Nieme kino
– Murnau: Nosferatu – Symfonia grozy
info
-
18:00
-
Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3
Wstęp wolny
Zapraszamy na pokaz jednego z najważniejszych filmów niemieckiego ekspresjonizmu i jednego z pierwszych horrorów w historii kina – „Nosferatu – symfonia grozy”. Projekcja odbędzie się w niedzielę 16 października o godzinie 18:00.
„Nosferatu – symfonia grozy”, reż. Friedrich Wilhelm Murnau, 1922. Thomas Hutter jest pracownikiem agencji pośredniczącej w sprzedażach posiadłości w Wismarze. Przez swojego pracodawcę zostaje wysłany do Karpat do hrabiego Orloka, by sfinalizować transakcje sprzedaży posiadłości. Hutter powierza opiekę swojej żony Ellen przyjacielowi Hardingowi i wyrusza w długą podróż.
Fabuła filmu „Nosferatu – symfonia grozy” opiera się w przeważającej mierze na książce Brama Stokera „Drakula”. Ze względu na prawa autorskie Murnau nie mógł wykorzystać książkowych imion bohaterów (wersje imion z „Drakuli” pojawiły się w późniejszych kopiach). Thomas Hutter i Ellen Hutter to Jonathan i Mina Harker. Murnau pominął jednak wiele postaci drugoplanowych, jak Lucy czy van Helsing.
Pokaz filmu zostanie poprzedzony prelekcją Michała Zareckiego.
Michał Zarecki (ur. 2000) – absolwent studiów licencjackich filmoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim, wielki miłośnik historii filmu – w szczególności niemego i ukraińskiego. W latach 2015-2019 prowadził w Olsztynie comiesięczny cykl pokazów starego kina, „Nieme Środy”. Szczególnie bliska wydaje mu się twórczość Friedricha Wilhelma Murnaua. W wolnych chwilach zajmuje się także amatorsko realizacją filmów.