Przejdź do treści

Dowiedz się więcej

Czy „TO JEST MÓJ DOMEK”?

„Rób to w domu po kryjomu” to jedno z ulubionych haseł wykrzykiwanych przez różnego rodzaju nienawistników. Galeria Dobro w cyklu wydarzeń pod wspólnym tytułem „To jest mój domek” pragnie przyjrzeć się kategoriom takim jak udomowienie, bezpieczeństwo, odpowiedzialność. Na przestrzeni dwóch miesięcy znajdą się wydarzenia, które dotyczyć będą przestrzeni najbardziej osobistej, kruchej i bezbronnej – ciała. Zajrzymy do domu w sensie najbardziej dosłownym, do miejsca, gdzie kładziemy się spać, gdzie robimy pranie, czytamy książki, płaczemy i chorujemy. A także tworzymy sztukę. Będzie dom jako porzucone miasto, opuszczony kraj, który pozostaje kontekstem nawet gdy jesteśmy na emigracji. I na końcu dom jako planeta, bo w 2019, na kilkanaście lat przed katastrofą klimatyczną nie da się zapomnieć o tym, że ktoś to wszystko będzie musiał po nas posprzątać. Ale czy zdąży?

Wystawy, spotkania, rozmowy, dyskusje, koncerty, filmy, performansy. Zapraszamy jesienią do Galerii Dobro, o której, mamy nadzieję, możecie już powiedzieć: to jest mój domek.

22 września
20.00
Javva Gra we Flora Vintage
Flora Vintage, ul. Dąbrowszczaków 24/1

„Pisklę się wykluło duże i żarłoczne
rosło w oczach wszędzie jęło się panoszyć
poza próg wypełzło w krąg wzbudzając popłoch”

Ten fragment wiersza jednego z olsztyńskich autorów na temat Galerii DOBRO zachęcił nas do wypełznięcia. Nowy cykl w Galeria DOBRO rozpoczynamy od koncertu egzotycznej Javvy w najfajniejszym second handzie w regionie.
Cykl o nazwie „To jest mój domek” dotyczyć będzie intymności, ciepełka, bezpieczeństwa. Tylko czy ktoś wie gdzie znajdują się granice naszego domku?
Korzystając z uprzejmości FLORA VINTAGE, MOK Olsztyn zaprasza na koncert. Będą lampki, rośliny, afropunk i sporo fajnych ubrań z odzysku (również na muzykach).
JAVVA to zespół taneczny zrodzony z bitu, gitar i namiętnych mikropsychoz. Muzycy, znani z takich formacji, jak: Hokei, Xenony, Alameda 2, 3, 4 i 5, T’ien Lai, Helatone, Duży Jack, Tropy, Contemporary Noise Quintet czy Something Like Elvis, postanowili zagrać muzykę inspirowaną avant rockiem, post punkiem i rock in opposition, zapatrzoną w stronę afrykańskich miast, wsi i złomowisk. Eksplorując niezbadane rejony wysuszonej rdzą, tanecznej psychodelii, muzycy kwartetu postanowili zderzyć ze sobą ekspresję z precyzją, energię i spontaniczność z doświadczeniem oraz hałas z wykwintnymi melodiami. Efektem jest coś uplasowanego pomiędzy afro-punkiem a noise-szwindlem. Muzyka do pracy z metalem. Javva w składzie: Bartek Kapsa – perkusja, Łukasz Twix Jędrzejczak – śpiew i pomruki, efekty, organy, Mikołaj Zieliński – bas, chórki, Piotrek Bukowski – gitara.

27 września
20.00
Galeria Dobro
TO JEST MÓJ DOMEK
Co nas uczula?
Wernisaż wystawy prac Urszuli M. Patalas i Maryny Mazur

Prace po których można chodzić. Ale bez butów! Jedzenie, tkaniny, ciepło i przyjaźń. Nie ma lepszej scenerii dla nowego, jesiennego cyklu Galerii Dobro pod tytułem „To jest mój domek” niż intymna wystawa prac tych dwóch artystek. Urszula Patalas – barwna postać młodej olsztyńskiej sztuki i Maryna Mazur. Czy ktoś ma uczulenie na tygrysa?

