Przejdź do treści

„Po warnijsku. Warmia dla poszukujących”

[akt. 21.08.2024] BRAK WOLNYCH MIEJSC

Jesienią po raz kolejny przeniesiemy się na dawną Warmię, pełną pięknych tradycji, niezwykłych historii oraz „noszy godki, warnijski godki”! W ramach dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury projektu „Po warnijsku. Warmia dla poszukujących” MOK Olsztyn organizuje szóstą już edycję kursu gwary warmińskiej dla początkujących, który poprowadzą Edward Cyfus oraz Łukasz Ruch. Kurs zostanie uzupełniony o warsztaty muzyczne prowadzone przez artystów kierowanego przez Wojciecha Deligę zespołu ludowego Warnijsko Kapela.

W tym roku w ramach projektu proponujemy też Państwu warsztaty „My tutejsi. O Warmii dla uważnych”, które poprowadzi Magdalena Malinowska, historyczka, autorka książek: „Warmia i Mazury Slow”, „W krainie południowej Warmii”, „Mazury. Atlas turystyczny”, przewodniczka po regionie Warmii i Mazur. Warsztaty będą skupiały się na „mikrohistorii” Warmii – historii życia codziennego i obyczajowości nieobecnej już dziś społeczności warmińskiej wsi.
Uczestnicy kursu gwary warmińskiej będą ćwiczyć się w „warnijskiej godce”, a także poznawać historię i tradycję Warmii. Warsztaty „My tutejsi. O Warmii dla uważnych” uzupełnią i pogłębią tematy związane z dziedzictwem kulturowym regionu oraz zachęcą do eksploracji regionu – staną się narzędziem integracji współczesnych mieszkańców Warmii, którzy ze względu na jej trudne dzieje nie czują się kulturowo „zakorzenieni” w miejscu swego urodzenia czy zamieszkania.
„My tutejsi. O Warmii dla uważnych” to warsztaty krajoznawcze, podczas których poznamy 12 miast Warmii. Będziemy je odkrywać, podążając szlakiem zabytków, lokalnych bohaterów, uroczych detali artystycznych i ledwo dostrzegalnych śladów zostawionych przez dawnych mieszkańców. Poszukamy miejscowych wyróżników, w których tkwi potencjał turystyczny warmińskich miast. Znajdziemy unikaty, które wyróżniają Warmię w skali kraju. Przyjrzymy się rzeźbom i obrazom, fasadom kamienic i pomnikom. Będziemy eksplorować przestrzenie sakralne i świeckie. Zwrócimy uwagę na dziedzictwo przemysłowe regionu. Warmia jest jak obraz malowany tysiącem kropeczek farby – tworzy ją wiele drobnych elementów, które razem tworzą spójną całość. Zapraszamy do jej odkrywania.
Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy:

* Kurs gwary warmińskiej dla początkujących
Prowadzący: Edward Cyfus i Łukasz Ruch
Termin: od 2.09.2024 do 7.10.2024 (10 dwugodzinnych spotkań + warsztaty muzyczne prowadzone przez Julię Deligę i Wojciecha Deligę)
Spotkania: poniedziałki i czwartki, godz. 17:00-19:00
Miejsce: Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3
* Zapisy do 30 sierpnia: warsztaty@mok.olsztyn.pl BRAK WOLNYCH MIEJSC
Zajęcia są bezpłatne, ale obecność na nich jest obowiązkowa! (będziemy Państwa prosić o podpisanie regulaminu uczestnictwa w kursie)

* Warsztaty „My tutejsi. O Warmii dla uważnych”
Prowadzący: Magdalena Malinowska
Termin: 4.09, 18.09, 25.09, 2.10 (4 dwugodzinne spotkania)
Spotkania: środy, godz. 17:00-19:00
Miejsce: Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3
* Zapisy do 30 sierpnia: warsztaty@mok.olsztyn.pl BRAK WOLNYCH MIEJSC

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024.

Dowiedz się więcej

Co słychać?

Przeczytaj

Wspierają nas