Przejdź do treści

Dowiedz się więcej

Kartka dla Seniora 2023

Nie ma bardziej wspólnotowych świąt niż wyjątkowy czas Bożego Narodzenia. Grudniowe mrozy jakoś łatwiej ogrzać bliskością rodziny, ciemności rozproszyć serdecznością przyjaciół.
Niestety – nie wszyscy mogą pozwolić sobie na luksus posiadania bliskich…

Dlatego pragniemy Was zaprosić do tegorocznej odsłony akcji Kartka dla Seniora. Pamiętamy doskonale, jak wielkie serca okazywaliście podczas jej poprzednich edycji. Nigdy nie zapomnimy, jak wiele radości i otuchy wnieśliście swoimi życzeniami przesłanymi – za naszym skromnym pośrednictwem – do samotnych podopiecznych lokalnych domów pomocy społecznej. Wierzymy gorąco, że i w tym roku możemy liczyć na Waszą ogromną życzliwość i empatię!

W niedzielę 3 grudnia, podczas wydarzenia Odpalamy Święta, na staromiejskim Rynku stanie znana Wam już specjalna skrzynka życzeń. Za jej pośrednictwem będziecie mogli podzielić się dobrą myślą i ciepłym słowem z samotnymi pensjonariuszami domów pomocy społecznej. Są to osoby często borykające się z poważnymi chorobami, z poczuciem izolacji, z dławiącym brakiem celu. Wasza kartka zawierająca choć kilka słów, pogodny rysunek czy szczere pozdrowienie – może stać się prawdziwym cudem.
Niektórzy z adresatów to niestety osoby niewidome. Choć nie będą mogli samodzielnie przeczytać Waszych świątecznych kartek, z całą pewnością nie umniejszy to ogromnej radości z ich otrzymania.

W tym roku na Wasze życzenia czekają:

