Przejdź do treści

INNA MAPA

INNA MAPA to wakacyjny projekt animacyjny realizowany w lipcu i sierpniu 2021 roku na czterech olsztyńskich osiedlach: Podgrodzie, Zatorze, Dajtki i Kormoran. W toku warsztatów i sąsiedzkich spotkań powstały cztery mapy – odzwierciedlające, jak osiedlową przestrzeń postrzegają jej mieszkańcy. Poniżej publikujemy je z możliwością pobrania – pobierajcie, drukujcie, udostępniajcie.

W ramach podsumowania osiedlowych działań odbyły się także cztery gry terenowe, do których instrukcje również publikujemy – może zechcecie wyruszyć tropem osiedlowych zagadek i ciekawostek.

Zachęcamy też do zapoznania się z krótkim podsumowaniem z warsztatu „Jak Ci się żyje, sąsiedzie? Diagnozujemy osiedle”:
👉 Diagnozujemy Podgrodzie
👉 Diagnozujemy Zatorze
👉 Diagnozujemy Dajtki
👉 Diagnozujemy Kormoran

OSIEDLOWE INNE MAPY (pliki do pobrania)
Koncepcja i przygotowanie: Malwina Bilińska-Miszczuk
Inna Mapa – Podgrodzie
Inna Mapa – Zatorze
Inna Mapa – Dajtki
Inna Mapa – Kormoran

OSIEDLOWE GRY TERENOWE (pliki do pobrania)
Koncepcja i tekst: Katarzyna Roszkowska
* Gra terenowa – Podgrodzie / strona 1 / strona 2 /
* Gra terenowa – Zatorze / strona 1 / strona 2 /
* Gra terenowa – Dajtki / strona 1 / strona 2 /
* Gra terenowa – Kormoran / strona 1 / strona 2 /

 

DIAGNOZUJEMY PODGRODZIE

Jeden dzień z życia Podgrodzia

Życie Podgrodzia zaczyna się wcześnie rano, bo o 6.00. Na podgrodziu dominują wróble, których ćwierkanie słychać od samego rana. Mniej jest gołębi. Słychać również kosy i inne ptaki, których jest na osiedlu niezwykle dużo. W godzinach porannych, aż do południa życie osiedla koncentruje się wokół spacerów z psami, dzieci idących do szkoły. Ulice osiedlowe pustoszeją, nie ma na nich tylu samochodów, co w innych porach dnia. Otwierają się osiedlowe sklepy spożywcze i rozpoczyna się życie w sklepach oraz koło nich. Kiedyś na brzegach Łyny byli widoczni wędkarze, teraz jest ich mniej. Słychać trzaskające drzwi na klatkach schodowych, co oznacza, że mieszkańcy wychodzą do pracy. Słychać otwierane bramy, których wiele na osiedlu. W domach słychać odgłosy radia, spokojnej muzyki. Dźwięki śmieciarek przeplatają się z odgłosami samochodów dostawczych do Biedronki. Słychać również brzęk puszek wybieranych ze śmietnika. Wizycie w piekarni towarzyszy zapach bzów i lilaków oraz lip i skoszonej trawy. Przebijają się również zapachy kuchenne.

Między godziną 12.00 i 15.00 zaczynają się powroty ze szkoły i przedszkola. Ta pora to także  czas dla seniorów, którzy spacerują ze znajomymi lub psami, robią zakupy. Niektórzy jedzą obiad, inni wracają z pracy. Widać niepotrzebnie koszone trawniki i krzewy zniszczone nieumiejętną pielęgnacją. Podczas zakupów w „Sambie” widać wiaderko spuszczane przez kogoś z balkonu. Jest w nim coś potrzebnego. Widać Płocidugę Małą. Widok jest piękny. Czuć spaliny i zapachy domowych posiłków. Czuć zapach wulkanizacji i bezpańskich kotów.

Między 15.00 i 20.00 na osiedlu zaczyna się ruch. Zwiększa się aktywność biegowo-ruchowa i gwar związany z aktywnością najmłodszych mieszkańców. Dzieci bawią się na podwórkach. Autobusy z Kortowa do Centrum są zatłoczone, słychać też odgłosy z myjni samochodowej. Ludzie wyprowadzają psy, niektórzy sprzątają po nich. Słychać krzyki dzieci i szczekanie psów. Studenci wracają na stancję. Niektórzy mieszkańcy pielęgnują przydomowe i przyblokowe ogródki. Widać ludzi w ruchu, słychać turkot walizkowych kółeczek. Czuć zapach jabłek z zapuszczonych sadów, Łynę, spaliny i zapachy obiadów.

O 20.00 osiedle zaczyna się uspokajać. Gdzieniegdzie słychać hałas od imprezujących sąsiadów. Komary wlatują do mieszkań, wszędzie unosi się zapach odsmażanego jedzenia. Irytuje dźwięk samochodów jeżdżących po ulicy Obrońców Tobruku. W nocy słychać imprezowiczów wracających z miasta. Czuć zapach palonych na balkonach papierosów i zapach działek.

Podgrodzie jest jak…

Uczestnicy warsztatów „Diagnozujemy Podgrodzie” zastanawiali się między innymi, z czym kojarzy im się Podgrodzie – do kogo lub czego mogliby swoje osiedle porównać?

