KRYSTYNA JANUSZ: PRUSKI BŁEKIT

W ramach cyklu LETNIA ODYSEJA MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na wystawę fotografii i cyjanotypii Krystyny Janusz pt. „Pruski Błękit”. Wernisaż odbędzie się w czwartek 18 lipca o godz. 18:00 w Galerii Dobro.

Autorka mówi o wystawie:
„Temat tożsamości regionalnej i pochodzenia towarzyszy mojej twórczości od początku, który sięga blisko 2008 roku. „Kop tam, gdzie stoisz” – ta sekwencja wbiła mi się mocno w serce i stanowi motywację, by opowiadać małe historie, których nie opowiedziałby nikt inny. Wystawa „Pruski Błękit” ilustruje subiektywne sentymenty i fantazje zbudowane z osobistych przeżyć, skomplikowanych dróg mojej rodziny, historii zasłyszanych od sąsiadów, bliskich czy znajomych. Dzieciństwa spędzonego na ruinach zniszczonego przez Armię Czerwoną pałacu, który był moją piaskownicą. Znamiona wstydu, który wbijano nam przez lata, by unikać używania nazwy Prusy Wschodnie. Lęku, że „tamci” wrócą – to wszystko i wiele innych składa się na moją artystyczną wrażliwość.
Nie jestem historykiem, ale byłam świadkiem, widziałam, czułam, poznawałam, chodziłam tymi samymi drogami. Pragnę pokazać coś, co trudno zwizualizować – tęsknotę, szacunek i wspomnienia wspomnień, które szybko bledną”.

Krystyna Janusz (ur. 1988 r.) to absolwentka Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie, rocznik 2013. Dyplom artystyczny uzyskała w pracowni fotografii artystycznej prof. Janusza Połoma. W swoich pracach porusza tematykę regionu, z którego pochodzi, i z którego historią związana jest jej własna historia. Ostatnimi laty skupia się na dokumencie i reportażu. Fotografią komercyjną zajmuje się od 2012 roku. Uczy fotografii w technikum TEB Edukacja.

Ważniejsze wystawy i osiągnięcia:

1. I miejsce – VIII Olsztyńskie Biennale Sztuki o Medal Prezydenta, BWA Olsztyn, 2013
  2. Stypendium Rady Miasta Olsztyn, cykl „Przejście”, prezentujący zdjęcia zabytkowej stolarki drzwiowej Warmii, Stara Kotłownia, Olsztyn 2014
  3. Nagroda Stowarzyszenia Spichlerz z Mogilna w ramach Ogólnopolskiego Konkursu rysunkowego „Rysować Tak i Tak”, Toruń 2015
  4. Udział w zbiorowej wystawie „Pruzzeland-Puzzeland”, cykl „Wojna”, Muzeum Warmii i Mazur, Olsztyn 2015
  5. Udział w wystawie „Wystaw Się w CSW”, Centrum Sztuki Współczesnej, Toruń 2016
  6. Wystawa indywidualna w Galerii Jednego Obrazu, fotografia „Głód”, Muzeum Warmii i Mazur, Olsztyn 2014
  7. Wystawa „Stąd”, Iławskie Centrum Kultury, Iława 2014
  8. Wystawa „Spojrzenia” Iławskie Centrum Kultury, Iława 2016
  9. Wystawa indywidualna „Janusz w Paryżu” 2024, Centrum Polsko-Francuskie
  10. Kalendarze ZPiT Kortowo na przestrzeni lat 2013-2019
  11. 45-lecie ZPiT Kortowo, towarzysząca obchodom wystawa indywidualna w Bibliotece Wojewódzkiej