Przejdź do treści

WYDARZENIE ODWOŁANE / Bez tabu i stygmy: sex working

Informujemy, że wtorkowe spotkanie Bez tabu i stygmy: Sex working niestety nie odbędzie się z przyczyn niezależnych.
W przypadku ustalenia nowego terminu będziemy informowali o tym na bieżąco za pośrednictwem naszej strony i profilu FB.
Za utrudnienia serdecznie przepraszamy.


MOK Olsztyn zaprasza na spotkanie z cyklu „Bez tabu i stygmy”, w którego ramach pochylamy się nad tematami kontrowersyjnymi, niejednoznacznymi i często przemilczanymi. Otwarta dyskusja „Sex working”, poświęcona sferze szeroko rozumianych usług seksualnych, jej kontekstów i konsekwencji, odbędzie się we wtorek 19 marca o godz. 18:00 w sali pod Amfiteatrem.

Wikipedia podaje, że pracownik seksualny (ang. sex worker) to osoba wykonująca usługi seksualne lub zatrudniona w przemyśle erotycznym. Upraszczając: od bezpośredniego kontaktu z klientem przez streaming internetowy po wysyłkową wymianę towarów. Nie będzie przesadą twierdzenie, że prawdopodobnie żadna inna branża nie doświadcza większej stygmatyzacji; kontrowersje budzi już sam fakt nazywania jej pracą.
Dlaczego zatem należy się w ogóle pochylać nad zdemonizowanym „najstarszym zawodem świata”?
Otóż przepocony rechot wąsatego wuja, że jak suka nie da, pies nie weźmie, nie może zagłuszyć faktu, że usługi tego rodzaju świadczą ludzie. Osoby, którym – jak każdej istocie ludzkiej – należy się respektowanie podstawowych praw, w tym prawa do godności. Jest to tym bardziej istotne w kraju, w którym edukacja seksualna praktycznie nie istnieje, większość konotacji seksualnych wyrasta z podglebia religijnego, a sama seksualność człowieka – dziedzina do cna stabuizowana – traktowana jest jako z gruntu zła.
Sytuacja prawna osób świadczących usługi seksualne w Polsce jest dość skomplikowana. Prostytucja jest legalna, nielegalne jest jedynie stręczycielstwo, czyli pobieranie korzyści przez osoby trzecie. W praktyce ten legislacyjny paradoks może prowadzić do niekontrolowanego rozrostu szarej strefy. A jest to świat, w którym na porządku dziennym spotyka się przemoc w miejscu świadczenia usług, ograniczony dostęp do wymiaru sprawiedliwości i publicznej służby zdrowia, patologiczną zależność i wyzysk ze stron trzecich – szczególnie boleśnie dotykający migrantki – brak wsparcia prawnego, psychologicznego i programów w zakresie zdrowia seksualnego oraz reprodukcyjnego, a także stygmatyzację społeczną.

Czy świadczenie usług seksualnych powinno być traktowane jako forma pracy?
Czy osobom świadczącym takie usługi należy się ubezpieczenie zdrowotne, składki emerytalne i podstawowe prawa pracownicze?
Czy sex working to krok na drodze do samostanowienia kobiet, czy przejaw przemocy wobec nich?
Kto i dlaczego decyduje się na świadczenie usług w tej branży?
Czy sex workerom należy się wsparcie, a jeśli tak, to jakiego rodzaju?

Zapraszamy do otwartej, niestygmatyzującej dyskusji z pogranicza etyki, edukacji, polityki społecznej i zdrowia publicznego. W spotkaniu 19 marca wezmą udział osoby aktywistyczne oraz psycholożka:
Sylvia Baudelaire jest 26-letnią artystką muzyczną, aktorką i pracownicą seksualną, od lat działającą aktywistycznie na rzecz osób transpłciowych i pracujących seksualnie. Obecnie na swoim koncie posiada cztery albumy. W kwietniu 2021 roku pojawiła się na albumie charytatywnym „Poland Has a Task” (wspierającym Strajk Kobiet, Stop Bzdurom oraz Aborcyjny Dream Team) obok takich artystów jak Brodka i Arek Kłusowski. Jej autobiograficzne teksty mówią głównie o jej relacjach, traumach, emocjach związanych z tranzycją oraz doświadczeniu pracy seksualnej. Podczas rozmowy będzie reprezentować kolektyw Sex Work Polska, który od 2014 roku działa na rzecz praw osób pracujących seksualnie.
Aleksandra Kola Kluczyk [ona/jej] – osoba z czteroletnim doświadczeniem pracy seksualnej w kontakcie bezpośrednim z klientem. Współautorka publikacji „Jak pisać o pracy seksualnej bez stygmy” dostępnej na stronie bezstygmy.pl wraz z linkownią – zbiorem ponad 150 materiałów medialnych i badawczych w obrębie pracy seksualnej, które researchuje od trzech lat. Autorka zina – zbioru reprezentacji osób pracujących seksualnie „Save Us From Saviours”. Autorka książki „Niech żyją ku*wy. O pracy seksualnej w Polsce” (W.A.B 2023). Konsultantka przy serialu o pracy seksualnej na podstawie podcastu „dwie dupy o dupie”, który współprowadzi.
Magdalena Smaś-Myszczyszyn – seksuolożka, certyfikowana psychoterapeutka, certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień, certyfikowana trenerka terapii i profilaktyki uzależnień behawioralnych, superwizorka. Pracuje jako wykładowczyni akademicka na kierunkach seksuologia kliniczna w Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie oraz seksuologia praktyczna na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu, prowadzi również zajęcia z pracy seksuologicznej w psychoterapii w Szkole Psychoterapii Integratywnej.
Współpracuje jako ekspertka z organizacjami pozarządowymi wspierającymi mniejszości seksualne w zakresie języka inkluzywnego, pracuje wsparciowo z osobami zajmującymi się pracą seksualną oraz współpracuje z organizacjami zajmującymi się ofiarami handlu ludźmi.

Celem spotkania nie jest ani promocja, ani potępianie określonych postaw, lecz wymiana poglądów i dostępnej wiedzy oraz szeroko rozumiana refleksja nad prawami człowieka. Serdecznie zapraszamy do merytorycznej dyskusji, wolnej od niepotrzebnych emocji i apriorycznego etykietowania.

Spotkanie przeznaczone jest dla osób dorosłych.

WYDARZENIE ODWOŁANE / Bez tabu i stygmy: sex working
19 marca (wtorek) / godz. 18:00
Sala pod Amfiteatrem, ul. Zamkowa 1
Wstęp wolny

Dowiedz się więcej

udostępnij

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Kartki z Kalendarza

Nadchodzące wydarzenia