  • Podgrodzie jest jak osada na szczycie wzniesienia. Dobrze skomunikowana, najwyżej położona i zawsze pod górę. Wygląda, jak osada otoczona fosą.
  • Podgrodzie jest jak dogorywająca dobra postać w filmie. Jest ciche i spokojne. Dużo bloków, ale jest tez przestrzeń i zieleń. Niespieszność osiedla kojarzy się z zamieraniem.
  • Podgrodzie jest wielopokoleniowe. To wielki potencjał, który warto wykorzystać. Podgrodzie wymaga pomysłu, domaga się poczucia wspólnoty.
  • Podgrodzie jest jak krasnal Hałabała, albo Paszczak z Muminków. Siedzi w pasiaku na ławeczce popijając herbatę lub kawę. Siedzi z sąsiadami, gra w szachy i rozmawia o wszystkim i o niczym jednocześnie.
  • Podgrodzie jest jak Pomysłowy Dobromir i Zaczarowany Ołówek. Żyją już 36 lat i razem się starzeją. Dobrze im ze sobą.

Czego brakuje na Podgrodziu?

  • parku z ławeczkami
  • kawiarni
  • charakteru i tożsamości
  • przestrzeni spotkań i integracji

Jakie są najważniejsze zalety Podgrodzia?

  • zieleń
  • bliskość Starego Miasta
  • bliskość Łyny
  • kompaktowość (wiele ważnych miejsc „w zasięgu”: szkoła, sklepy…)
  • dobre skomunikowanie z innymi częściami miasta

 

DIAGNOZUJEMY ZATORZE

Osiedlowe motto: ZATORZE TEŻ MOŻE

Jeden dzień z życia Zatorza
Życie Zatorza toczy się głównie wokół rutynowych wydarzeń związanych z jego codziennym funkcjonowaniem. Samochody dostawcze dostarczające produkty do sklepów, koszenie trawników, aktywność śmieciarek, dojazdy do pracy i szkół zaczynają się od godzin porannych. Towarzyszą im korki, zapach spalin i hałas. Stałym elementem krajobrazu osiedla jest aktywność szpitala i przelatujący co jakiś czas helikopter. Niekiedy słychać strzały ze strzelnicy.
W niedzielę życie koncentruje się wokół pchlego targu, który zdążył się już wpisać w krajobraz osiedla. Czuć zapach spalin, chleba, rozwieszanej pościeli i przypalonego mleka.

Osiedle uspokaja się nieco w godzinach 8.00-10.00. Na ulicach pojawiają się seniorzy, zaczyna się również większy ruch przy szpitalach i przychodniach. Rozpoczyna się życie wokół Zatorzanki. Pojawiają się również pierwsi amatorzy tanich trunków. Osiedlowy park zapełnia się właścicielami psów, biegaczami i rowerzystami. Słuchać głośne rozmowy i kobietę rozmawiającą przez telefon na balkonie. Widać pierwsze osoby przy osiedlowej bibliotece. Pracownicy korzystają z przerwy w pracy i zaczynają odwiedzać sklepy i piekarnie. Pachnie kwiatami, lasem, spalinami i skoszona trawą.

Największy spokój na osiedlu zaczyna się o godzinie 12.00 i trwa do godziny 14. To czas przerwy obiadowej. Pachnie lasem, kebabem i barem „Rodzynek”.

Spokój kończy się o 15.00. Zaczynają się powroty z pracy i szkół, a co za tym idzie – korki. Słychać krzyki dzieci bawiących się na placu przy przedszkolu. Zaczyna się ruch przy osiedlowych sklepach i barach. Słychać pociągi i radia w mieszkaniach. Sprzedawcy z rynku zaczynają się pakować. Pachnie Łyną, gotowanymi ziemniakami, obiadem i skrzynkami z warzywniaka.

Intensywny ruch na osiedlu trwa do godziny 18.00. Widać jednak więcej spacerowiczów i klientów sklepów. Trwają powroty z pracy, tworzą się korki. Widać biegaczy i dzieci na hulajnogach. W piekarniach zmniejsza się wybór pieczywa, a w warzywniakach skończyły się truskawki. Tłok w autobusach. Ostatni klienci w Zatorzance. Widać większy ruch w siłowni pod chmurką. Pachnie spalinami, chlebem i lasem.

Po 18.00 zamykają się sklepy. Słychać wieczorne ptaki, które brzmią inaczej niż te poranne. W osiedlowym parku coraz więcej ludzi. Pojawiają się handlarze papierosów. Ludzie wychodzą z psami, biegają i jeżdżą na rowerach. Sąsiedzi spotykają się pod blokami. Młodzież pije za garażami i „Unipralem”, a pod „Stokrotką” tworzą się grupki oczekujących i rozmawiających. Zaczyna się ruch wieczornych wyjść do centrum, rozebrany grubas wygląda z okna na parterze, pali papierosa i pozdrawia przechodniów. Windy w blokach częściej jeżdżą, a w CEiIK-u zaczynają się próby zespołów. W jednym momencie zamykane są parasole na balkonach. Słychać żaby. Bulterierka Fiona charczy. Przeszukiwane są osiedlowe śmietniki. Pachnie wodą, herbatą, dymem papierosowym, śmietnikami i wilgocią z lasu.

