Przejdź do treści

Edyta Bystroń: Zakłócenia

  • 18:00

  • Galeria Dobro, ul. Stare Miasto 24/25

Wstęp wolny

MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy „Zakłócenia” Edyty Bystroń. Wydarzenie odbędzie się w piątek 24 lutego o godz. 18:00 w Galerii Dobro.

„Przed kontaktem z moją rodziną przyspiesza mi tętno, pocę się i dostaję szczękościsku. Moje ciało przygotowuje się do konfrontacji”.

Wystawa „Zakłócenia” to opowieść o osobach żyjących we wspólnocie, którą można określić jako „narcystyczne gniazdo”. Jest to rodzina kierująca się restrykcyjnymi, krzywdzącymi, konserwatywnymi, patriarchalnymi zasadami. Zasady te nigdy nie zostały ustalone ani spisane przez członków i członkinie tej wspólnoty. Mimo to każda z tych osób kieruje się nimi, bo wie, że złamanie którejś z zasad grozi wydaleniem ze wspólnoty. Mimo że trwanie we wspólnocie jest destrukcyjne i bolesne, to odejście z niej jest wizją katastrofalną.

Spisanie i ujawnienie zasad jest tożsame z odejściem ze wspólnoty krzywdzących się nawzajem osób. Zdemaskowanie zasad jest konfrontacją ze wstydem oraz innymi emocjami, które w „narcystycznym gnieździe” są zakazane.

Na wystawę składają się tekstowe ilustracje, będące zapisem zasad, ilustracje figuratywne, poruszające temat narcystycznego zaburzenia osobowości oraz życia w dysfunkcyjnej rodzinie, a także dwa videoarty.

Celem projektu jest opowiedzenie o doświadczeniach wspólnych dla wielu osób – doświadczeniach, o których z wielu względów się nie mówi. Jest to opowieść, która nie wskazuje winnych ani nie ocenia. Służy zrozumieniu mechanizmów, które wykształcają osoby głęboko skrzywdzone, po to by przetrwać.

Dowiedz się więcej

udostępnij

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Kartki z Kalendarza

Nadchodzące wydarzenia

Spacer Z Muzeum Nowoczesności:

MOK Olsztyn zaprasza na kolejny spacer z Muzeum Nowoczesności! Do Parku Pamięci Śródmieście wybierzemy się w sobotę 25 lutego o godz. 12, tradycyjnie spod Tartaku Raphaelsohnów. Tym razem celem naszej wyprawy będzie węzeł przesiadkowy Olsztyn-Śródmieście przy ul. Partyzantów, gdzie Rafał Bętkowski przedstawi znajdujący się tu Park Pamięci, powstały na miejscu dawnego cmentarza ewangelickiego. Główną część […]

czytaj więcej

Koncert: Transgresja

MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na koncert zespołu Transgresja, który swoimi kompozycjami wciąga w świat energetyzującego psychodelicznego rocka! Wydarzenie odbędzie się w sobotę 25 lutego o godz. 20:00 w sali pod Amfiteatrem. Wizytówką śląskiej Transgresji jest przykuwająca oko oprawa wizualna, spajająca tajemnicze i mroczne brzmienie z kontrastową grą świateł i fluorescencyjnymi stylizacjami wykonawców. Każdy koncert Transgresji […]

czytaj więcej