Przejdź do treści

Otwarte mistrzostwa fotograficzne

Otwarte Mistrzostwa Fotograficzne to coroczny, trwający bez przerwy od 2004 roku, ogólnopolski konkurs dla wszystkich fotografujących. Do tej pory nagrodziliśmy już ponad stu laureatów, a nasze Jury, złożone z najlepszych fotografów i krytyków branży, przejrzało ponad dwanaście tysięcy zdjęć!
Do udziału zapraszamy wszystkich: amatorów fotografii i profesjonalistów. Nie stawiamy ograniczeń wiekowych ani sprzętowych, otwierając się szeroko na wszelkie metody pozyskiwania dobrych kadrów. W edycji OMF 2023 pragniemy zwrócić uwagę Uczestnikom na złożoność świata, jego problemy, ale też i piękne strony.
FOTOGRAFIA ULICZNA jest olbrzymią kopalnią wszelakich odsłon życia społecznego, każda rzecz występująca w tzw. przestrzeni publicznej jest odzwierciedleniem człowieka i konsekwencji jego działań. Mocnym elementem takich poszukiwań jest tzw. decydujący moment.
ABSTRAKCJA daje pole do popisu naszemu kreatywnemu spojrzeniu na świat w sposób nieoczywisty, tajemniczy. Tu możemy całkowicie puścić wodze fantazji i wręcz nie trzymać się jakiś ustalonych ram czy prawideł.
PORTRET to mocna korespondencja między modelem i twórcą, nawet przy ujęciu złapanym z ukrycia.

KATEGORIE KONKURSOWE:

• FOTOGRAFIA ULICZNA
To swego rodzaju reportaż, wymagający często szybkości spojrzenia i reakcji. Kategoria odpowiada duchowi naszych czasów. Życie społeczne w swym zagęszczeniu i bliskości powoduje mocne interakcje. Wrażliwość musi bardzo szybko korespondować z chwytaniem kluczowego momentu, emocji. Ulica jest też tu pewnym przenośnym określeniem tego, co obserwujemy po wyjściu z domu, w całość tkanki miejskiej, społecznej itd.

• PORTRET
To wręcz klasyczna dziedzina fotografii, z bardzo osobistym, międzyludzkim kontaktem oraz korespondencją między modelem i fotografem. Zawiera się w niej emocje modela fotografowanego, przepuszczone przez emocje osoby fotografującej. To chyba jedna z najbardziej pierwotnych form sztuki. Człowiek od zawsze miał potrzebę obrazować ludzi, zwierzęta, twory mityczne.

• ABSTRAKCJA
Abstrakcja to coś nieoczywistego, nierzeczywistego, często odkrywanego w rzeczach bardzo zwykłych, wszechobecnych. To miejsce na uwolnienie wyobraźni i swojej indywidualnej spostrzegawczości. To zdolność własnej interpretacji rzeczywistości.

W obradach Jury wybierzemy prace nagrodzone i wyróżnione, które zostaną zaprezentowane w lutym 2024 na wystawie pokonkursowej w Galerii Amfilada MOK Olsztyn.

Nagrody OMF 2023:
Grand Prix XIX Edycji Otwartych Mistrzostw Fotograficznych – nagroda specjalna imienia Ryszarda Czerwińskiego ufundowana przez Prezydenta Olsztyna o wartości 3000 zł
I Miejsce
Nagroda pieniężna 2000 zł
II Miejsce
Nagroda pieniężna 1500 zł
III Miejsce
Nagroda pieniężna 1000 zł
Trzy wyróżnienia w postaci wydruków o wartości 200 zł.

