Przejdź do treści

Eksponat miesiąca:

Pierwsza powojenna mapa turystyczna Olsztyna

  • 17:00

  • Zajezdnia Trolejbusowa, ul. Knosały

Wstęp wolny

MOK Olsztyn zaprasza na kolejną prezentację Eksponatu miesiąca! Tym razem pokażemy Wam pierwszą powojenną mapę turystyczną Olsztyna. Wydarzenie odbędzie się w czwartek 16 lutego o godz. 17:00 w Zajezdni trolejbusowej przy ul. Knosały.

Przedmiotem pokazu połączonego z mini-prelekcją będzie polska mapa turystyczna Olsztyna, pochodząca z drugiej połowy lat 40. XX w. Nosi ona tytuł „Mapka turystyczna jezior i zieleńców parkowo-leśnych m. Olsztyna” i została wykonana w skali 1:2500 jako odręcznie kolorowana odbitka ozalidowa.
Mapa zawiera oznaczone kolorem szlaki, wykaz punktów wyjściowych, zabytków architektury, osobliwości parku miejskiego i głównych panoram miasta. Można na niej znaleźć również inne bardzo interesujące detale, m.in. archaiczne nazwy miejscowości.


Mapa ta nie była dotąd znana i nigdzie jej nie publikowano. Podczas przeprowadzonej na dużym ekranie prezentacji pokażemy Wam i szczegółowo omówimy jej poszczególne fragmenty. Postaramy się również wyjaśnić zagadkę powstania mapy!


Serdecznie zapraszamy!

Dowiedz się więcej

udostępnij

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Kartki z Kalendarza

Nadchodzące wydarzenia

Daria Łukowska:

Budzisz się rano wypoczęty, wyspany i pełen energii. Brzmi jak sen? To dobrze, bo o sen tu właśnie chodzi. MOK Olsztyn zaprasza na spotkanie z autorką książki „Jak spać, żeby się wyspać?” Darią Łukowską, które odbędzie się 16 lutego o 18:00 w sali pod Amfiteatrem. Cyceron miał powiedzieć: „Czym sen dla ciała, tym przyjaźń dla […]

czytaj więcej

Wystawa pokonkursowa OMF2022

MOK Olsztyn zaprasza do Galerii Amfilada na wyjątkową wystawę pokonkursową. W Kamienicy Naujacka zaprezentujemy zdjęcia m.in. osób nagrodzonych i wyróżnionych w XVIII Otwartych Mistrzostwach Fotograficznych. Wystawa potrwa do 31 marca. Laureaci:🏆 Grand Prix – Dariusz Szubiński / kategoria: fotografia uliczna / bez tytułu🥇 I Miejsce – Marcin Urbanowicz / kategoria: fotografia uliczna / „Skok”🥈 II […]

czytaj więcej

Sen Kamienicy

„Nieotwarty sen jest jak nieprzeczytany list.”Podczas warsztatu będzie się można dowiedzieć, dlaczego warto zapisywać i otwierać sny, dlaczego warto pracować ze swoimi snami i co to oznacza, że każdy z nas całe życie tworzy swój własny, niepowtarzalny sennik.Uczestniczki i uczestnicy proszeni są o przyniesienie ze sobą jakiegoś aktualnego snu, najlepiej z ostatnich dni – takiego, […]

czytaj więcej