Przejdź do treści

TransAtlantyk 2025 (dzień 1)

  • 12:00

bezpłatne, częściowe zapisy

Otwieramy przestrzeń dialogu, akceptacji i wzajemnego wsparcia. Już 5-6 kwietnia zapraszamy na drugą edycję TransAtlantyku – wydarzenia, które wzmacnia widoczność osób transpłciowych i niebinarnych oraz tworzy miejsce do rozmów o tożsamości, prawach człowieka i codziennych doświadczeniach. Dni Widoczności to angażujące, aktywistyczne dyskusje, ale i dawka queerowej zabawy i artystycznego performansu.

Program sobotni (niedzielę znajdziesz TU)

12:00-13:30 Na styku niebinarności i reszty świata / Kamienica Naujacka

Panel o komunikacji w świecie różnorodności płciowej z udziałem: Lu, Charlie, Chilli, Keo z kolektywu niebinarnosc.pl. Prowadzenie: Lu Olszewski (ona/jej)
Tożsamość, prezencja, imię i zaimki nie muszą się pokrywać. Można być agender, mieć maskulinistyczną prezencję, na imię Tola i używać dukaizmów.
Podczas wydarzenia, na którym osoby niebinarne podzielą się swoimi doświadczeniami komunikacji z binarnym światem, dowiesz się jak to jest nie mieć płci.
Lu Olszewski (ona/jej) – niebinarna aktywistka działająca na widoczności i reprezentacji osób niebinarnych w przestrzeni publicznej. Inicjatorka projektu niebinarnosc.pl, pierwszego projektu zajmującego się stricte osobami niebinarnymi.

12:00 – 15:30 Dumnym głosem / Kamienica Naujacka

Warsztaty emisji głosu dla osób transpłciowych. Prowadzenie: Natalia Pancewicz /ona, jej/ (Fundacja Przestrzeń Czułego Głosu www.transvoice.pl, www.czulyglos.pl).
Podczas warsztatów dowiesz się, czym jest rezonans i co sprawia, że brzmimy bardziej „kobieco” lub „męsko”. Warsztaty pomogą Ci odkryć swój autentyczny głos, zgodny z Twoją tożsamością i pożądaną ekspresją.
Natalia Pancewicz – certyfikowana trenerka głosu i oddechu, wokalistka i aktywistka.
Jest jedną z prekursorek terapii afirmującej głos w Polsce, w ramach projektu TransVoice stworzyła i wydała pierwszy, innowacyjny poradnik z feminizacji głosu osób transkobiecych w języku polskim, dostępny bezpłatnie. Prowadzi jedyne w kraju szkolenia trenerskie z feminizacji/maskulinizacji/neutralizacji głosu. Swoje doświadczenie zdobyła na kursach i szkoleniach z dr Sandy Hirsch, Wynde Vastine, Leah B. Helou, Kathe Perez. Za swoją pracę otrzymała nagrodę Epiq Woman Organization Award 2024 od New Your City Bar Association oraz została wyróżniona przez Forbes Women Polska. Artykuły o jej pracy na rzecz osób transpłciowych ukazały się w magazynach Newsweek, Magiel i na portalu OKO.press.
Udział bezpłatny, zapisy przez formularz na dole strony KLIK.
Osoby niepełnoletnie zapraszamy ze zgodą osoby opiekuńczej.
Do pobrania, wydrukowania, podpisania i dostarczenia – zgoda osoby opiekuńczej

12:00-18:00 (cz. 1) WenDo – metoda przeciwdziałania przemocy / Kamienica Naujacka

Warsztaty WenDo jako metoda przeciwdziałania przemocy wobec kobiet, dziewcząt i osób socjalizowanych do roli kobiet, osób LGBTQ+. Prowadzenie: Barbara Elżbieta Wyłudek.
WenDo to jedyna w Polsce metoda samoobrony i asertywności opracowana przez kobiety dla kobiet. Dzięki warsztatom kształtuje się poczucie bezpieczeństwa, wiara we własną sprawczość i umiejętność rozpoznawania i przeciwdziałania przemocy. Osoby biorące udział w zajęciach uczą się, jak stawiać granice i ich nie przekraczać.
Barbara Elżbieta Wyłudek – prezeska Stowarzyszenia Kobieta na PLUS. Od 2008 roku realizuje projekty na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji i przemocy. Koordynatorka Warmińsko-Mazurskiego Centrum Praw Kobiet – instytucji wsparcia dla kobiet z doświadczeniem przemocy i dyskryminacji. Trenerka WenDo – absolwentka Akademii Treningu WenDo w Krakowie.
Udział bezpłatny, zapisy przez formularz na dole strony KLIK.
Osoby niepełnoletnie zapraszamy ze zgodą osoby opiekuńczej.
Do pobrania, wydrukowania, podpisania i dostarczenia – zgoda osoby opiekuńczej