Życie na osiedlu zaczyna zamierać o 21.00. Słychać karetki i taksówki. W weekendy czasami słychać nawoływania i odgłosy wesela w Kolorowej. Widać kuny, koty i jeże. Słychać odgłosy telewizorów, muzykę i śpiewane „100 lat”. Gdzieniegdzie widać ludzi na ławkach. Pachnie wodą, lasem, kurzem i pieczywem.

Zatorze pachnie lasem, wodą i pieczywem.

Czego brakuje na Zatorzu?

Jeśli chodzi o inwestycje sprzyjające tworzeniu kultury osiedla, brakuje domu kultury, który odpowiadałby na rzeczywiste potrzeby mieszkańców. Dom kultury mógłby zacząć pełnić funkcję centrum spotkań mieszkańców osiedla i sprzyjałby identyfikowaniu się mieszkańców z osiedlem. Na osiedlu mogłyby odbywać się seanse kinowe (plenerowe i zamknięte). Brakuje restauracji, która byłaby miejscem spotkań i rozrywki dla wszystkich mieszkańców (mogłaby również powstać kawiarnia dla osób starszych). Największym problemem osiedla jest brak miejsca spotkań. Mieszkańcy chcieliby „nie ruszać się z osiedla”, ale korzystać z wszystkich udogodnień na miejscu. Warto również rozważyć stworzenie siłowni lub centrum sportu. Kluczowy postulat związany z organizacją wydarzeń na Zatorzu dotyczy ich sezonowości. Organizowane wydarzenia i atrakcje powinny mieć charakter ciągły, nie powinny odbywać się sporadycznie.

Zatorze jest jak…

Uczestnicy warsztatów „Diagnozujemy Zatorze” zastanawiali się między innymi, z czym kojarzy im się Zatorze – do kogo lub czego mogliby swoje osiedle porównać?

  • Zatorze jest jak pisarz o wielu nazwiskach, który stara się w trudzie przelewać słowa na papier.
  • I tak jak pisarz potrzebuje spokoju i używek.
  • Zatorze jest jak człowiek stojący z boku, oddalone od centrum, a jednocześnie bliskie. Jest samowystarczalne, wypełnione historiami i legendami. Pełno w nim tajemnic.
  • Zatorze jest jak kot w butach, magiczne, cwane i sprzyjające. Ma pazur i swój specyficzny plebejsko-pański styl.
  • Zatorze jest jak stary miś. Jest przytulne i pełne starych miejsc. Posiada swój las. Jak miś, ożywia się po zimie.
  • Zatorze jest jak linia życia. Ma duszę i historię, odnawia się. Pozwala odpocząć, sprawia, że dobrze się w nim mieszka.
  • Zatorze jest jak emerytka i młoda, zaangażowana kobieta jednocześnie. Jest pełne sprzeczności, pachnie zielenią i spalinami, posiada ekologiczny potencjał i ma problem ze smogiem. Są tu stare kamienice i nowe ogrodzone osiedla. Są tu rzeczy, których nie ma nigdzie indziej – pasmanterie, drogerie i stara księgarnia.
  • Zatorze jest jak Marcin z „Informacji zwrotnej” Żulczyka. W jednym osiedlu mieści się kilka mniejszych osiedli. Jest różnorodne, a jednak czegoś tu brakuje. Jakby niektóre sprawy czekały na swoją kolej. Jest pięknie – w lesie, na ulicach, które lepsze lata mają za sobą, na skwerach i między blokami.

 

DIAGNOZUJEMY DAJTKI

Osiedlowe motto: CZAS SIĘ TU ZATRZYMAŁ

Jeden dzień z życia Dajtek

Życie Dajtek zaczyna się wcześnie. Choć jest to osiedle domów jednorodzinnych, życie ma tu podobny rytm, co na blokowiskach. O godzinie 5 rano czuć zapach pieczywa pochodzący z pobliskiej piekarni. To miejsce, do którego idzie się czasami, żeby poczuć zapach świeżego chleba. Od godziny 6.00 rozpoczyna się ruch mieszkańców, którzy jadą do pracy. Rodzice prowadzą dzieci do przedszkola i szkoły. Zbierają się amatorzy trunków, którzy „okupują” sklepy i przyosiedlowy las. Dajtki to osiedle ludzi starszych; każdy dom jest tu enklawą. Sąsiedzi pilnują sąsiadów.

Centrum Dajtek znajduje się przy kościele i Carrefourze. Panuje klimat uważności na innych. W godzinach porannych życie koncentruje się wokół szkoły. Przy przyszkolnym parkingu tworzą się korki. Słychać ruch pojazdów na ulicy Sielskiej, co przypomina mieszkańcom o „łączności z cywilizacją”. Słychać żurawie i śpiew ptaków. Niektórzy mieszkańcy zbierają śmieci podczas spacerów z psami.

Pachnie lasem i mgłą, mirabelkami. Bardzo często zapachami palonego węgla z domowych pieców.

