TransAtlantyk 2025 (dzień 2)
info
-
11:00
-
bezpłatne, częściowe zapisy

Otwieramy przestrzeń dialogu, akceptacji i wzajemnego wsparcia. Już 5-6 kwietnia zapraszamy na drugą edycję TransAtlantyku – wydarzenia, które wzmacnia widoczność osób transpłciowych i niebinarnych oraz tworzy miejsce do rozmów o tożsamości, prawach człowieka i codziennych doświadczeniach. Dni Widoczności to angażujące, aktywistyczne dyskusje, ale i dawka queerowej zabawy i artystycznego performansu.
Program niedzielny (sobotę znajdziesz TU)
11:00-13:00 Piszę się / Kamienica Naujacka
Warsztaty pisania o sobie. Nasz wewnętrzny świat czasem domaga się wyrażenia, ale brakuje nam słów, odwagi lub chęci. Wierzymy, że można wydobyć to skrywane wewnątrz nas bogactwo, odnaleźć słowa, obrazy, wyrazić siebie i swoją specyfikę. Po co? By czuć się lepiej, silniej, wyraźniej. Zaznaczyć swoją indywidualność, dotrzeć głębiej, zdać sobie sprawę z samego siebie – oto pożytki z pisania o sobie.
Joanna Wilengowska – absolwentka filologii polskiej oraz dziennikarstwa. Współtwórczyni pisma literackiego „Portret”. Autorka książek prozatorskich Japońska wioska, Zęby oraz Król Warmii i Saturna, a także programów telewizyjnych i reportaży o tematyce kulturalnej, historycznej i ekumenicznej. Współpracuje z instytucjami kultury Warmii i Mazur oraz organizacjami pozarządowymi, m.in. Wspólnotą Kulturową „Borussia”. Urodziła się i mieszka w Olsztynie.
Król Warmii i Saturna zdobył nominację do Paszportów Polityki, znalazł się także w rankingach najlepszych książek roku 2024 takich gazet jak „Rzeczpospolita”, „Polityka”, “Wysokie Obcasy”, „Dwutygodnik” oraz portali kulturaliberalna.pl i Culture.pl
Udział bezpłatny, zapisy przez formularz na dole strony KLIK.
Osoby niepełnoletnie zapraszamy ze zgodą osoby opiekuńczej.
Do pobrania, wydrukowania, podpisania i dostarczenia – zgoda osoby opiekuńczej
11:00-15:00 (cz. 2) WenDo – metoda przeciwdziałania przemocy / Kamienica Naujacka
Warsztaty WenDo jako metoda przeciwdziałania przemocy wobec kobiet, dziewcząt i osób socjalizowanych do roli kobiet, osób LGBTQ+. Prowadzenie: Barbara Elżbieta Wyłudek.
WenDo to jedyna w Polsce metoda samoobrony i asertywności opracowana przez kobiety dla kobiet. Dzięki warsztatom kształtuje się poczucie bezpieczeństwa, wiara we własną sprawczość i umiejętność rozpoznawania i przeciwdziałania przemocy. Osoby biorące udział w zajęciach uczą się, jak stawiać granice i ich nie przekraczać.
Barbara Elżbieta Wyłudek – prezeska Stowarzyszenia Kobieta na PLUS. Od 2008 roku realizuje projekty na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji i przemocy. Koordynatorka Warmińsko-Mazurskiego Centrum Praw Kobiet – instytucji wsparcia dla kobiet z doświadczeniem przemocy i dyskryminacji. Trenerka WenDo – absolwentka Akademii Treningu WenDo w Krakowie.
Udział bezpłatny, zapisy przez formularz na dole strony KLIK.
Osoby niepełnoletnie zapraszamy ze zgodą osoby opiekuńczej.
Do pobrania, wydrukowania, podpisania i dostarczenia – zgoda osoby opiekuńczej
12:00-14:00 Queer Forum / Kamienica Naujacka
Dobre praktyki wspólnoty i współpracy – o sieciowaniu, w kontekście sytuacji na świecie.
Prowadzenie: Yga Kostrzewa z kolektywu autorskiego poradnika „Jak mówić i pisać o osobach LGBTQIAP+”.
Udział bezpłatny, zapisy przez formularz na dole strony KLIK.
Osoby niepełnoletnie zapraszamy ze zgodą osoby opiekuńczej.
Do pobrania, wydrukowania, podpisania i dostarczenia – zgoda osoby opiekuńczej
13:00-16:00 Speed friending / Kamienica Naujacka
Gra integracyjna. Forma projektowanych rozmów i spotkań, pomocna w przełamywaniu nieśmiałości i nawiązywaniu nowych przyjaźni.
14:00-15:30 Słowo na T. / Kamienica Naujacka
Opowieść o historii transpłciowości w Polsce. Prowadzenie: Julia Kata, Antoni Szczęsny z Fundacji Trans-Fuzja, we współpracy z QueerMuzeum Warszawa.
Ciężko mówić o inkluzywności bez osób transpłciowych i niebinarnych, tak jak i nie da się opowiadać o historii bez ich uwzględniania; osoby transpłciowe i niebinarne były, są i będą. Istniały i istnieją bez względu na obecnie panujące nastroje polityczne, cudze opinie czy poglądy. Przejdziemy przez Queerstorie zahaczając o historie, postaci i wydarzenia, które zmieniły rzeczywistość społeczności T w Polsce i na świecie. Poznajmy nasz własny „Stonewall”, drogę do równości i akceptacji osób queerowych. Powiemy o naszych społecznościach, tych mniejszych i większych oraz „zmapujemy” to, co warto zapamiętać i o co warto walczyć.
16:00 Zrozumieć transpłciowość / Kamienica Naujacka
Spotkanie dla rodzin osób transpłciowych i niebinarnych, prowadzenie: Katarzyna Grabia – psycholożka, prezeska Fundacji CzuliMy, na wszystkie pytania dotyczące tranzycji medycznej odpowie Monika Tichy (Trans Pride Polska).
DODATKOWO: sobota/niedziela 12:00-18:00 Sala ciszy – bezpieczna przestrzeń do wyciszenia i odpoczynku
ORGANIZATORZY:
Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie
Fundacja Czulimy
TransAtlantyk
Safe Space
Strajk Kobiet
PARTNERZY:
Trans-Fuzja
Fundacja „Transpłciowość w rodzinie”
Niebinarność.pl
Fundusz dla Odmiany
Kampania Przeciw Homofobii
QueerMuzeum Warszawa