Przejdź do treści

CZWARTKI WILEŃSKIE:

Osadnictwo i adaptacja przesiedleńców z Kresów Wschodnich na olsztyńskiej wsi (1945-1956)

  • 17:00

  • Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3

Wstęp wolny

Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie oraz Towarzystwo Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej zapraszają na spotkanie z cyklu „Czwartki Wileńskie”.

W czasie najblizszego spotkania na temat osadnictwa i adaptacji przesiedleńców z Kresów Wschodnich na olsztyńskiej wsi opowie dr hab. Radosław Gross.

Dr hab. Radosław Gross, prof. UWM jest historykiem, badaczem dziejów najnowszych. Zajmuje się historią gospodarczą i społeczną, dziejami Warmii i Mazur oraz badaniem kultur pamięci. Jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Instytutu Historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Za monografię „Przemiany gospodarcze wsi na Warmii i Mazurach w latach 1945-1956” otrzymał w 2021 r. Nagrodę Prezydenta Olsztyna im. Bohdana Koziełło-Poklewskiego w dziedzinie historii. Jest sekretarzem redakcji czasopisma naukowego Instytutu Historii UWM – „Echa Przeszłości”.

Dowiedz się więcej

udostępnij

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Kartki z Kalendarza

Nadchodzące wydarzenia

Urszula Makosz: Mi amor, mi alegria

Pieśni Żydów sefardyjskich w wykonaniu Urszuli Makosz i muzyków z Piwnicy pod Baranami. Artyści zaprezentują utwory w języku ladino, charakterystyczne dla kultury muzycznej Żydów sefardyjskich, spadkobierców kulturowych Żydów wypędzonych w XVI wieku z Hiszpanii i Portugalii. W pieśniach tych słychać wpływy muzyki hiszpańskiej, arabskiej, greckiej i bałkańskiej. Żywiołowe, pełne ekspresji brzmienia, czasem też nastrojowe i […]

czytaj więcej