Przejdź do treści

Nieme kino

Murnau: Portier z Hotelu Atlantic

  • 18:00

  • Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3

Wstęp wolny

Tagi: kultura

Zapraszamy na pokaz jednego z najważniejszych filmów giganta przedwojennej kinematografii Friedricha Wilhelma Murnaua. Projekcja odbędzie się w sobotę 29 października o godzinie 18:00.

„Portier z hotelu Atlantic” (Der letzte Mann) jest uznawany za jedno z najwybitniejszych dzieł kammerspielu, czyli gatunku wywodzącego się z filmowego ekspresjonizmu. Bohaterem jest hotelowy portier, którego wzloty i upadki prowadzą do szczęśliwego zakończenia.

Pokaz filmu zostanie poprzedzony prelekcją Michała Zareckiego.

Michał Zarecki (ur. 2000) – absolwent studiów licencjackich filmoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim, wielki miłośnik historii filmu – w szczególności niemego i ukraińskiego. W latach 2015-2019 prowadził w Olsztynie comiesięczny cykl pokazów starego kina, „Nieme Środy”. Szczególnie bliska wydaje mu się twórczość Friedricha Wilhelma Murnaua. W wolnych chwilach zajmuje się także amatorsko realizacją filmów.

Na seans zapraszamy z okazji przypadającej w tym roku stuletniej rocznicy premiery filmu „Nosferatu, symfonia grozy” w reżyserii Friedricha Wilhelma Murnaua. W związku z tą datą w MOK Olsztyn odbywa się przegląd czterech najwybitniejszych filmów tego twórcy, czyli właśnie „Nosferatu” (1922), „Portiera z hotelu Atlantic” (1926), „Fausta” (1926) oraz „Wschodu słońca” (1927).

Dowiedz się więcej

udostępnij

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Kartki z Kalendarza

Nadchodzące wydarzenia

Finał: Co ty wiesz o Olsztynie…

Emocjonujące zmagania finałowe uczestników wyłonionych w eliminacjach profesjonalnego turnieju wiedzy o mieście. W wielkim finale o nagrodę główną w wysokości 3.000 zł powalczą:👏 Andrzej Bobrowicz,👏 Magdalena Wałkuska,👏 Katarzyna Kujawa. Jeśli chcecie poznać pytania z eliminacji zapraszamy na stronę https://forms.gle/JgSJWUFxzo7kds9b6.

czytaj więcej

Zamaskowani

MOK Olsztyn zaprasza na kreatywne warsztaty familijne „Zamaskowani”! Wydarzenie odbędzie się w sobotę 14 stycznia w Kamienicy Naujacka przy Dąbrowszczaków 3 o godz. 11:00. Karnawał bez maski to nie karnawał. A maska, jak wiadomo, to też niezbędny atrybut każdego superbohatera i każdej superbohaterki. Jakie supermoce drzemią w waszych rodzinach? Kto piecze najlepszy sernik, kto zna […]

czytaj więcej

Premiera: Pani z Panami

WYPRZEDANE „Co ma wisieć nie utonie,Dobrze wisieć w dobrym tonie”.Tym samobójczym dwuwersem rozpoczyna się czarna komedia „Pani z Panami”, która jest przesiąknięta absurdem i niedorzecznością naszych codziennych sytuacji, którym przyglądamy się jak w krzywym zwierciadle. Jeżeli kiedykolwiek przyszła Ci do głowy myśl, żeby zabić swojego męża, albo sprzedać żonę, lub utopić przyjaciela… to musisz to zobaczyć! […]

czytaj więcej