Przejdź do treści

Narodowe Czytanie:

Ballady i romanse

  • 12:00

  • Zajezdnia Trolejbusowa, ul. Knosały

Wstęp wolny

Już 3 września olsztyńscy bibliotekarze przedstawią własną twórczą interpretację wybranych utworów Adama Mickiewicza ze zbioru „Ballady i romanse”. Cykl czternastu utworów, wydany po raz pierwszy w 1822 r., wyznaczył początek dziejów polskiego romantyzmu. Mickiewicz nowatorsko i oryginalnie, a jednocześnie w sposób niezwykle naturalny i prosty ukazuje świat uczuć, fantazji oraz ludowości w oparciu o potęgę przyrody i siły natury. „Ballady i romanse” wciąż zachwycają i są źródłem inspiracji dla wielu artystów.

Zachęcamy do wspólnego wysłuchania tej wyjątkowej poezji w sercu Olsztyna – tegoroczne Narodowe Czytanie odbędzie się w centrum miasta, w Zajezdni Trolejbusowej (Park Centralny, ul. Knosały 3b) w godz. 12:00 – 14:00.

Program Narodowego Czytania w Olsztynie:

  • muzyczny występ zespołu Czysty Tryton pod kierownictwem Mateusza Cwalińskiego (Mateusz Cwaliński – pianino; Natalia Vanessa Ciukszo – wiolonczela; Konrad Domino Wieteska – perkusjonalia),
  • głośne czytanie w wykonaniu bibliotekarzy,
  • otwarty mikrofon,
  • konkurs literacki.

Organizatorzy: Samorząd Miasta Olsztyna, Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie
Wydarzenie pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.
Dofinansowano ze środków Samorządu Olsztyna.


„Ballady i romanse” zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.
Źródło: Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dowiedz się więcej

udostępnij

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Kartki z Kalendarza

Nadchodzące wydarzenia

Robert Listwan: Do jutra

Serdecznie zapraszamy do Galerii Amfilada na wystawę malarstwa Roberta Listwana „Do jutra”. Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek 8 września o godz. 18:00. Robert Listwan urodził się w 1974 r. w Olsztynie, a studiował w ASP w Gdańsku. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień, w tym na Olsztyńskim Biennale Sztuki. W 2010 roku otrzymał medal […]

czytaj więcej

Tropy.

Zapraszamy na kolejną edycję festiwalu literatury dla dzieci i młodzieży TROPY! Dwudniowe wydarzenie, prezentujące Młodym Czytelnikom najwartościowsze zjawiska literackie w Polsce, odbędzie się w Parku Centralnym i Zajezdni trolejbusowej 10 i 11 września.

czytaj więcej

Tropy.

Zapraszamy na kolejną edycję festiwalu literatury dla dzieci i młodzieży TROPY! Dwudniowe wydarzenie, prezentujące Młodym Czytelnikom najwartościowsze zjawiska literackie w Polsce, odbędzie się w Parku Centralnym i Zajezdni trolejbusowej 10 i 11 września.

czytaj więcej