Przejdź do treści

Piotr Jacoń: My, trans

  • 18:00

  • Sala pod Amfiteatrem, ul. Okopowa

Wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Piotrem Jaconiem, cenionym autorem publikacji o osobach transpłciowych.

Spotkaniu „My, trans” będzie towarzyszyła dyskusja, na którą zapraszamy przede wszystkim rodziców dzieci mierzących się z kwestią własnej identyfikacji płciowej oraz osoby, którym te zagadnienia są bliskie na co dzień. Wydarzenie odbędzie się w piątek 27 maja o godz. 18:00 w sali pod Amfiteatrem.

Ile jest osób transpłciowych w Polsce? Ciężko to oszacować, a wyniki statystyczne z różnych krajów są ze sobą sprzeczne. Wiadomo jednak, że 79% osób transpłciowych według raportu Kampanii Przeciw Homofobii zostało zaatakowanych słownie, fizycznie lub seksualnie z powodu transfobii. Jak czują się ich rodzice, gdy pozywa je własne dziecko, które walczy o swoją tożsamość? Jak czują się ich małżonkowie, gdy dowiadują się, że miłość ich życia chce dokonać tranzycji i w związku z tym muszą się rozwieść? Jak pomóc transpłciowemu dziecku oraz jego rodzicom? Czy jest szansa na poprawę sytuacji prawnej i społecznej osób transpłciowych w Polsce? W dyskusji na temat osób transpłciowych w Polsce wezmą udział:

Piotr Jacoń – dziennikarz TVN24. Autor m.in. reportażu o rodzicach osób transpłciowych „Wszystko o moim dziecku”, książki o osobach transpłciowych „My trans” oraz cyklu rozmów „Bez polityki”. Pracował w Radiu Plus, Radiu Gdańsk i w „Dzienniku Bałtyckim”. Mieszka w Gdyni.

Emilia Wiśniewska – prezeska zarządu oraz koordynatorka rzecznictwa Fundacji Trans-Fuzja. Współprowadzi szkolenia oraz spotkania grup wsparcia dla osób transpłciowych, przybliża tematykę transpłciowości i sytuacji osób transpłciowych w mediach. Wcześniej w Fundacji pracowała na stanowisku koordynatorki biura. Niegdyś związana
również z ruchem skłoterskim i anarchistycznym oraz różnymi organizacjami LGBT i queerowymi grupami nieformalnymi, wolontariuszka Fundacji Trans-Fuzja w początkach jej istnienia, niepraktykująca (chwilowo) dziennikarka radiowa. Z wykształcenia kulturoznawczyni. Po godzinach pracy zajmuje się historią II wojny światowej i tematyką chrześcijaństwa akceptującego osoby LGBTQIAP.

Joanna Brzoza – zawodowo nadzoruje system zarządzania jakością w korporacji, prywatnie: mama 31-letniej osoby niebinarnej i niespełna 30-letniego heterosyna. Absolwentka Akademii Zaangażowanego Rodzica organizowanej przez Kampanię Przeciw Homofobii, współzałożycielka i członkini My, Rodzice, stowarzyszenia matek, ojców i sojuszników osób LGBTQIA. Organizowała grupę wsparcia dla osób LGBT+, angażuje się w działania zmierzające do poprawy sytuacji osób LGBTQIA w Polsce. Obecnie bierze udział w projekcie Lokalni liderzy i liderki motorem zmiany społecznej. W pracy uzyskała zgodę na przeprowadzenie szkolenia na „tęczowe” tematy. Uważa, że to bardzo ważne, bo edukacja to podstawa do zrozumienia, do pozbycia się lęków i uprzedzeń. To bardzo ważne również dla młodych rodziców, dla osób, które wkrótce być może zostaną rodzicami, żeby nie skrzywdzili swoich dzieci, a także ukłon w stronę osób nieheteronormatywnych, które na pewno są u niej w pracy.

Spotkanie poprowadzi Emilia Bartkowska-Młynek – współorganizatorka Olsztyńskiego Marszu Równości. Kulturoznawczyni i organizatorka wydarzeń kulturalnych. Członkini Stowarzyszenia Kobiet Filmowców, Stowarzyszenia FILMFORUM oraz Fundacji Wolności im. Tadeusza Kościuszki.

Współorganizacja: Olsztyński Marsz Równości

Dowiedz się więcej

udostępnij

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Kartki z Kalendarza

Nadchodzące wydarzenia