Między godziną 10.00 i 15.00 niewiele się zmienia. Wypełnia się przyszkolne boisko. Widać i słychać ludzi pijących piwo w lesie. Słychać odgłosy narzędzi ogrodowych. Zaczynają się sąsiedzkie spotkania w osiedlowych sklepach. Powstaje ich coraz więcej. Jest sushi sklep oraz sklep mięsny popularny nawet wśród mieszkańców innych osiedli. Dajtki to osiedle religijne, dlatego życie koncentruje się wokół kościoła. Pełni on funkcję informacyjną i towarzyską. Wielu mieszkańców Dajtek spędza ten czas we własnych ogrodach. Choć na Dajtkach dobrze się żyje, wielu mieszkańców pracuje i prowadzi działalność gdzie indziej. Oni mniej przebywają na osiedlu, załatwiając swoje sprawy w innych częściach miasta.

Między godziną 15.00 i 17.00 zaczyna się „szturm” na sklepy. Ludzie młodsi zamawiają obiady z miasta, ludzie starsi robią je sami. Słychać dzwony osiedlowego kościoła, które dzwonią co godzinę (a nawet częściej). Słychać samochody szybko jeżdżące po osiedlowych uliczkach (powodują one wiele wypadków). Słychać też pociągi. Kolorytu osiedlu nadają także rękodzielnicy, których jest na Dajtkach wielu. Słychać dźwięki  ogrodowych spotkań przy grillu. Pachnie smogiem generowanym przez „kopciuchy”. Pachnie też wilgocią, lawendą i owocami. Czuć liście i drzewa. Pachnie też grillem.

O 20.00 osiedle zaczyna się uspokajać. Choć jest to ciche osiedle, o godzinie 20.00 cisza staje się nieco bardziej odczuwalna. Słychać odgłos jadących pociągów i dzwonów kościelnych. Słychać „współczesny język polski” i szczekanie psów. Część mieszkańców wraca na osiedle. Widać wylegujące się koty i latające gołębie. Ludzie spotykają się w samochodach, w których rozmawiają i słuchają muzyki. Pojawiają się ludzie bezdomni, którym zdarza się korzystać z osiedlowych walorów (żywią się owocami z ogródków). Na osiedlu nie ma dzików, są za to lisy, borsuki i wiewiórki. Studenci mieszkający na osiedlu jadą bawić się do Kortowa, na przystankach odbywają się spontaniczne spektakle (młodzi ludzie tańczą w oczekiwaniu na autobus). Osiedlowe przystanki są czasami niszczone przez wandali. Późną porą słychać mieszkańców, którzy wracają z centrum.

Dajtki są jak…

Uczestnicy warsztatów „Diagnozujemy Dajtki” zastanawiali się między innymi, z czym kojarzą im się Dajtki – do kogo lub czego mogliby swoje osiedle porównać?

  • Dajtki są jak przejście między wsią i miastem. Są też labiryntem, w którym łatwo się zgubić.
  • Dajtki to oaza spokoju z dodatkiem chaosu i alienacji.
  • Dajtki są bajkowym krajobrazem zamkniętym pomiędzy dwoma jeziorami, gdzie zatrzymał się czas. Są jak ślimak.
  • Dajtki to osiedle wyludniających się domów jednorodzinnych i przyrody, w którym brak spójności architektonicznej. Osiedle, w którym mieszkańcy się nie integrują. To obszar „wirtualności dajtkowskich sfer”.

Mocne strony Dajtek

  • cisza i spokój,
  • bezpieczeństwo,
  • poczucie komfortu,
  • infrastruktura,
  • poczucie, że jest się „u siebie”, z dala od miasta.

Słabe strony osiedla

  • brak integracji,
  • brak miejsc wspólnych spotkań,
  • brak szpitala,
  • brak oferty kulturalnej,
  • smog.

 

DIAGNOZUJEMY KORMORAN

Osiedlowe motto: WITAMY W POLSCE

Jeden dzień z życia osiedla

Życie Kormorana zaczyna się około 6.00. Między godziną 6.00 i 10.00 słychać odgłosy codziennego życia. Jeżdżą śmieciarki, słychać koszenie trawy, matki odprowadzają dzieci do szkoły. Widać również ludzi wyprowadzających psy. Zapełnia się alejka, czyli główna ulica Kormorana. Ludzie robią zakupy w sklepie. Rozpoczyna się ruch tranzytowy przez osiedle. Od strony Michelina słychać odgłosy drugiej zmiany. Ludzie zaczynają zbierać się na kortach. Niektórzy mieszkańcy pieką ciasta i przygotowują obiad. Czasami słychać odgłosy remontów. Pod Agorą zaczynają się zbierać miłośnicy mocnych trunków, zaczyna się codzienna „meneliada”. Słychać odgłosy karetek i straży pożarnej. Nad osiedlem przelatuje helikopter. Pachnie bułkami i gumą z Michelina.

Między 12.00 i 15.00 robi się nieco ciszej i spokojniej.

Między 15.00 i 18.00 na osiedlu zaczyna się ruch zakupowy. Tłoczno robi się w pobliskiej Biedronce, ludzie idą na zakupy do Kauflandu. Oblegany jest osiedlowy warzywniak i kultowy sklep Rodzynek. Ożywia się „centrum handlowe” przy ulicy Pstrowskiego. Słychać kłótnie domowe. Zapełniają się place zabaw i szkolne boiska. Alejka znów się wypełnia ludźmi. Pachnie spalinami i paloną gumą z Michelina.

