Przejdź do treści

Dowiedz się więcej

Konkurs Innowacji: Czas na wynalazek

W konkursie uczestniczyć mogą wyłącznie osoby w wieku od 15 do 20 lat, uczęszczające do jednej z olsztyńskich szkół średnich; zarówno indywidualni uczniowie, jak i zespoły robocze, złożone z uczniów olsztyńskich szkół średnich. Do konkursu może zostać zgłoszony tylko jeden projekt, stanowiący wynalazek, innowację technologiczną bądź racjonalizację technologiczną w dziedzinie nauk technicznych. Pula nagród to 10 tys. zł!

Celem konkursu jest promocja innowacji i wynalazczości wśród uczniów olsztyńskich szkół średnich. Jego rozpisanie, upowszechnienie, przebieg i wyłonienie zwycięskich prac przyczyni się do wzrostu kreatywności i aktywizacji młodzieży w zakresie szeroko rozumianej innowacyjności. Ideą i podstawowym zamysłem konkursu jest poszukiwanie i promowanie młodych talentów oraz ich pomysłów, wynalazków, dokonań, które mogą stanowić istotny wkład w cywilizacyjny i kulturowy rozwój społeczeństwa.

Kim był patron konkursu?

Johann Hermann Ganswindt był żyjącym na przełomie XIX i XX w. wynalazcą i konstruktorem-samoukiem, śmiałym wizjonerem wyprzedzającym swą epokę, pionierem idei podróży międzyplanetarnych oraz podboju kosmosu. Urodził się w 1856 r. w Wójtówku k. Jezioran (Voigtshof) w rodzinie osiadłej od wieków na Warmii. Działał i zmarł w Berlinie. Starał się propagować i wcielać w życie swe wynalazki. Jako jeden z pierwszych przedstawił koncepcję statków kosmicznych z napędem odrzutowym oraz międzyplanetarnych stacji kosmicznych (1881). Pracował również nad konstrukcją wielkich sterowców, pojazdów i urządzeń z napędem deptakowym, a także śmigłowca. Podczas zorganizowanego w czerwcu 1901 r. publicznego pokazu śmigłowiec konstrukcji Ganswindta wraz z dwuosobową załogą oderwał się na kilka sekund od ziemi. Wydarzenie wydawało się tak nieprawdopodobne, że Ganswindta oskarżono o oszustwo. Wynalazca zmarł w zapomnieniu w 1934 r. Rehabilitacji doczekał się dopiero po śmierci. W 1970 r. w uznaniu jego zasług Międzynarodowa Unia Astronomiczna nazwała jego imieniem jeden z kraterów na Księżycu. Ganswindt jest tym samym jedynym Warmiakiem, którego imię zapisano na mapie Srebrnego Globu.

REGULAMIN KONKURSU
LISTA DYSCYPLIN
KARTA ZGŁOSZENIOWA

Konkurs rozpoczął się 1 września ubiegłego roku.
Na zgłoszenia i projekty czekamy do 30 kwietnia 2019 roku.

udział bezpłatny

fundatorzy nagród
Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie
Michelin Polska S.A.

partner projektu
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Co słychać?

Przeczytaj