Przejdź do treści

Dni Olsztyna 2024 (dzień 3)

  • 10:00

  • Stare Miasto i Centrum

Wstęp wolny

W ramach cyklu LETNIA ODYSEJA MOK Olsztyn zaprasza do wspólnej, rodzinnej zabawy podczas święta naszego wspaniałego miasta! Tegoroczne obchody Dni Olsztyna potrwają od 25 do 28 lipca. Od czwartku do niedzieli urokliwe przestrzenie Starego Miasta staną się areną koncertów, warsztatów, spotkań, tańców i instalacji artystycznych. Gwarantujemy, że coś dla siebie znajdą i ci najmłodsi, i ci trochę starsi. Wypełnijmy Olsztyn śmiechem i doskonałą zabawą!

Program Dni Olsztyna 2024:

CZWARTEK (25.07)

PIĄTEK (26.07)

SOBOTA (27.07)
10:00-20:00 / Stare Miasto
JARMARK JAKUBOWY

12:00 / Zajezdnia trolejbusowa
NASZA KAPSUŁA CZASU
Warsztaty familijne z Martą Andrzejczyk.
Wielu z nas pragnie, aby coś po nim/niej zostało. Przemijanie jest nieodłącznym element naszego życia, a uważne bycie tu i teraz jest wspaniałą okazją do zatrzymania i pozostawienia po sobie czegoś nieoczywistego, wyjątkowego i niepowtarzalnego! Warsztaty będą stwarzały przestrzeń na wyrażenie siebie, uważne bycie w tu i teraz oraz na dobrą rodzinną zabawę.
Podczas warsztatu porozmawiamy o czasie, o sobie, o teraźniejszości o tym co jest dla nas ważne, przez co i dzięki czemu się wyrażamy. Każda rodzina wykona swoją kapsułę czasu. Do tego celu będą przydatne przyniesione z domu albo znalezione w plenerze przedmioty, zrobione podczas warsztatu portrety, artefakty związane z daną rodziną oraz pudełka. Następnie każda rodzina weźmie swoją kapsułę aby umieścić ją tam, gdzie odkryta/odkopana po latach będzie cieszyła i przywróci dawno zapomniane wspomnienia.

13.30 / Zajezdnia trolejbusowa
KTO NA NIEBIE ROZLAŁ MLEKO?
Kreatywne warsztaty edukacyjne dla dzieci.
Co to są galaktyki i czy nasza powstała z mleka niebiańskiej krowy, czy może to grecka bogini rozlała na niebie mleko? Dlaczego nie możemy zobaczyć z Ziemi całej Drogi i w którym jej miejscu znajduje się Układ Słoneczny? Czy Droga Mleczna jest duża czy mała w porównaniu do wszechświata?
Na bazie materiałów Biura Edukacji Kosmicznej ESERO.

15.00 / Zajezdnia Trolejbusowa
CZY KOTY TO KOSMICI?
O kocim mikrokosmosie z Aleksandrą Drzał-Sierocką.
Liczni naukowcy od wielu lat przedstawiają niezliczone dowody, że koty (tak, także nasze domowe Puszki i Mruczki) to sondy szpiegujące wysłane przez obcych na Ziemię. Timur Bajsalov, biolog pochodzący z Kazachstanu, od blisko 40 lat zgłębiający temat wpływu obcych cywilizacji na Ziemię, przekonuje, że koty domowe mają oczy reptilian i śledzą każdy nasz ruch, by przekazywać informacje do statku-matki. Ale bądźmy poważni i zejdźmy na Ziemię: koci świat to po prostu istny kosmos. Widzą inaczej, słyszą więcej oraz potrafią jednocześnie stać, siedzieć i leżeć…

16:00 / Targ Rybny
PARTY NIE Z TEJ ZIEMI!
Dyskoteka dla dzieci i punkt tworzenia kosmo gadżetów.
Zanim wprawimy ciała w radosne i niczym nieskrępowane tańce-hulance, zapraszamy małych i tych większych do wspólnego przygotowania nietuzinkowych dodatków do stroju. Tego popołudnia kosmiczny image będzie na wyciągnięcie ręki! Chcecie przygotować kosmiczne buty, które zabiorą was na Księżyc, Marsa albo po prostu umożliwią wykonanie moonwalk’u? Robi się! A może wolicie mieć czułki, dzięki którym odbierzecie każdy, nawet najbardziej odległy sygnał z naszej galaktyki? Z nami to możliwe! Tak samo, jak wykonanie szałowej peleryny, bo przecież wiadomo, że Kosmici noszę peleryny! Odpowiednio przygotowani, będziecie mogli oddać się szaleństwu tanecznemu, jakiego w całym Układzie Słonecznym nie widziano!