Wasze zmagania konkursowe będzie oceniać bezkompromisowe Jury, w którego składzie znajdują się:
📸 Jarosław Poliwko. Fotografią jako pasją zaczął się zajmować już pod koniec lat 80-tych XX w. Od wielu lat z powodzeniem poświęca się tej dziedzinie i zawodowo, i artystycznie. Efektem tego jest własna fotograficzna działalność gospodarcza oraz studio fotograficzne ART3H Studio, którego Jarek Poliwko jest współwłaścicielem. Styl artysty oscyluje w obrębie fotografii społeczno-reportażowej, kreacyjnej, teatralno-muzycznej i silnie emocjonalnej, w której nadrzędnym tematem inspiracji jest człowiek i jego istnienie. Ostatnimi czasy mocno eksplorujący fotografię minimalistyczną. Jako podróżnik realizuje również wielopłaszczyznowe reportaże.
Duże wystawy indywidualne: „W Międzygeście” (2008), „Bardzo bliski wschód” (2010), „Teatr nieobiektywnie” (2015), „Gdzieniegdzie” (2015) „Rzuty płaskie”(2021) „ItamItu”(2023)
Wystawy zbiorowe: „Jarosław Poliwko i Karol Rajmund Raich. Wystawa fotografii” (2005), „Niepodobieństwa – Japonia na zdjęciach (2020).”Nierzeczywistości”(2021)
Publikacje: Gazeta Wyborcza, Gazeta Olsztyńska, Made In Warmia&Mazury, FOTO.

📸 Arek Stankiewicz. Niedoszły polonista. Zawód wykonywany: fotograf, fotoreporter Gazety Wyborczej, założyciel Czarna Offca Studio, współwłaściciel ART3H Studio. Na co dzień zajmuje się fotografią reportażową, studyjną i komercyjną. Jak sam mówi, oddech i radość znajduje podróżując i fotografując w podróży. Szczególnie interesuje go kierunek wschodni, z naciskiem na Chiny i Japonię. W obu tych krajach był wielokrotnie, dokumentując swoje podróże. Podpatrywanie codzienności, jej dokumentacja, poszukiwanie nowych punktów widzenia, a także poczucie humoru w fotografii to główne zainteresowania fotograficzne Arka Stankiewicza. Realizował projekt fotograficzny „Warmia i Mazury. Rzut z góry” , zdjęcia wykonane z drona w ramach stypendium artystycznego Departamentu Kultury i Edukacji – Urząd Marszałkowski Woj. W-M w Olsztynie . Projekt zakończony wystawą o tym samym tytule (2022).
Wystawy: „Niepodobieństwa – Japonia na zdjęciach” (2020), ”Nierzeczywistości” (2021)
Publikacje: Gazeta Wyborcza, Wysokie Obcasy, Duży Format, Polityka, Business Insider, Kommierasant, Made In Warmia&Mazury, Wprost.
Współpraca: Gazeta Wyborcza, East News Agencja Fotograficzna, Made In Warmia&Mazury, Pryzmat – Pracownia Tańca Współczesnego, MOK Olsztyn, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Fundacja Sztuki Artoffnia i in.

📸 Łukasz Pepol. W 2008 ukończył studia w Instytucie Nauk Politycznych UWM w Olsztynie oraz Warszawską Szkołę Fotografii. Swoje pierwsze fotograficzne kroki zaczął stawiać w roku 1999, zajmując się fotografią analogową. Zawodowo zaczął działać od roku 2009, tworząc głównie portrety polityków, artystów, ludzi sceny oraz zdjęcia mody. Jego komercyjne zdjęcia pojawiały się m.in. w magazynach: Playboy, Forbes, Maleman, Gazeta Wyborcza, Przekrój, Gala oraz na portalach: interia.pl, rmffm.pl, radiozet.pl. Poza pracą zawodową cały czas działał czynnie jako fotografik. Jego prace były nagradzane oraz wyróżniane w konkursach fotograficznych. W latach 2013, 2015, 2017 oraz 2019 uczestniczył w wystawie pokonkursowej Olsztyńskiego Biennale Sztuki „O Medal Prezydenta“.
Ważniejsze wystawy: „Zatoka huraganów” (2007), „Zatorze“ (2014), „People of New York – Pepol of New York“ (2016)

XIX Otwarte Mistrzostwa Fotograficzne OMF 2023 są objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza.

Na zgłoszenia konkursowe czekamy do 18 grudnia 2023 do godziny 15:00.

Formularz zgłoszeniowy znajdziecie na stronie mok.olsztyn.pl/omf

Dowiedz się więcej

Co słychać?

Przeczytaj