Przejdź do treści

XII Festiwal Kultury Modelarskiej

  • 09:00

  • Muzeum Nowoczesności, ul. Knosały 3B

Wstęp wolny

MOK Olsztyn i Olsztyńskie Stowarzyszenie Modelarzy „Warmia” serdecznie zapraszają na XII Festiwal Kultury Modelarskiej z III Memoriałem plut. pilota Lecha Dunajewskiego! Wydarzenie odbędzie się w dniach 15–16 kwietnia (sob-nd) w Muzeum Nowoczesności przy ul. Knosały.

Co roku modelarze z całej Polski spotykają się w Olsztynie, aby zaprezentować wszystkim efekty długiej pracy nad modelami. Wystawa wypełniona jest miniaturami samolotów, pojazdów, statków, okrętów, budowli i innych obiektów, które trudno wyliczyć. Rok temu ekspozycja zgromadziła ponad pół tysiąca modeli! Wierzymy, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej.

Wierzymy także, że modelarstwo to coś więcej niż tylko zwykłe sklejanie samolotów lub czołgów. W słowie „modelarstwo” zawiera się dla nas także wiedza historyczna, politechniczna, znajomość techniki i jej rozwoju, uzbrojenia i wojskowości. Aby powstał prawdziwy model, taką wiedzę trzeba jeszcze uzupełnić o umiejętności praktyczne – sklejanie, obróbkę różnych materiałów, malowanie i kompozycję dioramy. Wszystko to sprawia, że współczesne modelarstwo powoli staje się dziedziną sztuki. Właśnie taką sztukę chcemy pokazywać poprzez nasz Festiwal.

Po raz trzeci na wystawie zostanie przyznany Memoriał plut. pilota Lecha Dunajewskiego, niezwykłego olsztyniaka, pilota RAF podczas II Wojny Światowej, a po wojnie współtwórcy Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego.

Zwiedzającym zostanie zaprezentowana wystawa modeli plastikowych i kartonowych, wykonanych zarówno przez młodzików i początkujących, jak i przez czołówkę modelarzy w Polsce. W trakcie Festiwalu planujemy także przeprowadzić warsztaty modelarskie dla dzieci, pokazy technik modelarskich oraz dronów i modeli RC. Pełna lista dodatkowych atrakcji będzie aktualizowana na profilu FB Olsztyńskiego Stowarzyszenia Modelarzy „Warmia” https://www.facebook.com/ModelarzeWarmia oraz na stronie internetowej Olsztyńskiego Stowarzyszenia Modelarzy „Warmia” https://modelarzeolsztyn.ml.

Program XII Festiwalu Kultury Modelarskiej
Sobota (15.04)
9:00-14:00 – Przyjmowanie modeli na wystawę
12:00–19:00 – Wystawa otwarta dla zwiedzających
16:30 Rozpoczęcie pracy sędziów

Niedziela (16.04)
9:00–13:30 – Wystawa otwarta dla zwiedzających
13:30 – Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród

Uwaga! Rejestracja modeli dla zawodników wyłącznie drogą elektroniczną! Będzie ona dostępna od 1 kwietnia na stronie Olsztyńskiego Stowarzyszenia Modelarzy „Warmia”.

Organizatorzy:
– Olsztyńskie Stowarzyszenie Modelarzy „Warmia”
– MOK Olsztyn


Partnerzy:
– LO CN-B im. Cichociemnych w Olsztynie
– Pałac Młodzieży im. Orląt Lwowskich w Olsztynie
– Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jarosława Dąbrowskiego w Olsztynie
– ALBO Meble
​​​​​​​- Castorama Olsztyn

Dowiedz się więcej

udostępnij

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Kartki z Kalendarza

Nadchodzące wydarzenia

Jak powstają wynalazki?

MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na kreatywne warsztaty familijne! Edukacyjne spotkanie „Jak powstają wynalazki?” dla dorosłych i dzieci 6+ odbędzie się w sobotę 15 kwietnia o godz. 10:0 w Kamienicy Naujacka przy Dąbrowszczaków 3. Co łączy alfabet Braille’a, nauszniki, trampolinę, gumę balonową i sorbet na patyku? Te, dziś oswojone już, choć dość niedawno jeszcze innowacyjne wynalazki, […]

czytaj więcej

XII Festiwal Kultury Modelarskiej

MOK Olsztyn i Olsztyńskie Stowarzyszenie Modelarzy „Warmia” serdecznie zapraszają na XII Festiwal Kultury Modelarskiej z III Memoriałem plut. pilota Lecha Dunajewskiego! Wydarzenie odbędzie się w dniach 15–16 kwietnia (sob-nd) w Muzeum Nowoczesności przy ul. Knosały. Co roku modelarze z całej Polski spotykają się w Olsztynie, aby zaprezentować wszystkim efekty długiej pracy nad modelami. Wystawa wypełniona […]

czytaj więcej

Jerzy Jarniewicz: Mondo Cane

MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie Jerzego Jarniewicza, laureata Nagrody Literackiej Nike 2022! Wydarzenie odbędzie się w czwartek 20 kwietnia o godz. 18:00 w sali pod Amfiteatrem. Tom [poezji Jarniewicza] wyreżyserowany przez autora zgodnie z regułami gatunku kina mondo cane. Jarniewicz rejestruje prawdziwe śmierci znajomych, zerwania, odejścia – i bezlitośnie przygląda się własnym reakcjom […]

czytaj więcej