PLANETA W NASZYCH RĘKACH
info
Wstęp wolny

MOK Olsztyn zaprasza na panel dyskusyjny poświęcony człowiekowi i jego wpływowi na świat flory i fauny. Wydarzenie odbędzie się we wtorek 29 kwietnia o godzinie 18:00 w sali pod Amfiteatrem.
Mędrzec czy dyletant, opiekun czy destruktor? Jaką rolę wybrał sobie człowiek we współczesnym świecie? Panel dyskusyjny poświęcony człowiekowi i jego wpływowi na świat flory i fauny.
Wspólnie z naszymi uczestnikami panelu dyskusyjnego zastanowimy się nad relacjami człowieka z przyrodą. Jest jej opiekunem i strażnikiem czy może w sposób niepochamowany i bezrefleksyjny z niej czerpie niszcząc ją? Co znaczy troszczyć się o przyrodę? Czy istnieje coś takiego jak równowaga ekologiczna i na czym miałaby polegać? Czy, szczególnie w dobie pryszczycy oraz ptasiej grypy, przyrodą trzeba zarządzać? Kto i w jaki sposób powinien to robić? Co ma wpływ na to, jak poszczególni ludzie pojmują dobro przyrody? Zastanowimy się także nad tym, na ile starotestamentowe „czyńcie sobie ziemię poddaną” determinuje stosunek człowieka do zwierząt.
Dyskusja z udziałem:
Anna Maziuk – reporterka, propagatorka wiedzy o przyrodzie, absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka książki „Instynkt. O wilkach w polskich lasach”, za którą otrzymała nominację do Literackiej Nagrody Warmii i Mazur „Wawrzyn”, oraz reportażu „Niedźwiedź szuka domu”,nominowanego do Literackiej Nagrody Warmii i Mazur „Wawrzyn”. Publikowała m.in. w „Wysokich Obcasach”, „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „Newsweeku Psychologii” czy „Tygodniku Powszechnym”. Związana z fundacją i pismem „Kosmos dla Dziewczynek”, w którym opowiada dzieciom o przyrodzie. Prowadzi warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz zabiera ich na wyprawy w dzicz. Przez parę miesięcy podróżowała po Kolumbii Brytyjskiej, zbierając materiał do kolejnej książki. Mieszka w Beskidzie Niskim.
Zbigniew Wróblewski, dr hab., prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, kierownik Katedry Filozofii Przyrody KUL. Absolwent Wydziału Filozofii KUL (1991) na kierunku filozofia w zakresie filozofii przyrody. Członek komitetu redakcyjnego półrocznika Człowiek i przyroda (1994-2003): obecnie członek redakcji Roczników Filozoficznych oraz serii wydawniczej Studia z filozofii przyrody i nauk przyrodniczych. Członek Towarzystwa Naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Polskiego Towarzystwa Filozoficznego oraz współzałożyciel i długoletni sekretarz Sekcji Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych PTF. Współpracownik Laboratorium Animal Studies – Trzecia Kultura, pracowni badawczej afiliowanej przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Jako stypendysta Katholischer Akademischer Ausländer-Dienst przebywał w latach 2007-2008 w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Technicznego w Darmstadt.
Prowadzenie spotkania: Iwona Görke.
PLANETA W NASZYCH RĘKACH
29 kwietnia 2025 (wtorek) / godz. 18:00
Sala pod Amfiteatrem, ul. Zamkowa 1
Wstęp wolny