Między godziną 18.00 i 20.00 życie osiedla nie zamiera. Ludzie cały czas spacerują alejką, wychodzą z psami, młodzież gra na kortach. Słychać dźwięki Zumby dochodzące z Agory. Kiedy jest mecz, rytm osiedla zostaje podporządkowany temu, co dzieje się na stadionie.

Kiedy pada, alejka jest wypełniona wodą, podobnie jak osiedlowe przejście pod ulicą. Brzydka pogoda sprawia, że ludzie siedzą w domach i życie na osiedlu zamiera. Tylko sąsiad puszcza dymka na balkonie. Pachnie paloną gumą z Michelina.

O godzinie 20.00 życie na Kormoranie uspokaja się. Nastaje cisza. Widać jeszcze biegaczy, rowerzystów i ludzi na hulajnogach. Słychać dźwięki muzyki dochodzące z mieszkań. Na ławeczkach widać starszych ludzi. Są dość nieufni. Może dlatego, że na Kormoranie było wiele samobójstw. Wysokie bloki  działają na wyobraźnię samobójców. Pojawiają się dziki. Jest ich więcej niż na innych osiedlach dlatego, że ludzie rzucają im z okien jabłka. Czuć zapachy z piekarni. Jeść się chce. Kormoran pachnie pieczywem i skoszoną trawą.

Kormoran jest jak…

Uczestnicy warsztatów „Diagnozujemy Kormoran” zastanawiali się między innymi, z czym kojarzy im się Kormoran – do kogo lub czego mogliby swoje osiedle porównać?

  • Kormoran jest jak z filmów Stanisława Barei. W blokach wszyscy słyszą wszystkich. Sąsiad zna sąsiada. Takie blokowisko.
  • Kormoran jest też jak planetarium. Otoczone parkami i dużą liczba sklepów. Są w nim szkoły i plenerowe siłownie.
  • Kormoran to duże blokowisko. Jest jak wspomnienie po PRL. Pachnie Gomułką.
  • Kormoran jest jak emerytowany ekolog-alkoholik. Jest piękne i zielone, ale mieszkańcami są ludzie starsi i alkoholicy. Ma duży potencjał, którego nikt nie wykorzystuje.

Mocne strony osiedla

  • brak hałasu,
  • przestrzeń,
  • infrastruktura (wszystko w zasięgu ręki),
  • dobre skomunikowanie z innymi częściami miasta.

Słabe strony osiedla

  • słaba współpraca sąsiedzka, brak sąsiedzkich relacji,
  • samochody parkujące w każdym wolnym miejscu,
  • dziurawe chodniki,
  • struktura demograficzna osiedla: zbyt duża liczba osób starszych sprawia, że osiedle wydaje się mało atrakcyjne.

 


Jakie są Wasze osiedla? Jak się na nich mieszka? Jaka jest ich historia i specyfika?

Nikt nie wie tego lepiej niż Wy – Mieszkańcy. Zacieśnijmy sąsiedzkie relacje, porozmawiajmy o osiedlu i stwórzmy wspólnie mapę Waszych osiedli – taką, która będzie odzwierciedlała Wasze postrzeganie osiedlowej przestrzeni, osiedlowo-rodzinne i sąsiedzkie historie. Będzie to mapa nietypowa, niepowtarzalna, po prostu INNA MAPA. W jej powstawaniu pomogą sąsiedzkie spotkania i warsztaty, które będą odbywać się w wakacje na czterech olsztyńskich osiedlach. Będzie to też okazja, by po prostu wspólnie spędzić czas. Porozmawiać, poznać się i podzielić wrażeniami, wspomnieniami oraz roślinami, książkami i pasjami.

Do zobaczenia!

Na każdym osiedlu odbędzie się 7 tematycznych warsztatów, sąsiedzkie śniadanie i podsumowująca projekt rodzinna gra terenowa.

Roślinodzielnia
Masz kwiaty, z którymi z jakichś powodów musisz się rozstać? Nie wyrzucaj ich, tylko daj im szansę na nowy dom. A może masz w domu wolne miejsce, które chcesz zazielenić? Adoptuj kwiat. Uruchamiamy osiedlową ligę obrony roślin niechcianych.

Książkodzielnia
Twoje półki uginają się pod książkami i chcesz je nieco odciążyć? A może pochłaniasz książki bez opamiętania i Twój zapas nieprzeczytanych już się skończył? Puśćmy książki w ruch, niech będą czytane, zamiast się kurzyć.

Pasjodzielnia
Każdy ma jakąś pasję. Każdą pasją można się podzielić. Piszesz wiersze do szuflady? Otwórz ją i pokaż innym jej zawartość. Zbierasz znaczki i nie masz z kim o tym porozmawiać?