13:00-18:00 Biblioteka żywych książek / Kamienica Naujacka

Wyobraź sobie, że możesz „wypożyczyć” człowieka zamiast książki i przez chwilę posłuchać jego historii. Żywa Biblioteka to okazja, by spotkać osoby, których doświadczenia bywają pomijane lub upraszczane do stereotypów. Każda „żywa książka” to człowiek z unikalną historią, gotowy podzielić się swoim spojrzeniem na świat.
Jak to działa?
Wybierasz osobę („książkę”) z dostępnego katalogu
Zasiadasz do rozmowy w bezpiecznej, otwartej atmosferze
Masz okazję zadawać pytania, rozwiewać wątpliwości i lepiej zrozumieć perspektywę drugiego człowieka.
To szansa na spotkanie z osobami transpłciowymi, niebinarnymi, neuroatypowymi, uchodźczymi, niepełnosprawnymi i wieloma innymi, których historie mogą zmienić sposób, w jaki patrzysz na świat.

13:30-15:00 Łomy, łosie i inne językowe zjawiska – ćwiczenie używania niestandardowych zaimków / Kamienica Naujacka

Warsztaty z używania niestandardowych form językowych prowadzone przez twórców portalu niebinarnosc.pl
Udział bezpłatny, zapisy przez formularz na dole strony KLIK.
Osoby niepełnoletnie zapraszamy ze zgodą osoby opiekuńczej.
Do pobrania, wydrukowania, podpisania i dostarczenia – zgoda osoby opiekuńczej

15:00-18:00 Butterfly Effect – jak małe zmiany mogą zrobić duże wrażenie / Kamienica Naujacka

Warsztaty wizerunkowe. Prezentacja technik przydatnych w codziennej prezencji. Warsztaty poprowadzą: Samantha Szon /ona, jej/ oraz SiCara /ona, jej/ (Safe Space, House of Szon).
Samantha Szon (@samantha.szon) – propagatorka kultury Queer. Założycielka olsztyńskiego domu dragowego House of Szon. Stylistka peruk, makijażystka, projektuje i szyje własne kreacje sceniczne.
SiCara – stylistka paznokci, propagatorka kultury Queer w Olsztynie. Projektantka, wizażystka oraz stylistka olsztyńskiego domu dragowego House of Szon.
Udział bezpłatny, zapisy przez formularz na dole strony KLIK.
Osoby niepełnoletnie zapraszamy ze zgodą osoby opiekuńczej.
Do pobrania, wydrukowania, podpisania i dostarczenia – zgoda osoby opiekuńczej

15:30-17:30 Moja tożsamość / Kamienica Naujacka

Warsztaty kreatywne, podczas których uczestnicy tworzą własne ziny na temat swojej tożsamości. Warsztaty prowadzone przez twórców portalu niebinarnosc.pl
Udział bezpłatny, zapisy przez formularz na dole strony KLIK.
Osoby niepełnoletnie zapraszamy ze zgodą osoby opiekuńczej.
Do pobrania, wydrukowania, podpisania i dostarczenia – zgoda osoby opiekuńczej

17:00 Gdy słońce wypieka sny – spotkanie autorskie z Julią Durzyńską / Kamienica Naujacka

Debiut Durzyńskiej to opowieść inspirowana osobistymi doświadczeniami, łącząca elementy autofikcji z refleksją nad ludzką naturą.
Prowadzenie: Anita Sokulska (z grupy TransAtlantyk).
Julia Durzyńska urodziła się w Poznaniu w 1976 roku. Zdała maturę „filologiczną”, to znaczy tylko z języków: polskiego, angielskiego i francuskiego w 1995 roku
w poznańskim liceum św. Marii Magdaleny. Uzyskała tytuł magistra z biologii
molekularnej na UAM w 2000 roku. Następnie doktoryzowała się we Francji w 2004
roku na Uniwersytecie w Nantes. Od 2005 roku jest zatrudniona na Wydziale Biologii
UAM – jako adiunktka do 2019 roku, a od prawie sześciu lat jako profesora uczelni.
Odbyła dwa podoktorskie staże naukowe w Filadelfii i na Florydzie, które łącznie
trwały trzy lata. Jest autorką kilkudziesięciu polsko- i anglojęzycznych artykułów
naukowych. W 2024 roku debiutowała autofikcyjną powieścią „Gdy słońce wypieka
sny”. Uwielbia obcować z przyrodą, pływać i uczestniczyć w kulturze. Kocha czytać.
Czasem dziwi się, że z wykształcenia nie jest humanistką, bo z zamiłowania na
pewno.
Anita Sokulska – popularyzatorka czytelnictwa wśród młodzieży, założycielka i prowadząca Dyskusyjnego Klubu Książki. Wieloletnia nauczycielka zespołu Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących w Olsztynie. Członkini grupy TransAtlantyk.

