (Świdnica) – organy
W programie:
Organy ołtarzowe:
Felix Mendelssohn Bartholdy (1809–1847)
Sonata f-moll op. 65 nr 1
I. Allegro moderato e serioso
II. Adagio
III. Andante. Recitativo
IV. Allegro assai vivace
Organy główne:
Max Reger (1873–1916)
Fantazja chorałowa Ein feste Burg ist unser Gott op. 27
Johann Sebastian Bach (1685–1750)
Toccata, Adagio i Fuga C-dur BWV 564
Marcel Dupré (1886–1971)
Évocation op. 37: III. Allegro deciso
Organizacja XLVII Olsztyńskich Koncertów Organowych:
– Parafia św. Jakuba w Olsztynie
– MOK Olsztyn
Dyrektor artystyczny: Jarosław Tarnawski
XLVII OLSZTYŃSKIE KONCERTY ORGANOWE: JAKUB MONETA
3 sierpnia (ND) / godz. 20:00
Bazylika konkatedralna św. Jakuba
Wstęp wolny
Jakub Moneta urodził się̨ 31 grudnia 2004 roku w Świdnicy. W 2023 roku ukończył wrocławską Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II st. im. Karola Szymanowskiego, w której uczył się w klasie organów Tomasza Głuchowskiego, a następnie Piotra Rojka. Od października 2023 roku studiuje w poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w klasie organów Agnieszki i Jarosława Tarnawskich.
Jest laureatem kilkunastu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych. Jako pierwszy Polski organista w historii stanął na podium Międzynarodowego Konkursu Bachowskiego w Lipsku, zdobywając II miejsce oraz nagrodę publiczności. Jakub Moneta jest także zwycięzcą: IX Akademickiego Konkursu Organowego „Romuald Sroczyński in memoriam” w Poznaniu, I edycji międzynarodowego konkursu Orava Organ Prix na Słowacji, IX Ogólnopolskiego Konkursu Organowego im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie, XIII Krakowskiego Konkursu Młodych Organistów, X Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Olsztynie (nagroda Grand Prix), I Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Organistów w Sanoku oraz V Transgranicznego Konkursu Organowego w Raciborzu. W ramach Ogólnopolskiego Konkursu Muzycznego, organizowanego przez CEA w kwietniu 2022 roku we wrocławskiej OSM I i II st., w kategorii organy zdobył nagrodę I miejsca.
Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Philippa Lefebvre, Wolfganga Seifena, Ludgera Lohmanna, Erwina Wiersingę, Pietera van Dijka, Wolfganga Zerera i Juliana Gembalskiego. Regularnie koncertuje na terenie całego kraju. Jest także czynnym organistą liturgicznym i akompaniatorem. W swoim dorobku posiada dwie solowe płyty CD z literaturą organową.
W październiku 2020 roku z rąk prezydent miasta Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej odebrał wyróżnienie w dziedzinie kultury za popularyzację Świdnicy poprzez kulturę. W latach 2019–2022 był stypendystą Fundacji Santander Bank Polska. Jest trzykrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyróżniony został także stypendium Prezesa Rady Ministrów, Prezydenta Wrocławia oraz Samorządu Wrocławia w ramach programu „Promovere Talenta”. W 2023 roku otrzymał stypendium z programu Młoda Polska, organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury, z celem na zakup nowego instrumentu.