Dawid Ławicki: Graficzny Zagajnik

MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy drzeworytów Dawida Ławickiego pt. „Graficzny Zagajnik”. Wernisaż odbędzie się w czwartek 26 września 2024 o godz. 18:00 w Galerii Amfilada.

Dawid Andrzej Ławicki urodził się w 1996 roku w Płocku i najmłodsze lata spędził na mazowieckiej wsi. To z tego skrawka ziemi, znajdującej się nieopodal Wisły, Artysta czerpie swoje inspirację. Przygodę z grafiką zaczął jeszcze w gimnazjum od pierwszego linorytu, przedstawiającego brzozę rosnącą u sąsiadki za płotem. Następnie trafił do I Prywatnego Liceum Plastycznego w Płocku, gdzie rozwijał swoje umiejętności artystyczne.
W 2016 roku rozpoczął studia na kierunku Grafika na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie trafił do pracowni wypukłodruku. Pod czujnym okiem prof. Marka Basiula w 2021 roku zrealizował dyplom artystyczny pod tytułem „Przednówek”. W grafikach z cyklu „Przednówek” Artysta skupił się na problematyce ukazania pejzażu mazowieckiego przy użyciu charakterystycznego znaku graficznego, jakim jest krowa. Krowa buduje pejzaż mazowieckiej wsi z dzieciństwa Artysty. Niestety element ten zanika z krajobrazu w zastraszającym tempie na skutek mechanizacji i industrializacji rolnictwa. Grafiki z cyklu „Przednówek” dostały wiele wyróżnień i nagród, między innymi: wyróżnienie za najlepszy dyplom i udział w wystawie „Dyplom 2021. Najlepsze dyplomy Wydziału Sztuk Pięknych UMK”, organizowanej w CSW w Toruniu; Wyróżnienie Honorowe Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; II Edycji Konkursu Sztuki Nowe Sytuacje „Kontrasty” w 2022 roku; III Miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym Inspiracje, organizowanym przez Fundację Sztuki Współczesnej „Paleta” w 2023 roku.

Obecnie artysta studiuje w szkole doktorskiej nauk Humanistycznych, Teologicznych i Artystycznych na UMK w Toruniu, gdzie zgłębia problem badawczy związany z „grafiką o cechach druku wklęsłego i wypukłego wykonanej z jednego nabicia”. W 2024 roku zaczął nowy cykl graficzny inspirowany kontrastami fakturalnymi przydrożnej wierzby. Tworzy głównie w technice drzeworytu, ale także eksperymentuje z takimi technikami, jak wklęsłodruk, kolografia i linoryt. Zajmuje się także malarstwem, fotografią otworkową i rzeźbą z kartonu.

Dawid Ławicki: Graficzny Zagajnik
26 września (czwartek) 2024 / godz. 18:00