Przejdź do treści

Dowiedz się więcej

Niezłomna Ukraina

24 lutego mija rocznica haniebnej napaści Rosji na niepodległą, suwerenną Ukrainę. Minął rok, od kiedy tuż obok nas rozlega się płacz i wołanie o sprawiedliwość. Rok, który zmienił nas wszystkich.


By nie pozwolić wyblaknąć pamięci o tej tragedii, na placu Jana Pawła II 1, przed gmachem olsztyńskiego ratusza Miejski Ośrodek Kulturyw Olsztynie stawia instalację artystyczną pn.”NIEZŁOMNA UKRAINA”, przygotowaną ze szczątków autentycznych rakiet pochodzących z okolic linii frontu w Ukrainie. Rakiety zostały wystrzelone z wyrzutni BM-21 Grad. Zostały przywiezione przez prywatny konwój humanitarny z Olsztyna z miejscowości Prudianka w okolicach Charkowa – niemal całkowicie zniszczonej podczas ofensywy. Rakiety zostały zebrane tuż obok linii frontu. Kilka kilometrów dalej – stały już czołgi.  Z przywiezionych szczątków olsztyński artysta Tonda Kinoko wykonał szczególną instalację artystyczną – bolesne memento dramatu naszych przyjaciół z Ukrainy, a zarazem świadectwo naszej empatii i na nowo rodzącej się przyjaźni.

Ekspozycja będzie prezentowana w sąsiedztwie ratusza przez miesiąc. Po tym czasie artysta przekaże ją na charytatywną licytację, której wyniki zostaną w całości przekazane na pomoc medyczną Ukrainie. Szczegóły zbiórki zostaną wkrótce podane do wiadomości na facebookowym profilu MOK Olsztyn oraz na stronie mok.olsztyn.pl.

Słowami Tondy Kinoko:
„Najważniejszym elementem instalacji nie jest wbrew pozorom grupa odłamków rakiety Grad (bardzo interesująca, bo na szczęście nadal egzotyczna w naszym kraju – i niech tak pozostanie), ale jej cokół – stalowy monolit. Choć pręty wyznaczają kierunek uderzenia rakiety, to splątane całą mocą najdzielniejszych z dzielnych obrońców Ukrainy („węzeł” tuż nad cokołem), nie są w stanie rozerwać jedności tego narodu. Dlatego zwieńczeniem konstrukcji jest plakietka, którą wykonałem w charakterystycznej dla siebie technice: na aluminiowym podłożu, pokrytym szaro-niebieską farbą olejną, wyryłem postać Obrońcy Wasi spod Charkowa, który niesie na ramieniu jeden z odłamków tejże rakiety. Uśmiecha się, pokazuje gestem OK i nie ma najmniejszej wątpliwości, że roZZja tę wojnę przegra”.

Zdjęcia przekazane przez wolontariuszy konwoju humanitarnego z Olsztyna.

RAKIETA NR 1

Rakieta wydobyta z cerkwi. Na zdjęciu żołnierz 241 Kijowskiej Brygady Obrony Terytorialnej Wasilij Poliszuk.

RAKIETA NR 2

Dworzec w niewielkiej miejscowości, budynek został całkowicie zniszczony. Rakietę wydobywa ukraińśki Wasia. Wolontariusze wspominają o problemie z przewiezieniem rakiet przez granicę. Rakieta była traktowana jako broń. Udało się przekonać służby, że jest to niespprawny fragment broni, bo i zostanie przeznaczony na licytację. Na zdjęciu nr 2 Joanna Mieszczyńska z konwoju humanitarnego z Olsztyna.

RAKIETA NR 3

Rakieta wystrzelona w kierunku Charkowa. Na zdjęciu Jan Potrawiak z konwoju humanitarnego z Olsztyna.

Wszystkie rakiety zostały wystrzelone z wyrzutni BM-2121 Grad, radzieckiej polowej, samobieżnej, wiloprowadnicowej wyrzutni rakietowej (fot.)

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Co słychać?

Przeczytaj