Przejdź do treści

Dima Krasnyi:

gdzieś ktoś wściekle podróżuje ku tobie

  • 20:00

  • Galeria Dobro, ul. Stare Miasto 24/25

Wstęp wolny

MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy prac Dimy Krasnogo, artysty pochodzącego z Kijowa. Na wernisażu zagra bijū. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 26 lutego o godz. 20:00 w Galerii Dobro.

John Ashbery
NA PÓŁNOCNEJ FARMIE

Gdzieś ktoś wściekle podróżuje ku tobie,
Z niesamowitą prędkością, dniem i nocą,
Przez śnieżyce i pustynie, górskie przesmyki, w deszczu.
Ale czy będzie wiedział, gdzie cię znaleźć,
Czy potrafi cię rozpoznać, czy przekaże ci
Rzecz, którą ma dla ciebie?

Prawie nic tu nie rośnie,
Spichrze pękają jednak od jedzenia
Leżącego w workach po sufity.
Strumienie są pełne słodyczy, tłustych ryb;
Niebo jest ciemne od ptaków. Czy wystarczy,
Jeśli w nocy wystawimy miseczkę mleka?
I że czasami myślimy o nim,
Czasami i zawsze, z mieszanymi uczuciami?

Prace Dimy Krasnogo, pochodzącego z Kijowa artysty w bliźniaczy sposób oddają nastrój wiersza Johna Ashbery’ego. Sytuacja samotnego oczekiwania na coś, na kogoś, to powracający motyw wyludnionych pejzaży artysty. Kto się do mnie zbliża? I co mnie czeka? Czy musi to być coś złego? Poza niezaprzeczalnym niepokojem bohaterom towarzyszą rekwizyty ciepłej, pełnej kolorów rzeczywistości – żółte bliny, zwierzęta, symbole wyrażające czułość i miłość. Osamotnione, kruche sylwetki nieoczekiwanie zostają otoczone różowym światłem. Ta gra pustki, uczuciowości i tęsknoty wprowadza element tajemnicy, która będzie musiała pozostać niewyjaśniona. Której stan jest stanem permanentnym, codziennym.

Peter Pomerantsev w książce „To nie jest propaganda” pisze o napiętej sytuacji na Ukrainie: „konflikt cichł i przybierał na sile, nigdy nie przeradzając się w szalejącą wojnę, ale też nie kończąc się pokojem”. Sztuka Dimy Krasnogo nie jest sztuką polityczną, ale w pewien sposób dotyka aktualnej sytuacji na Ukrainie. Stan napięcia pomiędzy pokojem a konfliktem, odpoczynkiem a walką, zyskuje tu wymiar metafizyczny. Pierwszy wers wiersza Ashbery’ego może być relacją z wojny, która nie jest wojną. Ale w każdej chwili może się nią stać. Ukraina jest tu miejscem, które charakteryzują sprzeczności, ścierające się siły i emocje. I nieustające oczekiwanie. Kim jest osoba, która zmierza w twoim kierunku? I czym jest ta Rzecz, którą ma dla ciebie?

Krasnyi Dmytro
Urodził się 1985 roku w Makarowie w obwodzie Kijowskim. Lata szkolne spędził w mieście Oster w obwodzie Czernihowskim. Ukończył Narodowy Uniwersytet Transportu w Kijowie, a następnie zaczął studiować sztukę w pracowni grafiki Akademii Kijowsko-Mohylańskiej. W 2019 roku przebywał na programie stypendialnym Gaude Polonia, podczas którego studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Pracuje z takimi mediami jak grafika, fotografia, ceramika, instalacja, kolaż.

Na wernisażu zagra bijū.
bijū powstał z potrzeby eksploracji punktu przecięcia maszyny i ciała. Potrzeby rozmycia granic między zdehumanizowaną muzyką elektroniczną a naturalnym środowiskiem. Jego selekcja to stałe poszukiwanie między minimalistycznymi a gęstymi, dynamicznymi i powolnymi, ostrymi i rozmytymi brzmieniami. To podróż zainspirowana wielowymiarowością syntezy dźwięku oraz odgłosami dochodzącymi z otchłani. Podróż, która sprawia, że czujesz się nieuchronnie kruchy.
W ramach warszawskiego kolektywu SUMISH pragnie wzmocnić interakcje między ludźmi przez synergie, wymianę wizji oraz wiedzy, budując mosty między wyspami różnych dyscyplin. Autor audycji Gnostic Methods w Radio Kapitał, poświęconej muzyce industrialnej i eksperymentalnej.

Dowiedz się więcej

udostępnij

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Kartki z Kalendarza

Nadchodzące wydarzenia