Przejdź do treści

Rośliny Nielegalne:

Kakofonikt / Chór Pogłosy: Wyraj

  • 20:30

  • Kościół ewangelicko-augsburski, ul. Stare Miasto 1

Wstęp wolny

Tagi: live muzyka

MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na wyjątkowy koncert audiowizualnej grupy KakofoNIKT i Chóru Pogłosy, promujący ich wspólny album „Wyraj”! Wydarzenie organizowane w ramach projektu „Rośliny legalne / rośliny nielegalne” odbędzie się w czwartek 25 maja o godz. 20:30 w kościele ewangelicko-augsburskim.

Niecodzienna synergia dwóch zespołów zaowocowała zaskakującym połączeniem eksperymentalnej, industrialnej i sonorystycznej muzyki, poszerzonej o kompozycje sakralne z elementami polskiej muzyki ludowej – poprzez śpiew biały, polskie bębny obręczowe oraz baraban. Ważną częścią tych kompozycji są teksty, które dotyczą spersonifikowanych roślin przenikających się ze słowiańską mitologią i obrzędowością. Nadrzędną inspiracją przyświecającą projektowi są polskie tradycje hałasu – antymuzyki praktykowanej podczas obrzędów związanych z transformacjami pór roku i cykli wegetacji roślinnej oraz przesileniami słonecznymi, wyznaczającymi święta przejścia kalendarza przedchrześcijańskiego.

Album „Wyraj” odwołuje się do starosłowiańskich wątków mitologicznych, opisujących sakralne działanie enteogenów – psychoaktywnych substancji, które rozumiane są jako źródło konstytutywnego przeżycia religijnego. To myślenie Słowian o świętości jako jedności z naturą, będącej interfejsem jaźni, zostało skonfrontowane z wypracowanymi na gruncie chrześcijańskim zestawem gestów i formuł celebracji świętości (wraz z całym zbiorem infra-cytatów ze średniowiecznej i wczesnobarokowej muzyki mszalnej). Chrześcijaństwo, przez wyzierające z niego szczątki duchowości kultury Słowian, niczym serpent przetrawiło siebie samo.

Przenosimy się zatem na romantycznie zatęchłe bagna, tańczymy i śpiewamy na mokrym ściernisku, w oparach smogu, stymulowani najeżonymi prądem głośnikami i biciem w bębny przy odurzającym jazgocie odpadków kultury nadmiaru.

„Do tego momentami blisko już do stworzenia słowiańskiej wersji Coil (bo analogowe syntezatory i taki rodzaj śpiewania to znakomity mariaż), no i trochę analogii do co bardziej brawurowych przedsięwzięć odwołujących się do przedchrześcijańskich rytuałów. A w tytułach – cały słowiański psychodeliczny atlas roślin. Porcja solidnej pogańskiej duchowości na trudne czasy”.
Polifonia, Bartek Chaciński

W ramach projektu „Rośliny legalne / rośliny nielegalne” zapraszamy również na:
Psychodeliczny renesans (25.05, godz. 18:00) – dyskusja na temat potencjału terapeutycznego i medycznego roślin / substancji psychodelicznych;
Chwasty, zielsko, badyle (26.05, godz. 17:00, Kamienica Naujacka) – warsztaty o ziołach tuż obok nas z Płonką Podleśną: gdzie szukać, jak zbierać, co z nich robić.
T/Aboret: Zielnik pełen czułości (26.05, godz. 20:30, sala pod Amfiteatrem) – przytulny, czuły etno-jazz z zapachem lawendy.

25-26.05 ROŚLINY LEGALNE / ROŚLINY NIELEGALNE
Dwudniowy pakiet wydarzeń opisujących skomplikowane stosunki  ludzko-roślinne.

W programie:

25.05 CZ 18:00 ROŚLINY NIELEGALNE / PSYCHODELICZNY RENESANS
Dyskusja na temat potencjału terapeutycznego i medycznego roślin / substancji psychodelicznych. Kwestie prawne, koszty i korzyści społeczne, zyski i zagrożenia.

25.05 CZ 20:30 ROŚLINY NIELEGALNE / KAKOFONIKT / CHÓR POGŁOSY: WYRAJ
Romantycznie zatęchłe bagna i starosłowiańskie wątki mistyczne w oparach muzycznej psychodelii. Laureaci Festiwalu Nowa Tradycja w polskich tradycjach hałasu i antymuzyki jako remedium na kulturę nadmiaru.
Bilety: 40 zł
bilety.mok.olsztyn.pl
– Galeria Dobro (Stare Miasto 24/25)
– Muzeum Nowoczesności (Knosały 3b)
– Galeria wARTe Świeczki (Dąbrowszczaków 3)

26.05 PT 17:00 ROŚLINY LEGALNE / CHWASTY, ZIELSKO, BADYLE
Warsztaty o ziołach tuż obok nas: gdzie szukać, jak zbierać, co z nich robić? Do wykorzystania w kuchni, kosmetyce, w leczeniu i przy herbacie. Dziko budzimy się wraz z wiosną! Prowadzenie: Natalia Załęska-Pyć AKA Płonka Podleśna.
Zapisy: mok.olsztyn.pl

26.05 PT 20:30 ROŚLINY LEGALNE / T/ABORET: ZIELNIK PEŁEN CZUŁOŚCI
Przytulny, czuły etno-jazz z zapachem lawendy. Dźwiękowe herbarium, prowadzące odbiorcę przez świat roślin, będących „odrobiną łąki odnalezionej i przeniesionej pomiędzy ulice ruchliwego miasta”.
Bilety: 30 zł / bilety.mok.olsztyn.pl

Dowiedz się więcej

udostępnij

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Kartki z Kalendarza

Nadchodzące wydarzenia

Rośliny Nielegalne:

BRAK WOLNYCH MIEJSC  MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na warsztaty o ziołach tuż obok nas, organizowane w ramach projektu „Rośliny legalne / rośliny nielegalne”. „Chwasty, zielsko, badyle” odbędą się w piątek 26 maja o godz. 17:00 w Kamienicy Naujacka. Zapraszamy na twórcze spotkanie, podczas którego poznamy najpopularniejsze gatunki roślin bytujących tuż obok nas. Na łąkach, bagnach, na […]

czytaj więcej

Rośliny Nielegalne:

MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na koncert jazzowego kwartetu T/Aboret! „Zielnik pełen czułości”, organizowany w ramach projektu „Rośliny legalne / rośliny nielegalne”, odbędzie się w piątek 26 maja o godz. 20:30 w sali pod Amfiteatrem. „Zielnik pełen czułości” to koncert promujący wydanie debiutanckiej płyty zespołu T/Aboret – „Cyjanotypia”. W muzyce kwartetu pobrzmiewają echa polskiej muzyki ludowej […]

czytaj więcej

Czyta się w poniedziałek:

MOK Olsztyn zaprasza na kolejne wydarzenie w ramach cyklu „Czyta się w poniedziałek”! Spotkanie z Ishbel Szatrawską, autorką znakomitej, nominowanej do Paszportu Polityki i wyróżnionej nagrodą Odkrycie Empiku 2022 książki „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia”, odbędzie się 29 maja o godz. 18:00 w sali pod Amfiteatrem. „Ocalały z Shoah […]

czytaj więcej

Wspierają nas