Przejdź do treści

Babcie i dziadkowie vs. wnuczki i wnuczkowie / BRAK WOLNYCH MIEJSC

Stereotypowo młodość kojarzymy z witalnością, energią, z bystrym i szybko przyswajającym wiedzę umysłem, starość natomiast z niedołężnością oraz z problemami z pamięcią. Młodość wiążemy z mobilnością, zabawą i bogatym życiem towarzyskim, starość – z samotnością, rutyną, apatią i stagnacją.

Czy jednak postrzeganie starości tylko przez pryzmat fizycznego i psychicznego niedomagania oraz idealizowanie młodości jako czasu nieograniczonych sił i potencjałów nie jest dziś nieco zdezaktualizowane? Każdy wiek ma swoje siły i słabości, ale też każde czasy i żyjące w tych czasach pokolenia różnią się od siebie.

Czy aby na pewno dzisiejsza młodzież, spędzająca większą część doby „na telefonach”, ma lepszą kondycję fizyczną od swoich babć i dziadków codzienne biegających na jogę czy basen? (a przecież do tego dochodzi często wymagająca fizycznej sprawności opieka nad wnukami, sezonowa aktywność na działce, a raz na dwa lata odnowa biologiczna i towarzyska w którymś z krajowych uzdrowisk).

Czy to czasem nie mit, że pamięć zawsze pogarsza się z wiekiem? Bo choć starsi ludzie nie słyną z dobrej pamięci, to przecież przez długie lata swojego życia do przechowywania ważnych informacji, takich jak numery telefonów, daty zaplanowanych spotkań czy urodzin swoich bliskich, wykorzystywali swój mózg, a nie pamięć smartfona.

Czy seniorzy nie są czasem lepsi – bo cierpliwsi – w rozwiązywaniu problemów? Przecież nie są tak przebodźcowani i nadpobudliwi jak podłączone do sieci pokolenie Z czy pokolenie Alfa od urodzenia żyjące równolegle w świecie rzeczywistym i wirtualnym?

Czy studenci popularnych dziś uniwersytetów trzeciego wieku, nie przyswajają nowej wiedzy, nie podejmują nowych naukowych i twórczych wyzwań na równi z młodymi? No i wreszcie, czy nie radzą sobie lepiej z zawieraniem nowych przyjaźni i znajomości niż ludzie młodzi i bardzo młodzi, którym coraz częściej łatwiej rozmawiać i współpracować z AI niż z drugim człowiekiem?

Sprawdźmy to na własnej skórze. Zorganizujmy międzypokoleniowy pojedynek. Niech staną w szranki babcie i dziadkowie kontra wnuczki i wnuczkowie!

Przekonajmy się, czy świeże spojrzenie i nieskażony myślowymi schematami umysł wygra z wiedzą i doświadczeniem. Czy aktywna starość jest w stanie zwyciężyć z młodością, która swoją fizyczność oddała we władanie technologii?

Podczas pojedynku drużyny będą się zmagać w następujących konkurencjach:

  • Kondycja fizyczna i koordynacja,
  • Pamięć i koncentracja,
  • Twórcze myślenie i rozwiązywanie problemów,
  • Praca zespołowa oraz umiejętność komunikacji.

Chcecie dołączyć do naszego eksperymentu? Obiecujemy najlepszą zabawę pod styczniowym słońcem!

Dziadkowie! Babcie! Młodzieży! Przychodźcie parami, trójkami, czwórkami… Zgłaszajcie swój udział na adres: warsztaty@mok.olsztyn.pl / BRAK WOLNYCH MIEJSC

(wiek: od 6 do … lat – drużyna młodych, od … do 106 lat – drużyna starych)

Oczywiście, na koniec wszyscy będziemy świętować Dzień Babci i Dziadka. Dla każdego uczestnika/zawodnika (niezależnie od wyniku pojedynku) przewidziana jest wyjątkowa niespodzianka!

Babcie i dziadkowie vs. wnuczki i wnuczkowie
21 stycznia (niedziela) / godz. 11:00
Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3
Wstęp wolny (zapisy) / BRAK WOLNYCH MIEJSC

Dowiedz się więcej

udostępnij

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Kartki z Kalendarza

Nadchodzące wydarzenia

VARIÉTÉ

Klasyka polskiej nowej fali. Hipnotyczne brzmienia i wyjątkowe teksty na jedynym koncercie w Olsztynie!

czytaj więcej