Przejdź do treści

Tożsamość.

100 lat polskiej architektury. Olsztyn

  • 18:00

  • Zajezdnia Trolejbusowa, ul. Knosały

Wstęp wolny

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Olsztyn zapraszają na wystawę Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Olsztyn.
Wernisaż odbędzie się 18 października o godzinie 18.00 w Muzeum Nowoczesności (Zajezdnia Trolejbusowa) Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie przy ul. Ryszarda Knosały 3B.

Olsztyn – Naturalnie
Tożsamość miejska Olsztyna od zawsze nierozerwalnie łączy się z jego naturalnymi zasobami, zarówno w wymiarze przyrodniczym, jak i historycznym. Świadczy o tym 16 jezior leżących w granicach administracyjnych miasta oraz zespół staromiejski – lokowany w średniowieczu, o obowiązującym wówczas szachownicowym układzie urbanistycznym, wykorzystujący naturalne zakola rzeki Łyny.

W Olsztynie w latach 20. i 30. XX wieku powstawały osiedla mieszkaniowe odwołujące się do założeń urbanistycznych miasta ogrodu. Liczne przestrzenie zielone i podwórka służyły potrzebom społecznym mieszkańców i budowały ich więź z miejscem zamieszkania. Rok 1945 był przełomowy w historii miasta. Wschodniopruski Allenstein przekształcił się w polski Olsztyn, jeden z najważniejszych ośrodków miejskich regionu Warmii i Mazur. Przy odbudowie dzielnicy staromiejskiej miasta ze zniszczeń wojennych połączono dwie różne koncepcje, warszawską i gdańską. Autorom udało się odtworzyć obraz dawnego Starego Miasta z nowoczesną dekoracją plastyczną o cechach regionalnych, lecz awangardowych w formie. Zabudowę olsztyńskiego rynku stylizowano na późnobarokową, XVIII-wieczną architekturę, między innymi z uwagi na skalę trójkondygnacyjnych wąskich kamienic w układzie szczytowym.
Zwrócenie się miasta ku naturze jest obecnie widoczne w wielu działaniach podejmowanych w dziedzinie architektury i urbanistyki. Doskonały przykład stanowi realizacja projektu Centrum Rekreacyjno-Sportowego nad jeziorem Ukiel, rewitalizacja terenów nad Jeziorem Długim czy Łynostrada wraz z przyległymi parkami. Kierunek tych działań jest także łatwo dostrzegalny na terenie miasteczka akademickiego Kortowo – kampusu położonego w parku nad jeziorem. Współczesne realizacje architektoniczne w tym miejscu szanują kontekst przestrzenny jego przyrodniczej scenerii. Dzisiejszą architekturę Olsztyna cechują naturalne materiały regionalne: drewno, cegła, kamień. Naturalnym zaś tłem są liczne jeziora, rzeki i lasy położone w obrębie miasta oraz wokół niego. Zespół tych komponentów składa się na unikatowy krajobraz kulturowy, którego historyczne dziedzictwo przeplata się ze współczesnymi realizacjami, osadzonymi w kontekście miejsca, historii i tradycji regionu Warmii.

Tożsamość. 100 lat polskiej architektury to projekt wystawienniczy, w ramach którego przyglądamy się fenomenowi architektonicznemu po 1918 roku na terenie Polski.
W 2019 roku w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki poddaliśmy analizie wycinki historii pięciu miast: Krakowa, Warszawy, Lublina, Poznania i Katowic.
Tym razem, do wciąż aktualnej dyskusji, zaprosiliśmy regionalne oddziały Stowarzyszenia Architektów Polskich w Bydgoszczy, Łodzi, Szczecinie, Gdańsku, Olsztynie oraz Radomiu. Wspólnie z lokalnymi kuratorami przyglądamy się zmianom w krajobrazie architektonicznym oraz definiujemy tożsamość kolejnych sześciu miast. Zapraszamy na wystawy, które są efektem dyskusji o zachodzących zmianach w polskiej architekturze i urbanistyce ostatniego stulecia. Chcemy nie tylko promować polską kulturę architektoniczną, lecz także zaprosić do refleksji nad naszym otoczeniem i jakością przestrzeni, w której żyjemy.

Współorganizacja: Stowarzyszenie Architektów Polskich

Dowiedz się więcej

udostępnij

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Kartki z Kalendarza

Nadchodzące wydarzenia

Wystawa: Inna historia Polski

W polskiej szkole nauka historii to głównie zdobywanie wiedzy o wojnach, bitwach i wielkiej polityce. A gdyby tak inaczej? Bo na przykład 15 lipca 1410 roku… Szukajcie alternatywnego kalendarium w wiatach przystankowych i autobusach! A gdyby jednak nie udało się dotrzeć do wystawy „w przestrzeni” https://mok.olsztyn.pl/inna-historia-polski

czytaj więcej

Spacer z Muzeum Nowoczesności:

!!! WYDARZENIE ODWOŁANE !!! Z przyczyn niezależnych jesteśmy zmuszeni do odwołania wydarzenia, za co serdecznie przepraszamy. Zapraszamy na kolejną odsłonę Spaceru z Muzeum Nowoczesności! Tym razem Rafał Bętkowski w roli przewodnika oprowadzi uczestników spotkania po miejscach, w których urodzona w Olsztynie poetka i pisarka Hedwig Bienkowska-Andersson spędziła swe dzieciństwo i młodość. W sobotę 29 października […]

czytaj więcej

Eksponat Miesiąca:

!!! WYDARZENIE ODWOŁANE !!! Z przyczyn niezależnych jesteśmy zmuszeni do odwołania wydarzenia, za co serdecznie przepraszamy. MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie z Eksponatem miesiąca! Tym razem w czwartek 20 października o godz. 17:00 w Zajezdni trolejbusowej pokażemy Wam fragment historycznej stolarki okiennej z wyjątkowego miejsca w Olsztynie. Podczas spotkania Rafał Bętkowski zaprezentuje oryginalne […]

czytaj więcej

Wspierają nas