Przejdź do treści

Eksponat Miesiąca:

Zapałki z Olsztyna

  • 17:00

  • Zajezdnia trolejbusowa, ul. Knosały

Wstęp wolny

MOK Olsztyn zaprasza na kolejną prezentację Eksponatu Miesiąca! Spotkanie „Zapałki z Olsztyna” odbędzie się 12 kwietnia o godz. 17:00, tradycyjnie w Zajezdni trolejbusowej przy ul. Knosały. 

Kwietniowym Eksponatem Miesiąca będzie pudełko od zapałek z olsztyńskiej fabryki „J. Ladendorff”. Fabryka ta, założona około 1876 roku przez żydowskiego przedsiębiorcę pochodzącego z Królewca, była niegdyś jedyną fabryką tego rodzaju w Prusach Wschodnich. Jej zabudowania znajdowały się przy dzisiejszej al. Piłsudskiego naprzeciwko budynku sądów – tu, gdzie obecnie mieści się centrum handlowe.

Działalność fabryki została reaktywowana po 1945 roku. Niestety trwała bardzo krótko – już w 1948 r. zakład uległ likwidacji, a jego urządzenia wywieziono do Sianowa. 

Spotkanie w Zajezdni trolejbusowej stanie się okazją do przeprowadzenia niewielkiej prelekcji o historii zakładu oraz produkcji zapałek. Podczas wydarzenia Rafał Bętkowski zaprezentuje m.in. bogatą i barwną kolekcję przedwojennych etykiet zapałczanych pochodzących z owej fabryki.

Dowiedz się więcej

udostępnij

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Kartki z Kalendarza

Nadchodzące wydarzenia

Marek Dyjak:

BILETY NA KONCERT ZOSTAŁY WYPRZEDANE ***** MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na koncert niepodrabialnego Marka Dyjaka! Wydarzenie odbędzie się 13 kwietnia o godz. 20:00 w gmachu Kuźni Społecznej przy ul. Marka Kotańskiego 1. Marek Dyjak to głos absolutnie fenomenalny. Spiżowy, szeroki i ciężki jakby Dzwon Zygmunta miał za patrona. Przy tym ma niepowtarzalną chrypę, ten głos, […]

czytaj więcej

Renata Zimnicka-Prabucka:

MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Renaty Zimnickiej-Prabuckiej „Kryzy, krynoliny, miniatury hiszpańskie”. Wydarzenie odbędzie się w piątek 14 kwietnia o godz. 18:00 w Galerii Amfilada. Artystka pisze o swoim projekcie:„Odkąd moje życie pochłonęło malarstwo, urzekała mnie również twórczość malarzy hiszpańskich – obrazy Velazqueza, Goyi, Zurbarana, Murilla, El Greca. Sceny pojawiające się przed naszymi […]

czytaj więcej

XII Festiwal Kultury Modelarskiej

MOK Olsztyn i Olsztyńskie Stowarzyszenie Modelarzy „Warmia” serdecznie zapraszają na XII Festiwal Kultury Modelarskiej z III Memoriałem plut. pilota Lecha Dunajewskiego! Wydarzenie odbędzie się w dniach 15–16 kwietnia (sob-nd) w Muzeum Nowoczesności przy ul. Knosały. Co roku modelarze z całej Polski spotykają się w Olsztynie, aby zaprezentować wszystkim efekty długiej pracy nad modelami. Wystawa wypełniona […]

czytaj więcej