Przejdź do treści

Cured / Artykuł osiemnasty

  • 17:00

  • Sala pod Amfiteatrem, ul. Zamkowa

Wstęp wolny

Pokazy filmów dokumentalnych Cured i Artykuł osiemnasty, naświetlających kluczowe rozdziały walki o równość oraz prawo do miłości osób LGBT. Po projekcji dyskusja.

Cured

reżyseria: Patrick Sammon, Bennett Singer
aktorzy: Harry Adamson, Gary Alinder, Irving Bieber, Robert Campbell, Sally Duplaix
czas trwania: 80 min.

Frameline San Francisco International LGBTQ Film Festival 2020: Najlepszy Dokument
NewFest: New York’s LGBT Film Festival 2020: Najlepszy Dokument
OUT at the Movies Int’l LGBT Film Fest 2020: Najlepszy Dokument
Rochester ImageOut 2020: Najlepszy Dokument

Mocny dokument, naświetlający kluczowy – lecz przez wielu nieznany – rozdział walki o równość: kampanię, która doprowadziła Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne do skreślenia homoseksualizmu z listy chorób psychicznych w 1973 roku. Zanim podjęto tę doniosłą decyzję, każdy gej czy lesbijka byli uznawani za osoby chore, wymagające leczenia. Przedsiębiorstwa i rząd wykorzystywały ten fakt, by usprawiedliwiać dyskryminację i bigoterię. Dopóki geje i lesbijki byli „chorzy”, postęp na drodze do równości był wykluczony.

Artykuł osiemnasty

reżyseria: Bartosz Staszewski
aktorzy: prof. Ewa Łętowska, prof. Monika Płatek, Agnieszka Graff, prof. Lew Starowicz, Agnieszka Holland
czas trwania: 75 min.

Tytuł dokumentu nawiązuje do art. 18 Konstytucji RP, zgodnie z którym ochronie podlega małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, co dla wielu przeciwników nowych regulacji jest równoznaczne z brakiem możliwości jakiegokolwiek uregulowania kwestii związków osób tej samej płci.

W filmie wzięło udział wielu wybitnych ekspertów, m.in.: prof. Ewa Łętowska, prof. Monika Płatek, Agnieszka Graff, prof. Lew Starowicz czy Agnieszka Holland.

Artykuł osiemnasty to nie tylko głos na temat praw osób LGBT+, ale przede wszystkim rozmowa o polskiej demokracji i stanie debaty publicznej w Polsce.

Cured / Artykuł osiemnasty
7 października (sobota) / godz. 17:00
Sala pod Amfiteatrem, ul. Zamkowa
Wstęp wolny

Dowiedz się więcej

udostępnij

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Kartki z Kalendarza

Nadchodzące wydarzenia