Ale Sztuka! Nad Długim! Ale Dziko!
info
-
17:00
-
Okolice kładki nad Jeziorem Długim
Wstęp wolny
W ramach cyklu ULOTNE miejska przyroda raz jeszcze rozkwitnie niebanalną sztuką! MOK Olsztyn zaprasza nad brzegi Jeziora Długiego na kolejną odsłonę familijnego i cudownie wielowątkowego projektu animacyjnego „Ale Sztuka! Nad Długim!”, tym razem realizowanego pod szyldem „Ale Dziko!”. Wydarzenie „Dawno, dawno…” odbędzie się we wtorek 12 lipca, a rozpocznie się w okolicach kładki o godz. 17:00.
W jednym z najpiękniejszych zakątków Olsztyna udowodnimy, że natura i kultura tworzą absolutnie harmonijny pejzaż, w którym coś dla siebie odkryją i ci najmłodsi, i ci nieco… wyżsi Pomostem spinającym kolejne atrakcje w spójną całość stanie się fascynująca tematyka szeroko pojętej słowiańszczyzny.
Ekipa z animacyjno-edukacyjnego Stowarzyszenia Etnorium z Uniwersytetu Gdańskiego zaprosi na interaktywny pokaz, obejmujący różne aspekty życia i kultury ludów słowiańskich: począwszy od wytwórstwa i rzemiosła, poprzez sztukę, na rzemiosłach i muzyce kończąc.
Najmłodszych na pewno pochłonie bez reszty prezentacja ludowych mitów i podań słowiańskich. Bajaniom o dawnych bogach, przyrodzie i starosłowiańskich wierzeniach w wykonaniu opowiadaczy z grupy Kamyk Studio będzie towarzyszyć dawne, średniowieczne instrumentarium.
Wszyscy wymiętoleni i przygnieceni trudami ostatniej dwulatki na powrót wyprostują swoje umęczone plecy dzięki warsztatom gimnastyki słowiańskiej, które poprowadzi Małgorzata Szyłejko.
Natomiast o kreatywne ujście dziecięcej energii twórczej zadbamy wraz z Anetą Grzegorzewską podczas warsztatów z tworzenia oryginalnych lalek słowiańskich, tzw. motanek.
Muzyczną wiśnią na słowiańskim torcie będzie występ zespołu Percival! Grupa znana m.in. ze ścieżki dźwiękowej do gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon” czy projektu „Równonoc”, od lat zasłużenie uchodzi za jednego z najciekawszych artystycznych propagatorów kultury dawnych Słowian. Koncert nad Jeziorem Długim – podobnie jak całe wydarzenie „Dawno, dawno…” – będzie oczywiście bezpłatny.
Projekt jest realizowany ze środków finansowych Gminy Olsztyn w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.
Ale Sztuka! Nad Długim! Ale Dziko!