18:30 To wciąż ja – spotkanie z Marią Minakowską / Kamienica Naujacka

Spotkanie z Marią Minakowską – badaczką, filozofką i pionierką w dziedzinie humanistyki cyfrowej, która stworzyła jedną z największych baz danych genealogicznych w Polsce. Jej historia to opowieść o odkrywaniu siebie, przełamywaniu barier i publicznym coming oucie jako transpłciowa kobieta. O odwadze, zmianie i budowaniu nowej tożsamości – zarówno osobistej, jak i naukowej.
Prowadzenie Maciej Misiorny.
dr Maria Jadwiga Minakowska, urodzona w 1972 r. w Olsztynie jako Marek Jerzy Minakowski – badaczka, naukowczyni specjalizująca się w humanistyce cyfrowej, przedsiębiorczyni internetowa i twórczyni wielkich baz danych w dziedzinie genealogii masowej oraz demografii historycznej. Absolwentka filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (studia od 1991 r., doktorat w 1998 r.), autorka rozprawy doktorskiej „Logika formalna przed Arystotelesem”, łączącej zagadnienia przetwarzania języka naturalnego, logiki matematycznej i filologii klasycznej.
W latach 1997-2011 pełniła funkcje kierownicze w portalu internetowym Onet, odpowiadając m.in. za dział wiadomości gospodarczych, usługi pocztowe, wyszukiwarkę, a w ostatnich latach pełniąc rolę głównego naukowca. Od 2002 r. równolegle, a od 2011 r. całkowicie poświęciła się rozwijaniu bazy genealogicznej elit historycznych Europy Środkowej, dostępnej publicznie w serwisach Sejm-Wielki.pl oraz Wielcy.pl. Jej prace naukowe dotyczą głównie analizy sieci społecznych oraz demografii historycznej, ze szczególnym uwzględnieniem międzypokoleniowego przekazu kapitału społecznego i kulturowego. Była założycielką i pierwszym marszałkiem Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego.
Maria Minakowska jest wnuczką prof. Wacława Minakowskiego (1913-1994), biochemika, byłego dziekana Wydziału Zootechnicznego ART w Olsztynie (obecnie UWM), tego, którego imię nosi ulica w Olsztynie. Jest córką Jerzego Minakowskiego (1942-2018), bibliografa, kustosza biblioteki OBN (obecnie Instytut Północny w Olsztynie). Maturę zdała w klasie mat-fiz II LO w Olsztynie w 1991 r.
Maria Minakowska jest transpłciową kobietą, dokonała tranzycji społecznej w r. 2024, a obecnie jest w trakcie tranzycji medycznej (hormonalnej) i prawnej (oczekuje na wyrok sądu). Jej transpłciowość jest w pełni publiczna, nie ukrywa swojej przeszłości, chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami udzielając wywiadów w telewizji, prasie i mediach internetowych. Jako że samotnie wychowuje nastoletnią córkę, szczególnie blisko jej do środowiska rodziców osób transpłciowych.
Maciej Misiorny – urodzony w Gdańsku 53 lata temu. Od drugiego roku życia mieszka w Warszawie. Z wykształcenia germanista, z zawodu dziennikarz, miłośnik filmów i seriali. Zdarza mu się przekładać książki z języka niemieckiego. Pasjonat siatkówki, kibic Projektu Warszawa, fanatyk biegania. W wieku 52 lat przebiegł swój pierwszy maraton, kocha długie dystanse. Szczęśliwy mąż wspaniałej Magdaleny i kociarz – równie szczęśliwy. Mężczyzna, a dla wtajemniczonych – trans mężczyzna. Starania o tranzycie rozpoczął w 1988 roku. W 1992 roku po sprostowaniu aktu urodzenia uzyskał prawo do bycia mężczyzną. Nie ma w sobie ducha aktywisty, ale czasem pomaga organizacjom skupionym wokół zagadnienia transpłciowości. Ceni sobie współpracę z rodzicami osób trans. Był jednym z bohaterów książek Piotra Jaconia “My, trans” i “Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko”. Wystąpił w filmie Małgorzaty Szumowskiej “Kobieta z…”, wcielając się w transfaceta, który wypowiada krótkie, ale kluczowe zdanie w scenie grupy wsparcia. Otwarty na ludzi, ciekawy świata, lubi się uczyć, stara się nie mieć uprzedzeń wobec nikogo. Chętnie wspomina swoich rodziców, którzy byli niezwykle wspierający i ani na chwilę nie zostawili go na lodzie, towarzysząc mu w całym procesie tranzycji. Żyje już tak długo jako mężczyzna, czyli zgodnie z tym, co czuje, że właściwie nie pamięta, jak to było być… tamtą „drugą stroną”.

