VARIÉTÉ

MOK Olsztyn zaprasza na koncert zespołu VARIETE! Klasyka polskiej nowej fali, hipnotyczne brzmienia i wyjątkowe teksty – już 25 stycznia o godz. 20:00 w sali pod Amfiteatrem.

Zespół VARIETE jest uznawany za prekursora nurtu cold wave (zimna fala) w Polsce. Zadebiutował w Jarocinie w 1984 roku, stając się wkrótce legendą festiwalu. Piotr Bratkowski po latach napisał w Newsweeku „koncert Variete (…) w 1985 roku, zrobił na mnie największe wrażenie z wszystkiego, co kiedykolwiek w Jarocinie usłyszałem”.

Liderem grupy VARIETE jest Grzegorz Kaźmierczak, poeta, wokalista, producent muzyczny, którego wiersze stanowią oś twórczości grupy. „Jest jak lejek, który z szerokiego strumienia wrażeń, z coraz cięższego bagażu doświadczeń wypuszcza wąski strumyk sztuki” – Jarek Szubrycht, Gazeta Wyborcza).
Rafał Księżyk nazwał VARIETE „ulubionym zespołem polskiej inteligencji”.
Grupa VARIETE wywarła wpływ na wielu twórców polskiej alternatywy – po jej repertuar sięgali m.in. Renata Przemyk i Strachy Na Lachy. Na przestrzeni lat muzyka grupy poddawała się nieustannej ewolucji, zawsze oddając nastrój czasów, w których powstaje – od „zimnej fali” tworzonej w szarym okresie schyłku PRL-u, przez mariaż z free jazzem tak charakterystycznym dla yassowego boomu lat 90. do dominujących na ostatnich płytach nowych brzmień, inspiracji trip hopem, nu jazzem i ambitną elektroniką.

„Nie wiem, co dziś gra VARIETE, jaki to gatunek muzyczny (…) cieszę się, że słucham płyty, którą trudno zmieścić w jednej z tych szufladek, z których na co dzień korzystam” – Jarek Szubrycht, Gazeta Wyborcza
Zespół często współpracował z osobistościami polskiego jazzu od Andrzeja Przybielskiego (album „Variete” 1993), przez Mikołaja Trzaskę („Koncert – Teatr STU” 1995), Wojciecha Jachnę („Piosenki Kolonistów”. 2013), po objawienie polskiego jazzu – Kubę Więcka (album „Nie wiem”, 2017) i wybitnego litewskiego saksofonistę Jana Maksimowicza („Dziki książę” 2022).

W 2015 roku na zamówienie Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu powstał spektakl „Bal, czyli wieczór zapoznawczy. Gra zespół Variete” (2015). Scenariusz spektaklu muzyczno-baletowego został zbudowany na kanwie utworów zespołu VARIETE. Spektakl spotkał się z dużym uznaniem publiczności i był prezentowany na polskich festiwalach muzycznych i teatralnych. Zespół VARIETE nagrał do tej pory dziesięć albumów, a każdy z nich spotkał się z bardzo dobrym odbiorem publiczności i wysokimi ocenami krytyków.

VARIÉTÉ
25 stycznia (czwartek) / godz. 20:00
Sala pod Amfiteatrem, ul. Zamkowa 1
Bilety w cenie 50 zł do kupienia:

– https://bilety.mok.olsztyn.pl/
– Galeria Dobro, ul. Stare Miasto 24/25,

– Muzeum Nowoczesności, ul. Knosały,
– Galeria wARTe Świeczki, ul. Dąbrowszczaków 3.