Osiedlowe fotoarchiwum
Masz w swoim rodzinnym albumie fotografię, na której widać osiedle? Przeczuwamy, że Wasze domowe archiwa kryją niejedną osiedlową tajemnicę… Podzielcie się nimi z nami. Wypożycz nam (na krótką chwilę) swoje zdjęcie, a my na bazie wszystkich zebranych fotografii przygotujemy współtworzone przez mieszkańców fotoarchiwum dokumentujące życie i przemiany Waszego osiedla.

Mamo, Tato, idź na warsztat!
Jesteś rodzicem i chcesz uczestniczyć w popołudniowych warsztatach? Nic prostszego. Przyjdź z dzieckiem – na czas warsztatu zapewnimy mu kreatywne zajęcie.

Bieżące informacje na temat projektu: facebook.com/innamapamok

 

SZCZEGÓŁOWE HARMONOGRAMY DLA POSZCZEGÓLNYCH OSIEDLI:


INNA MAPA: PODGRODZIE i MLECZNA

Działania odbywają się w miejscu dawnego placu zabaw, między blokami Profesorska 11 i 13, lub – w przypadku niepogody – w pomieszczeniu SM, ul. Profesorska 9a.
Osiedlowy Partner projektu: Olszyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa

4 lipca (niedziela) 11.00-15.00
ŚNIADANIE SĄSIEDZKIE
Poznajmy się, odprężmy, zrelaksujmy i spędźmy razem niedzielę w atmosferze beztroskiego pikniku. Przynieście koc i prowiant, a my zajmiemy się resztą.

7 lipca (środa) 15.00-21.00
Roślinodzielnia, Książkodzielnia, Pasjodzielnia, Osiedlowe fotoarchiwum
18.00-21.00 – dla dorosłych: Podgrodzie jako opowieść (storytelling, czyli sztuka budowania historii). Prowadząca: Agnieszka Kacprzyk

8 lipca (czwartek) 10.00-16.00
Roślinodzielnia, Książkodzielnia, Pasjodzielnia, Osiedlowe fotoarchiwum
11.00-14.00 – dla dzieci: Opowiedz mi swoje Podgrodzie (storytelling, czyli sztuka budowania historii). Prowadząca: Agnieszka Kacprzyk

14 lipca (środa) 15.00-21.00
Roślinodzielnia, Książkodzielnia, Pasjodzielnia, Osiedlowe fotoarchiwum
18.00-21.00 – dla dorosłych: Jak ci się żyje, sąsiedzie? Diagnozujemy Podgrodzie (warsztaty kreatywno-koncepcyjne: sąsiedzka dyskusja na temat osiedla i jego potencjału). Prowadzący: Małgorzata i Piotr Wasyluk

15 lipca (czwartek) 10.00-16.00
Roślinodzielnia, Książkodzielnia, Pasjodzielnia, Osiedlowe fotoarchiwum
11.00-14.00 – dla dzieci: Co to znaczy, że na Podgrodziu są białe plamy i czy da się je wyprać? cz. I (kreatywne warsztaty na temat postrzegania osiedlowej przestrzeni – dla młodych urbanistów i nie tylko). Prowadząca: Katarzyna Roszkowska

21 lipca (środa) 10.00-16.00
Roślinodzielnia, Książkodzielnia, Pasjodzielnia, Osiedlowe fotoarchiwum
11.00-14.00 – dla dzieci: Nasze osiedle brzmi i dźwięczy (warsztaty muzyczne). Prowadząca: Alicja Ruczko

22 lipca (czwartek) 10.00-16.00
Roślinodzielnia, Książkodzielnia, Pasjodzielnia, Osiedlowe fotoarchiwum
11.00-14.00 – dla dzieci: Co to znaczy, że na Podgrodziu są białe plamy i czy da się je wyprać? cz. II (kreatywne warsztaty z postrzegania osiedlowej przestrzeni – dla młodych urbanistów i nie tylko). Prowadząca: Katarzyna Roszkowska

28 lipca (środa) 15.00-21.00
Roślinodzielnia, Książkodzielnia, Pasjodzielnia, Osiedlowe fotoarchiwum
18.00-21.00 – dla dorosłych: Osiedle moje widzę ogromne! Podgrodzie jako przestrzeń wyobrażeń (kreatywne warsztaty urbanistyczne). Prowadząca: Katarzyna Roszkowska

29 lipca (czwartek) 17.00-20.00
Mapujemy! DZIEŃ PODSUMOWUJĄCY

21 sierpnia (sobota) od godz. 11.00
RODZINNA GRA TERENOWA – tropem osiedlowych ciekawostek i tajemnic.


INNA MAPA ZATORZA

Działania odbywają się w Parku Jakubowo w pobliżu jeziorka Mummel, lub – w przypadku niepogody – w pomieszczeniach Fundacji Warsztat Zmiany (budynek CEiIK-u).
Osiedlowy Partner projektu: Fundacja Warsztat Zmiany

11 lipca (niedziela) 11.00-15.00
ŚNIADANIE SĄSIEDZKIE
Poznajmy się, odprężmy, zrelaksujmy i spędźmy razem niedzielę w atmosferze beztroskiego pikniku. Przynieście koc i prowiant, a my zajmiemy się resztą.