3 października
18.00
Galeria Dobro
TO JEST MÓJ DOMEK
Spotkanie z Malcolmem XD

Malcolm XD, półzawodowy autor internetowych powiedzonek szlagierowych takich jak KARASIE JEDZO GUWNO, na początku roku 2019 zdecydował się wziąć przyszłość w swoje ręce. W celu optymalizacji kosztów życia oraz dalszego ograniczenia kontaktów z ludźmi, postanowił przestać być człowiekiem, a zostać lewitującym w cyberprzestrzeni zbiorem linijek kodu. Digitalizacja godna środkowo-wschodnio-europejskiego Black Mirror odbyła się z jednej strony za pomocą wyszabrowanego ze osiedlowego salonu gier automatu zręcznościowego, a z drugiej – za pomocą widelca i gniazdka elektrycznego. Gdy Malcolm połączył swoją osobą obydwie strony, to tak pizgło, że w całym bloku wywaliło korki. Matka Malcolma, przybyła do pokoju z awanturą, że telewizor nie działa, zastała syna już w formie cyfrowej. Postawieni w obliczu faktów dokonanych rodzice umieścili go kącie mieszkania, podłączyli do kontaktu i przyozdobili haftowaną serwetką i zdjęciem z pierwszej komunii. Sielanka trwałaby pewnie latami, gdyby nie ogłoszona przez rząd wiosną 2019 decyzja o odmrożeniu cen prądu, która skłoniła rodziców Malcolma do podzielenia się z synem opinią, że ma już prawie 30 lat i powinien w końcu się usamodzielnić. Od tego czasu wiedzie on podły żywot obwoźnego dziwadła, czytającego fragmenty swojej książki „Emigracja” na różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych w zamian za kilka kilowatów energii pozwalającej mu na chwilę odzyskać świadomość.
Spotkanie z autorem najbardziej znanej polskiej pasty zaczynającej się od słów „Mój to fanatyk wędkarstwa…” i powieści „Emigracja”. Może być tak, że na całym Starym Mieście wywali korki. Przepraszamy.

5 października
20.00
Galeria Dobro
TO JEST MÓJ DOMEK
Kuba Falk – FREEDOOMRUN

Performance o ciele pragnącym wolności. O odwadze przekraczania granic. Wyzwalania się z reżimów. I o pozbywaniu się pasożytów nacjonalizmu.
Kuba Falk – ur. 1984 w Iławie. Performer, artysta interdyscyplinarny, reżyser. Studiował w Krakowie w Akademii Sztuk Pięknych (Intermedia), Akademii Sztuk Teatralnych (aktorstwo, reżyseria) oraz religioznawstwo na UJ. Tworzy ciałoopowieści, wykorzystując multimedia, tekst, ruch i taniec aby ucieleśniać emocje zawarte w opowiadanych historiach. Sztukę performance postrzega jako najbardziej pojemne i bezpośrednie medium do komunikowania się z ludźmi.

12 października
18.00
Galeria Dobro
TO JEST MÓJ DOMEK
Antropocen. Dlaczego cokolwiek zmieniać? Wykład Marcina Popkiewicza

Mamy naturalną tendencję do postrzegania przyszłości na podstawie naszych doświadczeń i trendów z przeszłości – jest to wygodne i zazwyczaj działa. Żyjemy jednak w złożonym i szybko zmieniającym się świecie. Stajemy też przed wieloma wyzwaniami, takimi jak wyczerpywanie się paliw kopalnych, wzrost światowej populacji z jednoczesnym jej spadkiem i starzeniem się w krajach rozwiniętych, globalizację, rosnące zadłużenie państw, narastające nierówności społeczne, zmiana klimatu i inne zagrożenia środowiskowe, narastający kryzys migracyjny, szybkie zmiany technologiczne i wiele innych. Nigdy dotychczas nie stanęliśmy przed tak wielką piramidą wyzwań. Nigdy.
To, co zrobimy (oraz to, czego nie zrobimy), zdeterminuje naszą przyszłość – począwszy od stanu naszej gospodarki przez bezpieczeństwo i dobrobyt aż po los ludzkości. Jeśli mamy poradzić sobie ze stojącymi przed nami wyzwaniami, musimy je rozumieć. W przeciwnym wypadku będziemy stosować strategie rodem z XX wieku i dziwić się, że te sprawdzone wielokrotnie narzędzia nie wie­dzieć czemu tym razem nie działają tak, jak byśmy tego oczekiwali.
Jeśli chcemy być beneficjentem, a nie ofiarą zmian, musimy rozumieć światowe megatrendy i uwzględnić je w naszej wizji przyszłości i działaniach.
Marcin Popkiewicz jest absolwentem Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. To pisarz, naukowiec, menedżer, tłumacz, wykładowca oraz autor setek artykułów dotyczących zmian klimatycznych, zasobów i energii. Redaktor portalu „Nauka o klimacie”.

