Fatshaming? Body positive? Grubancypacja?
info
Wstęp wolny
MOK Olsztyn zaprasza na spotkanie poświęcone ciałopozytywności oraz tematyce grubości w kontekście kulturowym i społecznym. „Fatshaming? Body positive? Grubancypacja?” odbędzie się w czwartek 29 lutego o godz. 18:00 w sali pod Amfiteatrem.
Osoby z nadmierną masą ciała nie mają w Polsce lekko. Widmo krążących nad nimi potencjalnych konsekwencji zdrowotnych to tylko jedna strona medalu. Ale co z konsekwencjami społecznymi?
O ile dyskryminacja ze względu na wyznawaną religię, kolor skóry czy preferencje seksualne jest dziś, mówiąc bardzo eufemistycznie, w nienajlepszym tonie, o tyle nadwaga w dalszym ciągu trzyma się doskonale jako wygodny pretekst do dźgania bliźniego palcem w oko.
Osoby otyłe są przecież same sobie winne; nie trzeba było tyle jeść. Albo żreć. Z pewnością są też leniwe, przecież wystarczy trochę silnej woli i nieco ruchu. Są wreszcie niechlujne i niedbające o siebie, wiecznie spocone i upaprane jedzeniem. A nade wszystko są nieatrakcyjne fizycznie i po prostu brzydkie. Prawda?
Nie, nieprawda.
Przyzwolenie społeczne na stygmatyzację osób z wyższym indeksem masy ciała (BMI) powinno budzić dreszcz grozy i obrzydzenia zarazem. Ich dyskryminacja nie omija praktycznie żadnej sfery życia – od rodziny, przez szkołę, podwórko i pracę zawodową, aż po – co szczególnie bulwersujące – służbę zdrowia. Osoby takie są wyśmiewane, permanentnie oceniane, szturchane, wpędzane w kompleksy i poczucie winy, traktowane z góry. Odruch poczucia wyższości wobec otyłych jest nam wpajany praktycznie od maleńkości; w dziecięcych mediach nadal zasmucająco łatwo można odnaleźć groteskową figurę „grubego głupka”. Zgoła histeryczny fetysz cielesności i piękna („piękna?”) obowiązujący w mediach głównego nurtu oraz powszechny kult siły i zaradności nie mogą stanowić tu żadnej wymówki.
Weightism, czyli dyskryminacja chorych na otyłość, jest bezpośrednią przyczyną radykalnie zaniżonej samooceny takich osób, ich alienacji społecznej i ogólnie gorszej jakości życia. A taki stan ducha nieprzesadnie ułatwia walkę z nadwagą. Wąż zjada swój ogon, koło się zamyka.
Odpowiedzią na problemy, z jakimi muszą mierzyć się osoby otyłe, stał się ruch społeczny Body positivity, tłumaczony ujmująco na polski jako Ciałopozytywność. Jest to trend, czy wręcz filozofia życia, ucząca akceptacji KAŻDEGO ciała – bez względu na szerokość bioder czy fakturę skóry na udach i pośladkach. Bo KAŻDE ciało zasługuje na szacunek, a pojęcie piękna jest jedynie umownym konstruktem społecznym.
Niewykluczone, że olbrzymią rolę na tym polu mają do odegrania influencerzy oraz celebryci, których życia i wypowiedzi są obserwowane przez miliony ludzi na całym świecie. Jako kreatorzy trendów i promotorzy określonych wzorców zachowań stają się współodpowiedzialni za poszanowanie różnorodności, w tym również fizycznej.
O samoakceptacji i wyrzucaniu do kosza tzw. kanonów piękna porozmawiamy w MOK Olsztyn z aktywistką z tandemu Vingardium Grubiosa oraz modelką plus size. W dyskusji w czwartek 29 lutego wezmą udział:
Natalia Skoczylas – prawniczka, koordynatorka projektów społecznych, działaczka antydyskryminacyjna. Od lat pracuje w bezpośrednim w kontakcie z osobami z doświadczeniem przemocy i dyskryminacji. Certyfikowana specjalistka z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Współpracuje z organizacjami społecznymi, kulturą i biznesem. Mówczyni TedxTalk z wystąpieniem „Co to jest callout i dlaczego bez niego nie byłoby #metoo”. Współprowadzi podcast Vingardium Grubiosa, który jako pierwszy w Polsce poruszał temat grubości z perspektywy społeczno-politycznej. Współautorka raportu „»Nie myślała Pani o schudnięciu?« Doświadczenia grubych osób w kontakcie z ochroną zdrowia”.
Ewa Zakrzewska – influencerka znana w sieci jako Ewokracja. Modelka plus size, stylistka, jurorka programu Polsat Supermodelka Plus Size, promotorka mody plus size. Ewa Zakrzewska ukończyła brytyjskie kursy dla modelek organizowane przez „Every Model Magazine” i agencje na Wyspach. Jej zdjęcia pojawiały się w takich magazynach jak „Cosmopolitan”, „Viva”, „Gala” czy „KMag” oraz w serwisach zagranicznych „Huffington Post” i „Plus Size Model Magazine”. Jurorka programu Supermodelka Plus Size, finalistka międzynarodowej kampanii Role Model by Panache, nominowana w kategorii debiut Róże Gali 2017, otrzymała nagrodę Debiut Roku magazynu Party 2017. Występowała w polskich sesjach reklamowych i prasowych, w zagranicznych reklamach telewizyjnych oraz brała udział w licznych pokazach m.in. Gosi Baczyńskiej. Stworzyła autorskie kolekcje PLUS SIZE m.in. dla sieci Biedronka. Współpracuje przy projektowaniu odzieży plus size z polskimi markami.
Spotkanie poprowadzi Elżbieta Malinowska – z wykształcenia dziennikarka. Od 2015 roku pracowała jako doula, wspierając i edukując kobiety na temat ciąży, porodu, połogu i karmienia naturalnego. Od 2018 roku współtworzy Fundację Mlekiem Mamy, która edukuje na temat fizjologicznych i emocjonalnych apektów laktacji. Od wielu lat pracuje na styku emocji, medycyny i kultury. Uwielbia zagłębiać się w relacje międzyludzkie i towarzyszące im emocje.
Fatshaming? Body positive? Grubancypacja?
29 lutego (czwartek) / godz. 18:00
Sala pod Amfiteatrem, ul. Zamkowa 1
Wstęp wolny