Maszyna w ścianie

• Galeria Dobro, ul. Stare Miasto 24/25

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z inkarnacjami mitologicznych bestii, fantastycznymi konceptami oraz nienaturalnie wygiętymi postaciami! „Maszyna w ścianie”, czyli wernisaż wystawy grafiki i rysunku Barda, studenta UWM, Bartosza Pawlaszka, odbędzie się w piątek 27 października o godz. 18:00 w Galerii Dobro.

Od autora:
Nazywam się Bartosz Pawlaszek. Od kiedy zdałem sobie sprawę jak ciężko jest wymówić moje imię znajomym z Ameryki, swoje prace podpisuję jako „Bard”.
Jestem dość młodym artystą ze stosunkowo małego i ekstremalnie biednego miasteczka na Mazurach. Dopiero od pięciu lat poznaję świat sztuki z poważnej strony. Zajmuję się niemalże ekskluzywnie grafiką warsztatową oraz rysunkiem, a moim osobistym marzeniem jest stworzenie własnej techniki graficznej. Moje prace charakteryzują się niepokojącym klimatem, choć ich odbiór zapewne uzależniony jest od znajomości kontekstu obserwowanego dzieła.
Głównie inspiruję się moim ulubionym pisarzem H.P. Lovecraftem, co zapewne tłumaczy, dlaczego niektórzy odbierają moje dzieła jako „mroczne”. Staram się jednak unikać sytuacji, w których prace innych artystów mogłyby wpływać na to, co samemu przedstawiam. Podczas rysowania elementów architektury bądź postaci ludzkich również staram się unikać używania referencji oraz autentycznych modeli.
Być może można to uznać za przejaw lenistwa czy nawet narcyzmu z mojej strony. Uważam jednak, że przede wszystkim nadaje to moim pracom pewien unikatowy styl i zachowuje „czystość” mojego umysłu. Jeśli faktycznie miałbym zdradzić coś, co napędza moją twórczość, to jest to chęć ilustrowania wiedzy i doświadczeń. Od religii abrahamowych, mitologii i okultyzmów, przez historię, filozofię i analizy własnych snów, a nawet po świadome doprowadzanie się do stanów oszalałych – uważam, że ciągłe przyswajanie wiedzy o świecie i każdej dziedzinie naukowej, którą można twórczo przełożyć na papier, jest kluczowe dla artysty. To jedna rzecz, którą otwarcie się inspiruję.

Maszyna w ścianie / Bartosz Bard Pawlaszek
27 października (piątek) / godz. 18:00