25 października
20.00
Galeria Dobro
TO JEST MÓJ DOMEK
Koncert zespołu Przepych

Przepych bada własne ograniczenia. Czasami przeważają pot i łzy, a czasem myślenie i umiar.
Obok instrumentów stoją muzycy takich projektów jak The Kurws, Ukryte Zalety Systemu, Norymberga, Pustostany.  Przepych to jedno z wielu genialnych dzieci wrocławskiego CRK. W 2015 roku zespół odbył tournee po wielu krajach Europy. W maju 2016 roku wystąpili na żywo w studiu kultowego Radia Student w Lublanie. W lipcu 2017 roku nagrali w Tranzystor Studio we Wrocławiu swój debiutancki album „Regresarabas”. Elementy punk rocka, jazz-core’a, nowej fali. Bez żadnych niepotrzebnych słów.

9 listopada
20.00
Galeria Dobro
TO JEST MÓJ DOMEK
Koncert zespołu Dynasonic

Dynasonic powstał w Szczecinie wiosną 2018 roku. Początkowo jako duet perkusisty Mateusza Rychlickiego (m.in. Kristen, Kobieta z Wydm) i basisty Adama Sołtysika (m.in. ex Pogodno). Wkrótce dołączył Mateusz Rosiński – dj i producent z Gorzowa Wielkopolskiego, znany z m.in. jako wrong dial; prowadzi wydawnictwo dym. Dub wave. Tak można określić muzykę tria, w której puchnący od basów dub romansuje z retro dźwiękami klasycznego instrumentu i field recordingu. Hipnotyzująca repetytywność w naturalny sposób podpowiada skojarzenia z falami, przy czym eksperymentalna elektronika każe pamiętać, że jeśli już fale, to raczej wzburzone.

15 listopada
20.00
Galeria Dobro
TO JEST MÓJ DOMEK
Pokaz filmu Domu Mody Limanka „Ostatni pociąg do Warszawy”

Czworo artystów przekonanych o własnej wyjątkowości i wiedzionych wspomnieniem minionej sławy postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Czy uda im się zdobyć bilet do lepszego świata? Czy pusta od dnia otwarcia hala nowego dworca Łódź Fabryczna okaże się wrotami do światowej kariery?
Film opowiada o pełnych napięcia przygotowaniach do podróży życia, rozgrywających się w postapokaliptycznej scenerii. Wybujałe oczekiwania w świecie ograniczonych możliwości, przebrzmiały rozgłos i rozbudzone nadzieje stają się motorem działań artystycznego kolektywu, który szuka drogi na salony warszawskiego art worldu i do komercyjnego sukcesu w deszczu lajków.
Film zrealizowany na wystawę w Project Roomie w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
D.M.L. powołany w połowie 2017 roku. Od momentu pojawienia się na łódzkiej scenie artystycznej zostali okrzyknięci mianem cudownych dzieci rodzimej mody, fotografii i programów antykulinarnych. W krótkim czasie działalności- prowadzonej głównie w mieszkaniu, którego lokatorami są członkinie i członkowie DML- udało im się zorganizować kilkadziesiąt akcji, koncertów i innych przedsięwzięć, często z gościnnym udziałem kolejnych twórców.”
M.S.Łódź
http://www.dwutygodnik.com/artykul/7864-raz-nazywamy-sie-sklotem-a-raz-showroomem.html
Fashion house~galeria~event group~wyrafinowanie~szyk~elegancja

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Co słychać?

Przeczytaj

LETNIA ODYSEJA

Dziesiątki wydarzeń artystycznych, organizowanych rokrocznie w sezonie wakacyjnym przez MOK, stały się prawdziwą wizytówką miasta.

czytaj więcej

Wspierają nas