Przejdź do treści

CIAŁOSHOW VOL. 2: CIAŁA OBCE (dzień 2)

MOK Olsztyn zaprasza na kolejną odsłonę projektu CiałoShow! Wydarzenie odbędzie się w dniach 15-17 listopada (pt-nd), głównie w Kamienicy Naujacka przy Dąbrowszczaków 3.

Druga odsłona trzydniowego CiałoShow odbędzie się pod nazwą „CiałoShow vol. 2: Ciała obce”. Wydarzenie będzie wypełnione spotkaniami, warsztatami i artystycznymi działaniami eksplorującymi temat cielesności – tym razem nie tylko ludzkiej. Ciało nasze i ciało obce. Ciało oglądane i podglądane, dotykane i dotykające, doświadczane i doświadczające. Ciało uobecnione.


Program CIAŁOSHOW VOL. 2: CIAŁA OBCE

15 LISTOPADA, PIĄTEK
18:00 – EWA DĄBROWSKA: HOMO EMPATHICUS
Wernisaż.
19:00 – LALKA JAKO CIAŁO OBCE: IRRIA I EANA
Bajkoterapeutyczny spektakl dla dorosłych Teatru Małe Mi.

16 LISTOPADA, SOBOTA
11:00 – CIAŁO W RUCHU: WPROWADZENIE DO IMPROWIZACJI KONTAKTOWEJ
Warsztaty i jam z Maciejem Maziukiem. Wydarzenie dla osób dorosłych.
Obowiązują zapisy przez poniższy formularz.
11:30 – CIAŁA WŁASNE–CIAŁA OBCE
Kobiecy krąg tekstów z grupą Półkowniczki.
12:00 – MIEJSKIE CIAŁA OBCE
Biodróż z Michałem Książkiem – warsztatospacer.
Obowiązują zapisy przez poniższy formularz.
16:30 – CIAŁO KONTRA BYT
Michał Książek, Przemek Siewior, Emrys Kosek oraz Justyna Artym w rozmowie o różnych kontekstach żałoby.
Wydarzenie tłumaczone na Polski Język Migowy (PJM).

17 LISTOPADA, NIEDZIELA
10:30 – ŻAŁOBA W KRĘGU
Rytuał uhonorowania żałoby prowadzony przez Przemka Siewiora. Warsztaty dla osób dorosłych.
Obowiązują zapisy przez formularz.
15:30 – JUSTYNA ARTYM: NAPRAWDĘ NIGDY NIE BYLIŚMY LUDŹMI. POSTHUMANIZM PERFORMATYWNIE
Czytanka w reżyserii Aleksandry Kolan.
17:00 – CZAROWNICE
Film z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Parampampam Trio.

Wydatek poniesiony ze środków KPO, Inwestycja A2.5.1, w ramach Umowy numer 798/KPO.GRANTY/NIMiT/2024 zawartej z Jednostką Wspierającą – Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca. Sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU

CIAŁOSHOW VOL. 2: CIAŁA OBCE
15-17.11.2024 (piątek-niedziela)
Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3
Udział bezpłatny, w niektórych punktach programu obowiązują zapisy




Ciało w ruchu: wprowadzenie do improwizacji kontaktowej – warsztat i jam z Maciejem Maziukiem
Trzy godziny wspólnego doświadczania w ruchu, w tańcu, w pracy somatycznej, podczas których przyjrzymy się podstawowym narzędziom improwizacji kontaktowej: świadomości ciała, dotykowi, ruchowi/bezruchowi, ciężarowi, grawitacji, punktowi kontaktu. Finałem warsztatu będzie jam, czyli otwarta przestrzeń na wypróbowywanie poznanych narzędzi, na doświadczanie, eksperymentowanie i taniec.
Czym jest improwizacja kontaktowa? To technika tańca, w której uczymy się uwalniać nadmierne napięcie mięśni i dobrowolnie rezygnować z wytwarzania ruchu na rzecz doświadczania naturalnego przepływu ruchu. W technice tej kontakt fizyczny prowadzi do poszukiwań poprzez improwizację ruchową w relacji z prawami fizyki – z grawitacją, z pędem, z bezwładnością.
Warsztaty przeznaczone są dla osób pełnoletnich. Poprowadzi je Maciej Maziuk.
Maciej Maziuk – improwizację kontaktową tańczy od 2017 roku. Ukończył dwa roczne treningi u Andrzeja Woźniaka w Warszawie, a także dwa półroczne programy w Tanzfabrik w Berlinie prowadzone przez Joerga Hassmanna i Daniela Wernera.

