XLVII OLSZTYŃSKIE KONCERTY ORGANOWE: MICHAŁ DUŹNIAK
info
-
20:00
-
Bazylika konkatedralna św. Jakuba
Wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy na XLVII Olsztyńskie Koncerty Organowe im. Feliksa Nowowiejskiego! Wydarzenia organizowane pod tym szyldem w ramach letniego cyklu WYRWASY odbędą się tradycyjnie w bazylice konkatedralnej św. Jakuba, w kolejne niedziele (i jeden piątek) lipca i sierpnia 2025. Tegoroczna odsłona koncertów organowych to międzynarodowy skład artystów, mistrzowski poziom wykonawczy i repertuar z najwyższej półki. Podczas dziesięciu występów od 6 lipca do 31 sierpnia raz jeszcze przypomnimy, że klasyka wcale nie musi być nudna!
MICHAŁ DUŹNIAK (Katowice) – organy
W programie:
* Feliks Nowowiejski (1877–1946)
– III Koncert organowy op. 56 nr 3
I. Preludio
II. Chorał. Plein chant
III. Introduzione e variazione
* August Freyer (1801–1883)
– Concert-Fantasie f-moll op. 1
* Alexandre Guilmant (1837–1911)
– III Sonata op. 56
I. Preludio
II. Adagio
III. Fuga
* Zoltán Kodály (1882–1967)
– Preludium na organy
* Flor Peeters (1903–1986)
– Concert Piece op. 52a
Organizacja XLVII Olsztyńskich Koncertów Organowych:
– Parafia św. Jakuba w Olsztynie
– MOK Olsztyn
Dyrektor artystyczny: Jarosław Tarnawski
XLVII OLSZTYŃSKIE KONCERTY ORGANOWE: MICHAŁ DUŹNIAK
Koncert Inauguracyjny
6 lipca 2025 (niedziela) / godz. 20:00
Bazylika konkatedralna św. Jakuba
Wstęp wolny
Michał Duźniak to organista urodzony w Wodzisławiu Śląskim. Ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. dr. hab. Juliana Gembalskiego i dr. hab. Witolda Zabornego. Swoje umiejętności doskonalił podczas wielokrotnych kursów mistrzowskich m.in. u prof. Wolfganga Seifena, prof. Bruno Oberhammera, prof. Jean Luc Perrota, prof. Józefa Serafina, prof. Jaroslava Tůmy (Czechy).
Pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Organów i Muzyki Kościelnej w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie również stale współpracuje z Muzeum Organów Śląskich. Jest dyrektorem Studium Muzyki Kościelnej im. ks. Roberta Gajdy w Katowicach. W 2024 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego.
Koncertuje jako solista i kameralista. Artysta prawykonywał także utwory solowe i kameralne (m.in. Henryka Klai, Michała Schaeffera, Sebastiana Szymańskiego, Krzysztofa Walczaka i własne). Oprócz działalności artystycznej i pedagogicznej prowadzi badania nad górnośląskim instrumentarium organowym i działalnością organmistrzów, opracowując zbiory archiwalne. Jest autorem kilkunastu artykułów naukowych z zakresu budownictwa organowego oraz wykonawstwa literatury organowej. Prowadzi działalność publicystyczną o charakterze muzykologicznym. Od 2021 r. pracuje jako redaktor serii naukowej „Organy na Śląsku” oraz serii „Viriditas musicae”. Pod jego redakcją ukazało się pierwsze wydanie utworów Henryka Klai (2023).
W swoim dorobku Michał Duźniak posiada trzy płyty CD: „De profundis psalmorum”, 2016 (wielkie formy romantyczne), „Ex operibus romanticorum”, 2018 (literatura romantyczna), „Facies modernismi”, 2022 (nieznane utwory Henryka Klai) oraz dokumentację dźwiękową zabytkowego instrumentu firmy Binder und Sohn znajdującego się w Brzeźcach (2020).