17:00 / Targ Rybny
TANECZNE WYGIBASY Z UFO
Popping, locking, hip-hop.
Party nie z tej ziemi, to dyskoteka dla dzieci i rodziców, podczas której zatańczy dla nas robot –UFO i zaprosi do wspólnej zabawy pokazując podstawowe księżycowe kroki. Będzie też czas na niczym nieokiełznany taniec wszystkich zebranych kosmitów, czyli świetną zabawę prowadzoną przez tancerzy ze szkoły tańca KOSMOS.

18:00 / Targ Rybny
MAMY ŚPIEWAMY
Koncert dla dzieci.
Mamy Śpiewamy to zespół stworzony specjalnie dla dzieci. Edukuje muzycznie, promuje wartościową muzykę dla najmłodszych i motywuje rodziców do wspólnego muzykowania razem ze swoimi pociechami. Na koncertach warszawskiej grupy wspaniale bawią się nie tylko dzieci, ale i dorośli! Te mają formułę interaktywną – nauka przez słuchanie i aktywne uczestnictwo; śpiew na głosy, wystukiwanie rytmów, wspólne śpiewanie a nawet beatbox, nie ma nudy!
Zespół ma na koncie dwie płyty – „KOLOROWO” oraz „DOMOWE PIOSENKI”. Można na nich usłyszeć takich gości i gościnie, jak Ania Dąbrowska, Robert Cichy, Ania Serafińska, Nick Sinckler. Piosenki tworzone przez Mamy Śpiewamy rozwijają dziecięcą wyobraźnię muzyczną: swingi, bluesy, rock&rolle, stworzone, po to, by dzieci od najmłodszych lat osłuchiwały się z bogactwem rytmów i brzmień, żeby przez zabawę i ruch rozwijały swój potencjał muzyczny. Teksty z kolei poruszają tematykę tolerancji, rodziny, o pór roku, czy liczeniu. Edukacyjnie, ale nietuzinkowo.
Mamy Śpiewamy występowali na festiwalach: Pozytywka, Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, Malutki, Blues na Świecie, Street Art Festival czy w Filharmonii Łódzkiej, Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, i wiele, wiele innych…Artyści prężnie działają na rzecz edukacji muzycznej dzieci i rodzin.
Działanie projektu było dotowane m.in. z MKDiN , Stoartu i Zaiksu.

20:00 / Amfiteatr
URSZULA DUDZIAK / GRAŻYNA AUGUŚCIK / GRZECH PIOTROWSKI BAND: TO I HOLA
Jazz na ludowo.
Ula Dudziak i Grażyna Auguścik przedstawią utwory pochodzące ze wspólnej płyty „To
i hola”, na której znalazły się interpretacje piosenek ludowych, m.in.: „W murowanej piwnicy”, „Kądziołeczka” i „Prząśniczka”.
Artystki różnią się wyglądem, temperamentem, zainteresowaniami. Łączy je miłość
do jazzu i do wszystkiego, co polskie. Z tych przeciwieństw i tęsknoty za Polską — obydwie Panie przez większość życia mieszkały i tworzyły w USA — wyrosła unikalna płyta „To i hola”. Jazz na ludowo jest tu przystępny. Popularna melodia kukułeczki czy Mazurek F-dur Chopina, rozbrzmiewać mogą zarówno „na salonach” jak i podczas wiejskiej zabawy. Muzyczny pejzaż Polski malowany na krążku „To i hola”
to sentymentalne nuty, które po chwili dynamicznie pędzą w rytmicznych frazach.
Dodatkowo wisienką na torcie będzie wykonanie utworu „Papaya”, który stał się światowym hitem. Urszula i Grażyna to artystyczny poziom z najwyższej półki.
Artystkom towarzyszyć będzie Grzech Piotrowski & Band, którego kompozycje z płyty „The Best Of” rozpoczną koncert, jak również w kolejnej części zespół dopełni instrumentalnie wokalne interpretacje ludowych utworów.

NIEDZIELA (28.07)

Dni Olsztyna 2024 zostały objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Olsztyna Roberta Szewczyka

Wstęp na wszystkie wydarzenia Dni Olsztyna 2024 jest bezpłatny.

Sponsorzy główni cyklu LETNIA ODYSEJA:
• Michelin
• Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie

Sponsorzy cyklu LETNIA ODYSEJA:
• Hurtownia Elektryk Olsztyn
• Lewiatan Orbita
• Remondis Warmia-Mazury

Partnerzy cyklu LETNIA ODYSEJA:
• Lotto
• Castorama Olsztyn
• Helios Olsztyn

Dni Olsztyna 2024
25-28 lipca (czwartek-niedziela)
Stare Miasto i Centrum
Wstęp wolny

Dowiedz się więcej

udostępnij

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Kartki z Kalendarza

Nadchodzące wydarzenia

Wspierają nas