Pan Józef (80 lat) pracował jako stolarz. Miał ogródek, chodził na grzybobrania. Zainteresowanie przyrodą – szczególnie ptakami – zostało mu do dziś. Jest uśmiechnięty, wesoły i pozytywnie nastawiony. Lubi towarzystwo drugiego człowieka.
Pani Małgorzata (90 lat) jest emerytowaną samodzielną księgową. Niegdyś śpiewała w chórze i wciąż lubi śpiewać. Wesoła, skora do żartów. Amatorka słodkości.
Pani Felicja (90 lat) ma za sobą niejedną podróż. Jest wrażliwa na piękno i sztukę. Jej ulubionym motywem są anioły. Interesuje się malarstwem i polityką. Lubi dobre książki, także polityczne. Miłośniczka aromatycznych herbat.
Pani Jolanta (73 lata) jest emerytowaną nauczycielką języka polskiego. To miłośniczka poezji, starego kina i teatru. Wrażliwa na piękno kwiatów.
Pani Teresa (74 lata) pracowała w gospodarstwie. Ma serce do zwierząt. Interesuje się medycyną naturalną oraz astrologią.
Pani Jadwiga (76 lat) pracowała w handlu. Jest wesoła i rozmowna. Lubi spacerować, oglądać oraz słuchać religijnych programów. Ciekawa świata.
Pani Hanna (84 lata) wykładała na uniwersytecie filologię polską. Jest elegancka i dystyngowana. Ma za sobą wiele podróży. Obecnie docenia spokój oraz piękno przyrody.
Pan Tadeusz (84 lata) interesuje się sportem, a szczególnie piłką nożną, siatkówką i tenisem ziemnym. Jest fanem Stomilu Olsztyn. Słucha transmisji meczów polskiej reprezentacji oraz słuchowisk – „W Jezioranach” i „Przygody dobrego wojaka Szwejka”. Amator drożdżówek, cukierków i kaszanki. Niewidomy.
Pan Robert (45 lat) interesuje się geografią i historią Polski. Lubi wykonywać prace plastyczne. Miłośnik muzyki disco i discopolowej. Smakosz kawy i papierosów. Towarzyski gawędziarz, który uwielbia kwiaty. Niewidomy.
Pani Barbara (75 lat) lubi fotografię oraz kolorowanki, w których odnajduje spokój. Indywidualistka i amatorka spacerowania. Przyroda dostarcza jej wiele wzruszeń.
Pan Henryk (70 lat) jest pasjonatem muzyki – gra na pianinie i harmonijce ustnej. Lubi słuchać książek historycznych oraz przygodowych. Pisze satyryczne opowiadania i wiersze. Interesuje się sportem. Niewidomy.
Pan Jerzy (69 lat) chętnie uczestniczy w zajęciach terapeutycznych, uwielbia wykonywać prace konstrukcyjno-manualne. Poznaje architekturę miasta dzięki częstym spacerom. Mistrz krzyżówek oraz miłośnik muzyki klasycznej. Towarzyski i uczynny.
Pan Stanisław (67 lat) jest fanem filmów historycznych. To prawdziwa oaza spokoju. Nieśmiały, dość wstydliwy i nieco wycofany. Potrzebuje więcej czasu na wejście w relacje społeczne.
Pani Anna (85 lat) jest indywidualistką ze specyficznym poczuciem humoru. Towarzyska gaduła. Chętnie rozwiązuje łamigłówki i krzyżówki. Wszystkim pracownikom DPS czule zdrabnia imiona.
Pan Zdzisław (79 lat) chętnie bierze udział w zajęciach terapeutycznych, a wolny czas spędza w swoim ulubionym fotelu. Miłośnik puzzli i gier planszowych. Lubi programy historyczne. Uśmiechnięty od ucha do ucha.
Pani Anna „Śpiewaczka” (64 lata) to miłośniczka polskiej muzyki (m.in. Grechuty, Rodowicz i Turnaua). Mimo trudności z wypowiadaniem nawet podstawowych słów – śpiewa. Z wykształcenia jest doktorem weterynarii. Miłośniczka kotów. Lubi kontakt z przyrodą. Towarzyska amatorka kawy i słodkości.
Pan Adam (64 lata) chętnie uczestniczy w zajęciach terapeutycznych. Jest nieśmiały, emocjonalny i wrażliwy, a zarazem uśmiechnięty i serdeczny, co sprawia, że jest bardzo lubiany przez mieszkańców. Kawosz.
Pani Irena (76 lat) świetnie mówi po włosku. Niegdyś dużo podróżowała i bardzo lubi góry. Prawdziwa dusza towarzystwa.
Pani Hanna (58 lat) lubi oglądać telewizję. Chętnie układa wszelkiego rodzaju układanki. Jest życzliwa i niezwykle sympatyczna.
Pani Zofia (79 lat) jest bardzo pobożna. Dawniej, gdy jeszcze pozwalało jej na to zdrowie, opiekowała się kaplicą w DPS.
Pani Iwona (63 lata) ma duszę artystki. W wolnym czasie tworzy piękne prace plastyczne. Wolny czas spędza, tworząc piękne prace plastyczne. Inspiruje się tym, co znajdzie w książkach i czasopismach.
Pan Kazimierz (83 lata) to miłośnik gier karcianych oraz śpiewu. Lubi wspominać dawne czasy. Jest obdarzony niesamowitym darem opowiadania.
Pani Krystyna (69 lat) lubi manualne zajęcia artystyczne. Jej wielką pasją są robótki ręczne na drutach. Miłośniczka słodyczy.
Pani Barbara „Szaradzistka” (79 lat) ma artystyczną duszę. Chętnie rysuje oraz koloruje. Jest miłośniczką rozrywek umysłowych i szaradzistką.
Pani Barbara „Kwiaciarka” (70 lat) lubi rozrywki umysłowe oraz prace manualne. Największą frajdę sprawia jej tworzenie obrazów metodą haftu diamentowego oraz malowanie po numerach. Miłośniczka roślin doniczkowych. Jest towarzyska, bardzo miła i uczynna.
Pan Władysław (72 lata) lubi wszelkiego rodzaju układanki. Jest pozytywnie nastawiony do życia oraz otoczenia. Smakosz dobrej kawy.
Pani Sabina (72 lata) to kolekcjonerka porcelanowych figurek oraz kolczyków. Chętnie włącza się w życie DPS-u. Uwielbia przebywać w towarzystwie ludzi młodych oraz dzieci.
Pani Krystyna „Powstańczyni” (92 lata) lubi kolorować. Brała udział w Powstaniu Warszawskim. Jest bardzo sympatyczna i komunikatywna.

Liściki możecie przygotować oczywiście wcześniej, jeszcze w domu. Możecie też stworzyć je podczas naszego wydarzenia Święta. Dobrze was widzieć! 9 i 10 grudnia. Ze szczerą radością przekażemy je w Waszym imieniu wszystkim zainteresowanym. Akcja „Kartka dla Seniora” będzie trwała aż do 18 grudnia.

Skrzynkę na Kartki dla Seniora będziemy oczywiście opróżniali na bieżąco. Gdyby jednak zdarzyło się tak, że akurat podczas Waszej wizyty kartka nie będzie chciała się już zmieścić, zawsze możecie ją zostawić w Galerii Dobro (ul. Stare Miasto 24/25, wt.-pt. 11:00-17:00, sb.-niedz. 11:00-18:00) oraz na portierni Kamienicy Naujacka (ul. Dąbrowszczaków 3, pon.-pt. 7:30-15:30).

Gorąco namawiamy Was do udziału w akcji „Kartka dla seniora”. Każdy, nawet najdrobniejszy ciepły gest naprawdę ma znaczenie. Z góry za każdy z nich – najpiękniej Wam dziękujemy!

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Co słychać?

Przeczytaj

LETNIA ODYSEJA

Dziesiątki wydarzeń artystycznych, organizowanych rokrocznie w sezonie wakacyjnym przez MOK, stały się prawdziwą wizytówką miasta.

czytaj więcej

Wspierają nas