Ciała własne-ciała obce – kobiecy krąg tekstów z grupą Półkowniczki
Grupa Półkowniczki zaprasza na literacki krąg kobiet. Będziemy czytać swoje teksty nawiązujące do hasła „Ciała własne-ciała obce”. Piszesz? Przygotuj własny utwór poetycki lub prozatorski nie przekraczający jednej strony A4. Nie piszesz? Nie szkodzi, możesz podzielić się w kręgu swoimi luźnymi refleksjami albo po prostu posiedzieć z nami, pobyć, posłuchać. Wspólnie stworzymy bezpieczną przestrzeń, w której będziemy dzielić się sobą i swoją twórczością, słuchać się nawzajem życzliwie i bez oceniania. Zapowiada się inspirujące spotkanie kobiet, które może różnić wiele rzeczy: wiek, doświadczenie życiowe, światopogląd, ale łączy chęć bycia razem, ciekawość innych istot i gotowość na przyjmowanie i dawanie słów. Brzmi zachęcająco? Przyjdź, stwórz z nami ten krąg!
Zapraszamy wszystkie osoby identyfikujące się jako kobiety.
Spotkanie poprowadzi Justyna Artym.

Miejskie ciała obce: biodróż z Michałem Książkiem – warsztatospacer
Pójdziemy gdzie nas oczy poniosą, ale nie za daleko. Raczej do jakiegoś „tutaj” niż odległego „tam”. Pewnie zatrzymamy się pod jakimś drzewem…
Biodróż wychodzi z założenia, że wszędzie obok Homo sapiens żyją jacyś mali Inni, którzy zasługują na uwagę, czyli na świadome sąsiedztwo. Czasem, żeby ich dostrzec potrzebujemy lupy powiększającej, czasem lupy pomniejszającej. Innym znów razem zwyczajnej wrażliwości i uważności. Kiedy się to już uda, spędzamy długi czas w jednym miejscu przeżywając różne rodzaje zdziwień i zachwytów (np. zachwyt lipowy albo glebowy).
Biodróż nie może odbyć się bez imagineskopu (lupki), którego działaniu poddamy się zbiorowo, jak i lunety, o którą zadba przewodnik.
Tam, gdzie pozornie „nic nie ma” być może spotkamy skoczogonka, wazonkowca, kolorowe roztocze. Poszukamy dziupli sikor, szpar wróbli i szczelin pełzaczy. Sprawdzimy, co u wiji i stonogów (ten stonóg). Wron nie trzeba specjalnie długo szukać. Architektura ich gniazd widoczna jest z daleka i zawsze zaskakuje jakimś nowatorskim rozwiązaniem – a to widelec, a to drut od parasola…
Biodróż poprowadzona przez Michała Książka potrwa do 2 godzin. Ten rodzaj wycieczki dedykowany jest dzieciom, dorosłym i seniorom. Wyruszamy spod Kamienicy Naujacka.
Michał Książek – poeta, reportażysta, kulturoznawca, inżynier leśnik i ornitolog.
Autor nagradzanych książek i reportaży: „Jakuck. Słownik miejsca (2013), „Nauka o ptakach” (2014), „Droga 816” (2015), Północny wschód (2017) oraz „Atlasu dziur i szczelin” (2023).

Ciało kontra byt. Rozmowa o różnych kontekstach żałoby
Panel dyskusyjny dotyczący żałoby w kontekście utraty bliskich osób, istot pozaludzkich, bytów, wartości i końców świata. W rozmowie udział wezmą: Michał Książek (leśnik, ornitolog, poeta i reportażysta), Przemek Siewior (aktywista klimatyczny), Emrys Kosek (druid, przewodnik duchowości słowiańskiej) oraz Justyna Artym (pisarka, animatorka kultury, współprowadząca kobiecy kolektyw literacki Półkowniczki) – obecność Justyny, która miałaby być panelistką, ale też moderatorką rozmowy, do potwierdzenia jeszcze.
Wydarzenie tłumaczone na PJM.

Dowiedz się więcej

udostępnij

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Kartki z Kalendarza

Nadchodzące wydarzenia