Przejdź do treści

Nieme kino

– Murnau: Nosferatu – Symfonia grozy

  • 18:00

  • Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3

Wstęp wolny

Tagi: kultura

Zapraszamy na pokaz jednego z najważniejszych filmów niemieckiego ekspresjonizmu i jednego z pierwszych horrorów w historii kina – „Nosferatu – symfonia grozy”. Projekcja odbędzie się w niedzielę 16 października o godzinie 18:00.

„Nosferatu – symfonia grozy”, reż. Friedrich Wilhelm Murnau, 1922. Thomas Hutter jest pracownikiem agencji pośredniczącej w sprzedażach posiadłości w Wismarze. Przez swojego pracodawcę zostaje wysłany do Karpat do hrabiego Orloka, by sfinalizować transakcje sprzedaży posiadłości. Hutter powierza opiekę swojej żony Ellen przyjacielowi Hardingowi i wyrusza w długą podróż.
Fabuła filmu „Nosferatu – symfonia grozy” opiera się w przeważającej mierze na książce Brama Stokera „Drakula”. Ze względu na prawa autorskie Murnau nie mógł wykorzystać książkowych imion bohaterów (wersje imion z „Drakuli” pojawiły się w późniejszych kopiach). Thomas Hutter i Ellen Hutter to Jonathan i Mina Harker. Murnau pominął jednak wiele postaci drugoplanowych, jak Lucy czy van Helsing.

Pokaz filmu zostanie poprzedzony prelekcją Michała Zareckiego.
Michał Zarecki (ur. 2000) – absolwent studiów licencjackich filmoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim, wielki miłośnik historii filmu – w szczególności niemego i ukraińskiego. W latach 2015-2019 prowadził w Olsztynie comiesięczny cykl pokazów starego kina, „Nieme Środy”. Szczególnie bliska wydaje mu się twórczość Friedricha Wilhelma Murnaua. W wolnych chwilach zajmuje się także amatorsko realizacją filmów.

Dowiedz się więcej

udostępnij

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Kartki z Kalendarza

Nadchodzące wydarzenia

Tożsamość.

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Olsztyn zapraszają na wystawę Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Olsztyn.Wernisaż odbędzie się 18 października o godzinie 18.00 w Muzeum Nowoczesności (Zajezdnia Trolejbusowa) Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie przy ul. Ryszarda Knosały 3B. Olsztyn – NaturalnieTożsamość miejska Olsztyna od zawsze nierozerwalnie […]

czytaj więcej

Wystawa: Inna historia Polski

W polskiej szkole nauka historii to głównie zdobywanie wiedzy o wojnach, bitwach i wielkiej polityce. A gdyby tak inaczej? Bo na przykład 15 lipca 1410 roku… Szukajcie alternatywnego kalendarium w wiatach przystankowych i autobusach! A gdyby jednak nie udało się dotrzeć do wystawy „w przestrzeni” https://mok.olsztyn.pl/inna-historia-polski

czytaj więcej

Spacer z Muzeum Nowoczesności:

!!! WYDARZENIE ODWOŁANE !!! Z przyczyn niezależnych jesteśmy zmuszeni do odwołania wydarzenia, za co serdecznie przepraszamy. Zapraszamy na kolejną odsłonę Spaceru z Muzeum Nowoczesności! Tym razem Rafał Bętkowski w roli przewodnika oprowadzi uczestników spotkania po miejscach, w których urodzona w Olsztynie poetka i pisarka Hedwig Bienkowska-Andersson spędziła swe dzieciństwo i młodość. W sobotę 29 października […]

czytaj więcej