Olsztyn: Wagon nr 1945

Projekt „Olsztyn: Wagon nr 1945” to opowieść o powojennych ruchach ludności na naszych ziemiach. To echo przesiedleńczego lamentu Warmiaków i Mazurów, Polaków z Kresów II RP i z „Ziem Dawnych”, Ukraińców, Łemków, Niemców, Żydów, Romów, Białorusinów.

Kulminacją tego projektu będzie prezentacja historycznego wagonu w sąsiedztwie Tartaku Raphaelsohnów oraz towarzysząca jej część artystyczna. Odbędzie się ona w niedzielę 20 października o godz. 17:00.

Uważamy, że to bardzo duża sprawa.

Realizacja projektu „Olsztyn: Wagon nr 1945”, wyciągnięcie z niepamięci prawdy o nas wszystkich i o naszych ziemiach – nie są w pełni możliwe bez Waszego wsparcia.

Cały czas czekamy na wspomnienia osób, których los doświadczył tamtą tułaczką. Świadectwa, dokumenty, zdjęcia, historie rodzinne. Mogą to być dokumenty przewozowe, repatrianckie pamiątki, listy, drobne przedmioty, pamiętnikarskie zapisy. Pragniemy zaprezentować je w naszym projekcie, by pamięć o tamtych bolesnych czasach nie odeszła wraz z ich bohaterami.

Państwa opowieści i świadectwa prosimy przesyłać na adres mailowy: sekretariat@mok.olsztyn.pl, dostarczać osobiście lub drogą pocztową: Miejski Ośrodek Kultury, ul. Dąbrowszczaków 3, 10-538 Olsztyn.

Za wszystkie historie – z serca dziękujemy.

#Wagon1945