Przejdź do treści

Prawda granicy, granice prawdy

  • 18:00

  • Sala kameralna - Amfiteatr im. Czesława Niemena, ul. Okopowa

Wstęp wolny

MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na dyskusję poświęconą dramatycznej sytuacji na pograniczu polsko-białoruskim. „Prawda granicy, granice prawdy” odbędzie się w piątek 21 stycznia o godz. 18:00 w sali pod Amfiteatrem.

Media codziennie informują o szturmie na polskie granice, a większość polityków jest zgodna – musimy się bronić. Funkcjonariusze polskich służb podają cyfry. Liczba osób przekraczających granicę pojawia się w telewizji obok informacji o zakażeniach koronawirusem, a zdjęcia z lotu ptaka w rządowych mediach skutecznie odczłowieczają osoby, które przemierzają Europę. Rządy manipulują informacjami i emocjami. Zarządzają lękiem. Uchodźcy stali się narzędziem politycznej walki. Niewiele mówi się o tym, co my jako państwo, obywatele, ludzie możemy zrobić w sytuacji, w której na terytorium Polski umierają ludzie. Stan wyjątkowy wprowadzony na granicy, który utrudnia dostęp dziennikarzom, organizacjom pomocowym i obserwatorom powoduje, że jesteśmy skazani na strzępy (często zafałszowanych) informacji.

Do udziału w dyskusji zaprosiliśmy osoby, które na własne oczy obserwują sytuację na granicy polsko-białoruskiej, wolontariuszy i aktywistów, którzy od lat angażują się w pomoc uchodźcom. Podczas dyskusji z aktywistami Grupy Granica spróbujemy dowiedzieć się jak wyglądają procedury pomocy migrantom oraz kim naprawdę są osoby, których twarze widzimy w mediach i jak można im pomóc.

W spotkaniu udział wezmą:
Aleksandra Chrzanowska – absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim (praca magisterska pt.: „Tożsamość kulturowa uchodźców czeczeńskich w Polsce”, 2005). W latach 2005-2006 pracowała jako tłumaczka w polskim przedstawicielstwie Fundacji Lekarze bez Granic (Médecins Sans Frontières), realizującej program pomocy psychologicznej dla osób ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy. Od 2006 pracuje z uchodźcami jako doradczyni integracyjna/międzykulturowa w Stowarzyszeniu Interwencji Prawnej, od 2008 członkini zarządu SIP. Autorka publikacji z zakresu integracji uchodźców i wielokulturowości. Laureatka VIII edycji (2015) nagrody im. J. Zimowskiego przyznawanej za działalność na rzecz grup społecznych znajdujących się w sytuacjach ekstremalnych, w szczególności na rzecz migrantów i uchodźców. Od sierpnia 2021 zaangażowana w działania interwencyjne na polsko-białoruskim pograniczu w ramach Grupy Granica.

Natalia Gebert – z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu tłumaczka, z zamiłowania mól książkowy. Współzałożycielka warszawskiej inicjatywy nieformalnej Dom Otwarty. Od 2015 r. działa społecznie na rzecz uchodźców i szerzenia wiedzy o migracjach. W 2018 r. za działalność społeczną otrzymała Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy. Miała być weterynarzem, została kulturoznawcą. Studia wyleczyły ją z europocentryzmu i nauczyły patrzeć z dystansem na różnice między kulturami. Od wielu lat wykorzystuje te umiejętności w praktyce jako tłumacz. Jest współzałożycielką warszawskiej inicjatywy nieformalnej (obecnie fundacji) Dom Otwarty. Od 2015 r. działa społecznie na rzecz uchodźców i szerzenia wiedzy o migracjach.

Jakub Sypiański – doktorant historii regionu śródziemnomorskiego i Bliskiego Wschodu na Sorbonie, tłumacz arabskiego i innych języków śródziemnomorskich, członek sekretariatu ds. międzynarodowych Partii Razem. W Idomeni, Moguncji, Stambule, Żyrardowie pracował jako tłumacz z osobami szukającymi chronienia w Europie. Od października działa na Podlasiu jako członek Grupy Granica i koordynuje jejzespół tłumaczeniowy.

Wojtek Radwański – fotoreporter wolny strzelec. Od 2003 roku związany stałą współpracą z Agence France Presse, za pośrednictwem tej agencji opublikował na całym świecie ponad 8 tys. zdjęć m.in. w New York Times, Los Angeles Times, The Guardian, Time, Sternie, Liberation i Le Monde. Fotografuje głównie bieżące wydarzenia, politykę oraz zwykłe i niezwykłe losy ludzi. Od 2019 roku współtworzy Archiwum Protestów Publicznych – kolektyw fotograficzny dokumentujący protesty społeczne w Polsce. Od sierpnia 2021 pojawia sie na pograniczu – początkowo dokumentując sytuację dla zagranicznej prasy, następnie angażując sie w pomoc. Współkoordynuje wraz z żoną Punkt Interwencji Kryzysowej prowadzony przez Warszawski KIK w ścisłej współpracy z Grupą Granica.

Dowiedz się więcej

udostępnij

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Kartki z Kalendarza

Nadchodzące wydarzenia

Kiedyś obcy

Opowieść Rafała Bętkowskiego o kolejnych grupach ludności napływających do naszego miasta w latach 1772-1945.

czytaj więcej