Przejdź do treści

Szatańskie tango

MOK Olsztyn zaprasza na seans jednego z najbardziej oryginalnych obrazów w historii kinematografii: „Szatańskiego tanga” w reżyserii Béli Tarra. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 24 lutego o godz. 11:00 w Kamienicy Naujacka.

„Szatańskie tango” to dzieło niemające odpowiednika. Absolutnie unikatowy styl narracji, zgoła cyklopowa forma (ok. siedem i pół godziny trwania) i uniwersalna wymowa czynią z ekranowej adaptacji powieści László Krasznahorkaia nie film, lecz ocean – znaczeń, metafor, inspiracji i kontekstów. Czarno-biała epopeja węgierskiego reżysera prowadzi widza statycznymi, hipnotyzującymi ujęciami przez świat przeżarty beznadzieją i rozpaczą. Rzeczywistość stającego się końca świata, w której istotą trwania jest egzystencjalna pustka, a Zbawiciel – to kłamca.

Węgierski reżyser Béla Tarr to twórca całkowicie osobny, jeden z ostatnich wielkich indywidualistów światowego kina. Nie schlebiający modom, funkcjonujący całkowicie poza realiami box office’ów i tiktokowego rozmigotania. Tym samym „Szatańskie tango”, prawdziwe arcydzieło slow cinema w jego wykonaniu, świadomie lokuje się na antypodach kultury masowej i jej powierzchowności.

Seans filmu Béli Tarra to prawdziwie kinofilska uczta. Istnieje spora szansa, że jeśli nie obejrzycie go w MOK Olsztyn, nie obejrzycie go nigdy. Mając świadomość kosmicznej skali prezentowanego obrazu, dołożymy starań, by zapewnić widowni jak najbardziej komfortowe warunki oglądania. Sala kameralna Kamienicy Naujacka zostanie specjalnie przystosowana do tego typu wyzwania, zaś sam seans zostanie podzielony na trzy części:
Część pierwsza: 2 godziny 25 minut
(przerwa: około 20 minut)
Część druga: 2 godziny 10 minut
(przerwa: około 20 minut)
Część trzecia: 2 godziny 50 minut
Całość z dwiema przerwami będzie trwać około 8 godzin 5 minut.

Serdecznie zapraszamy! A jeśli tak się składa, że w zasadzie wolicie szybki montaż, biuściaste heroiny, plot twisty oraz bicepsy i spandeksy – przyjdźcie i tak, by przekonać się na własne oczy, że w dobrym kinie może chodzić też o coś więcej.

Szatańskie tango
24 lutego (sobota) / godz. 11:00
Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3
Wstęp wolny

Dowiedz się więcej

udostępnij

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Kartki z Kalendarza

Nadchodzące wydarzenia

Wspierają nas