20:00 Kobieta z… czornygo wungla / Kamienica Naujacka

Kobieta z… czornygo wungla to przewrotna historia opowiedziana z perspektywy queerowej kobiety, która przez pryzmat seksualności zdradza nam różne techniki pokonywania barier i ograniczeń narzucanych przez społeczeństwo. Performans ma formę stand-upu, gdzie różne elementy biograficzne mieszają się w wybuchową mieszankę. Górnicy, świat sztuki, gwara śląska, mowa niebinarna i imprezowe życie Warszawy… jazda bez trzymanki, czy może droga do uzyskania wolności?
Występuje: Filipka Rutkowska
Kurator: Łukasz Ronduda
Dramaturgia: Joanna Pawluśkiewicz
Kostium: Kamil Wesołowski
Filipka Rutkowska – perfomerka i historyczka sztuki. Współpracuje z Fundacją Galerii Foksal oraz Teatrem Powszechnym w Warszawie. Jej prace zostały pokazane przez m.in. Gothenburg Biennale, West Museum w Hadze, Ongoing Art Center w Tokio, PGS w Sopocie, Galerię Labirynt w Lublinie i Cricotekę w Krakowie. Jako aktorka wystąpiła w filmach Małgorzaty Szumowskiej, Łukasza Rondudy i Alexa Baczyńskiego-Jenkins. W 2023 roku podczas Festiwalu Nowe Horyzonty oraz Millennium Docs Against Gravity prezentowany był dokument na jej temat w reżyserii Dawida Nickla. Na łamach Vogue Polska prowadzi kolumnę “Filipka w wielkim mieście”, gdzie opisuje rzeczywistość z queerowej perspektywy.
Performans / stand-up (18+)

21:00 Maciej Przygoda – queer quiz / AZYL Cocktail & Coffee Bar, ul. Rodziewiczówny

Quiz, który łączy wiedzę, dobrą zabawę i śmiech! To doskonała okazja, by sprawdzić się w zgadywankach, poszerzyć horyzonty i wspólnie świętować tęczową różnorodność.
Jak wziąć udział?
Zbierz 3-osobową drużynę i rywalizujcie o nagrody!
Nie masz zespołu? Żaden problem! Na miejscu połączymy Cię z innymi uczestnikami – może będzie to początek nowej przyjaźni?
Dołącz do nas i baw się świetnie!
Maciek Przygoda, znany z pierwszego gejowskiego reality show w Polsce – Prince Charming – to nie tylko charyzmatyczny uczestnik telewizyjnej przygody, ale także aktywny działacz na rzecz społeczności LGBTQ+. Jego misja? Łączyć humor z zaangażowaniem! Współtwórca Stowarzyszenia Queerszawa, które organizuje queerowe wydarzenia w Warszawie, nieustannie działa na rzecz równości, edukacji i dobrej zabawy. Przygotujcie się na quiz pełen energii, śmiechu i niezapomnianych emocji.

DODATKOWO: sobota/niedziela 12:00-18:00 Sala ciszy – bezpieczna przestrzeń do wyciszenia i odpoczynku

ORGANIZATORZY:
Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie
Fundacja Czulimy
TransAtlantyk
Safe Space
Strajk Kobiet

PARTNERZY:
Trans-Fuzja
Fundacja „Transpłciowość w rodzinie”
Niebinarność.pl
Fundusz dla Odmiany
Kampania Przeciw Homofobii
QueerMuzeum Warszawa

Dowiedz się więcej

udostępnij

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Kartki z Kalendarza

Nadchodzące wydarzenia

Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.