Przejdź do treści

XLVII OLSZTYŃSKIE KONCERTY ORGANOWE: ŁUKASZ MOSUR, GABRIELA WODICZKO-MOSUR

  • 20:00

  • Bazylika konkatedralna św. Jakuba

Wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy na XLVII Olsztyńskie Koncerty Organowe im. Feliksa Nowowiejskiego! Wydarzenia organizowane pod tym szyldem w ramach letniego cyklu WYRWASY odbędą się tradycyjnie w bazylice konkatedralnej św. Jakuba, w kolejne niedziele (i jeden piątek) lipca i sierpnia 2025. Tegoroczna odsłona koncertów organowych to międzynarodowy skład artystów, mistrzowski poziom wykonawczy i repertuar z najwyższej półki. Podczas dziesięciu występów od 6 lipca do 31 sierpnia raz jeszcze przypomnimy, że klasyka wcale nie musi być nudna!

ŁUKASZ MOSUR (Bazylea, Szwajcaria) – organy
GABRIELA WODICZKO-MOSUR (Bazylea, Szwajcaria) – sopran

W programie:
* Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)
– Fantazja f-moll KV 608
– Motet Exsultate, jubilate KV 165
* Johann Sebastian Bach (1685–1750)
– Komm, Seelen, dieser Tag BWV 479
– Liebes Herz, bedenke doch BWV 482
– Steh ich bei meinem Gott BWV 503
* Charles Marie Widor (1844–1937)
– VI Symfonia g-moll op. 42
III. Intermezzo
IV. Cantabile
V. Finale

Organizacja XLVII Olsztyńskich Koncertów Organowych:
– Parafia św. Jakuba w Olsztynie
– MOK Olsztyn
Dyrektor artystyczny: Jarosław Tarnawski

XLVII OLSZTYŃSKIE KONCERTY ORGANOWE: ŁUKASZ MOSUR, GABRIELA WODICZKO-MOSUR
24 sierpnia 2025 (niedziela) / godz. 20:00
Bazylika konkatedralna św. Jakuba
Wstęp wolny

Łukasz Mosur studiował w Warszawie, Lubece oraz Hamburgu (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Musikhochschule Lübeck oraz Hochschule für Musik und Theater Hamburg). Jego profesorami byli Andrzej Chorosiński, Franz Danksagmüller oraz Pieter van Dijk. Jest laureatem międzynarodowych konkursów organowych w Polsce, Litwie i Niemczech.

Łukasz Mosur koncertował w wielu krajach europejskich na festiwalach organowych w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Holandii, Danii, Belgii, Litwie oraz w Polsce, między innymi w Krakowie, Warszawie, Kamieniu Pomorskim, Poznaniu, Świętej Lipce. W 2024 roku obronił dysertację doktorską dotyczącą problematyki realizacji basso continuo w twórczości gdańskiego organisty i kompozytora epoki baroku – Daniela Magnusa Gronaua.

Za swe osiągnięcia nagrodzony przez Ministra Kultury RP oraz polskie i niemieckie fundacje wspierające rozwój najzdolniejszych muzyków. Obecnie pełni funkcję pierwszego organisty, kierownika muzycznego oraz dyrygenta chóru św. Maurycego (St. Mauritius-Chor) Katolickiego Centrum Parafialnego św. Maurycego w Furttal (Zurych). Oprócz tego prowadzi działalność pedagogiczną w Katedrze Organów, Muzyki Kościelnej, Klawesynu i Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, pracując na stanowisku adiunkta.

Gabriela Wodiczko-Mosur to polska sopranistka specjalizująca się w wykonawstwie muzyki dawnej, ze szczególnym uwzględnieniem repertuaru renesansowego, barokowego i klasycznego. Jej działalność artystyczna koncentruje się na muzyce ansamblowej i oratoryjnej, odzwierciedlając głęboką pasję do historycznych praktyk wykonawczych.

Kształciła się w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jej nauczycielami śpiewu byli m.in. Grażyna Flicińska-Panfil, Helena Zubanovich, Agnieszka Piass oraz Artur Stefanowicz. Obecnie kontynuuje studia z zakresu śpiewu solowego w prestiżowej Schola Cantorum Basiliensis w Szwajcarii, w klasie Rosy Dominguez.

Równolegle z rozwojem kariery wokalnej ukończyła studia teoretyczne na kierunku teoria muzyki w Akademii Muzycznej w Poznaniu, co pozwala jej łączyć wiedzę muzykologiczną z praktyką wykonawczą.

Dowiedz się więcej

udostępnij

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Kartki z Kalendarza

Nadchodzące wydarzenia

Wspierają nas

Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.