12 lipca (poniedziałek) 10.00-16.00
Roślinodzielnia, Książkodzielnia, Pasjodzielnia, Osiedlowe fotoarchiwum
11.00-14.00 – dla dzieci: Co to znaczy, że na Zatorzu są białe plamy i czy da się je wyprać? cz. I (kreatywne warsztaty na temat postrzegania osiedlowej przestrzeni – dla młodych urbanistów i nie tylko). Prowadząca: Katarzyna Roszkowska

13 lipca (wtorek) 15.00-21.00
Roślinodzielnia, Książkodzielnia, Pasjodzielnia, Osiedlowe fotoarchiwum
18.00-21.00 – dla dorosłych: Jak ci się żyje, sąsiedzie? Diagnozujemy Zatorze (warsztaty kreatywno-koncepcyjne: sąsiedzka dyskusja na temat osiedla i jego potencjału). Prowadzący: Małgorzata i Piotr Wasyluk

19 lipca (poniedziałek) 10.00-16.00
Roślinodzielnia, Książkodzielnia, Pasjodzielnia, Osiedlowe fotoarchiwum
11.00-14.00 – warsztat dla dzieci: Nasze osiedle brzmi i dźwięczy (warsztaty muzyczne). Prowadząca: Alicja Ruczko

20 lipca (wtorek) 15.00-21.00
Roślinodzielnia, Książkodzielnia, Pasjodzielnia, Osiedlowe fotoarchiwum
18.00-21.00 – dla dorosłych: Zatorze jako opowieść (storytelling, czyli sztuka budowania historii). Prowadząca: Agnieszka Kacprzyk

26 lipca (poniedziałek) 10.00-16.00
Roślinodzielnia, Książkodzielnia, Pasjodzielnia, Osiedlowe fotoarchiwum
11.00-14.00 – dla dzieci: Co to znaczy, że na Zatorzu są białe plamy i czy da się je wyprać? cz. II (kreatywne warsztaty na temat postrzegania osiedlowej przestrzeni – dla młodych urbanistów i nie tylko). Prowadząca: Katarzyna Roszkowska

27 lipca (wtorek) 15.00-21.00
Roślinodzielnia, Książkodzielnia, Pasjodzielnia, Osiedlowe fotoarchiwum
18.00-21.00 – dla dorosłych: Osiedle moje widzę ogromne! Zatorze jako przestrzeń wyobrażeń (kreatywne warsztaty urbanistyczne). Prowadząca: Katarzyna Roszkowska

2 sierpnia (poniedziałek) 10.00-16.00
Roślinodzielnia, Książkodzielnia, Pasjodzielnia, Osiedlowe fotoarchiwum
11.00-14.00 – dla dzieci: Opowiedz mi swoje Zatorze (storytelling, czyli sztuka budowania historii). Prowadząca: Agnieszka Kacprzyk

3 sierpnia (wtorek) 17.00-20.00
Mapujemy! DZIEŃ PODSUMOWUJĄCY

22 sierpnia (niedziela) od godz. 11.00
RODZINNA GRA TERENOWA – tropem osiedlowych ciekawostek i tajemnic.


INNA MAPA DAJTEK

Działania odbywają się w nowym parku OBO (przy Promenadzie) lub – w przypadku niepogody – w lokalu Rady Osiedla Dajtki (w budynku biblioteki przy Szkole Podstawowej 18, ul. Żytnia).
Osiedlowy Partner projektu: Rada Osiedla Dajtki

1 sierpnia (niedziela) 11.00-15.00
ŚNIADANIE SĄSIEDZKIE
Poznajmy się, odprężmy, zrelaksujmy i spędźmy razem niedzielę w atmosferze beztroskiego pikniku. Przynieście koc i prowiant, a my zajmiemy się resztą.

4 sierpnia (środa) 15.00-21.00
Roślinodzielnia, Książkodzielnia, Pasjodzielnia, Osiedlowe fotoarchiwum
18.00-21.00 – dla dorosłych: Dajtki jako opowieść (storytelling, czyli sztuka budowania historii). Prowadząca: Agnieszka Kacprzyk

5 sierpnia (czwartek) 10.00-16.00
Roślinodzielnia, Książkodzielnia, Pasjodzielnia, Osiedlowe fotoarchiwum
11.00-14.00 – dla dzieci: Opowiedz mi swoje osiedle (storytelling, czyli sztuka budowania historii). Prowadząca: Agnieszka Kacprzyk

11 sierpnia (środa) 15.00-21.00
Roślinodzielnia, Książkodzielnia, Pasjodzielnia, Osiedlowe fotoarchiwum
18.00-21.00 – dla dorosłych: Jak ci się żyje, sąsiedzie? Diagnozujemy Dajtki (warsztaty kreatywno-koncepcyjne: sąsiedzka dyskusja na temat osiedla i jego potencjału). Prowadzący: Małgorzata i Piotr Wasyluk

12 sierpnia (czwartek) 10.00-16.00
Roślinodzielnia, Książkodzielnia, Pasjodzielnia, Osiedlowe fotoarchiwum
11.00-14.00 – dla dzieci: Dźwiękowy spacer po osiedlu. Prowadzący: Patryk Lichota

18 sierpnia (środa) 15.00-21.00
Roślinodzielnia, Książkodzielnia, Pasjodzielnia, Osiedlowe fotoarchiwum
18.00-21.00 – dla dorosłych: Osiedle moje widzę ogromne! Dajtki jako przestrzeń wyobrażeń (kreatywne warsztaty urbanistyczne). Prowadząca: Katarzyna Roszkowska

19 sierpnia (czwartek) 10.00-16.00
Roślinodzielnia, Książkodzielnia, Pasjodzielnia, Osiedlowe fotoarchiwum
11.00-14.00 – dla dzieci: Co to znaczy, że na Dajtkach są białe plamy i czy da się je wyprać? cz. I (kreatywne warsztaty na temat postrzegania osiedlowej przestrzeni – dla młodych urbanistów i nie tylko). Prowadząca: Katarzyna Roszkowska

25 sierpnia (środa) 10.00-16.00
Roślinodzielnia, Książkodzielnia, Pasjodzielnia, Osiedlowe fotoarchiwum
11.00-14.00 – dla dzieci: Co to znaczy, że na Dajtkach są białe plamy i czy da się je wyprać? cz. II (kreatywne warsztaty na temat postrzegania osiedlowej przestrzeni – dla młodych urbanistów i nie tylko). Prowadząca: Katarzyna Roszkowska

26 sierpnia (czwartek) 17.00-21.00
Mapujemy! DZIEŃ PODSUMOWUJĄCY

4 września (sobota) od godz. 11.00
RODZINNA GRA TERENOWA – tropem osiedlowych ciekawostek i tajemnic.


INNA MAPA OSIEDLA KORMORAN

Działania odbywają się na placu przy Zespole Szkół Gastronomiczno-Handlowych (Żołnierska 49) lub – w przypadku niepogody – w budynku szkoły.
Osiedlowy Partner projektu: Rada Osiedla Kormoran

8 sierpnia (niedziela) 11.00-15.00
ŚNIADANIE SĄSIEDZKIE
Poznajmy się, odprężmy, zrelaksujmy i spędźmy razem niedzielę w atmosferze beztroskiego pikniku. Przynieście koc i prowiant, a my zajmiemy się resztą.

9 sierpnia (poniedziałek) 10.00-16.00
Roślinodzielnia, Książkodzielnia, Pasjodzielnia, Osiedlowe fotoarchiwum
11.00-14.00 – dla dzieci: Dźwiękowy spacer po osiedlu. Prowadzący: Patryk Lichota

10 sierpnia (wtorek) 15.00-21.00
Roślinodzielnia, Książkodzielnia, Pasjodzielnia, Osiedlowe fotoarchiwum
18.00-21.00 – dla dorosłych: Jak ci się żyje, sąsiedzie? Diagnozujemy osiedle Kormoran (warsztaty kreatywno-koncepcyjne: sąsiedzka dyskusja na temat osiedla i jego potencjału). Prowadzący: Małgorzata i Piotr Wasyluk

16 sierpnia (poniedziałek) 10.00-16.00
Roślinodzielnia, Książkodzielnia, Pasjodzielnia, Osiedlowe fotoarchiwum
11.00-14.00 – dla dzieci: Co to znaczy, że na Kormoranie są białe plamy i czy da się je wyprać? cz. I (kreatywne warsztaty na temat postrzegania osiedlowej przestrzeni – dla młodych urbanistów i nie tylko). Prowadząca: Katarzyna Roszkowska

17 sierpnia (wtorek) 15.00-21.00
Roślinodzielnia, Książkodzielnia, Pasjodzielnia, Osiedlowe fotoarchiwum
18.00-21.00 – dla dorosłych: Osiedle moje widzę ogromne! Kormoran jako przestrzeń wyobrażeń (kreatywne warsztaty urbanistyczne). Prowadząca: Katarzyna Roszkowska

23 sierpnia (poniedziałek) 10.00-16.00
Roślinodzielnia, Książkodzielnia, Pasjodzielnia, Osiedlowe fotoarchiwum
11.00-14.00 – dla dzieci: Co to znaczy, że na Kormoranie są białe plamy i czy da się je wyprać? cz. II (kreatywne warsztaty na temat postrzegania osiedlowej przestrzeni – dla młodych urbanistów i nie tylko). Prowadząca: Katarzyna Roszkowska

24 sierpnia (wtorek) 15.00-21.00
Roślinodzielnia, Książkodzielnia, Pasjodzielnia, Osiedlowe fotoarchiwum
18.00-21.00 – dla dorosłych: Osiedle jako opowieść (storytelling, czyli sztuka budowania historii). Prowadząca: Agnieszka Kacprzyk

30 sierpnia (poniedziałek) 10.00-16.00
Roślinodzielnia, Książkodzielnia, Pasjodzielnia, Osiedlowe fotoarchiwum
11.00-14.00 – dla dzieci: Opowiedz mi swoje osiedle (storytelling, czyli sztuka budowania historii). Prowadząca: Agnieszka Kacprzyk

31 sierpnia (wtorek) 17.00-21.00
Mapujemy! DZIEŃ PODSUMOWUJĄCY

5 września (niedziela) od godz. 11.00
OSIEDLOWA GRA TERENOWA – tropem osiedlowych ciekawostek i tajemnic.

Dowiedz się więcej

    Co słychać?

    Przeczytaj