Przejdź do treści

Minimal Olsztyn

  • 20:00

  • Galeria Dobro, ul. Stare Miasto 24/25

Wstęp wolny

W ramach cyklu ULOTNE MOK Olsztyn zaprasza do Galerii Dobro na wystawę fotograficzną MINIMAL OLSZTYN! Podczas wernisażu set DJ-ski zagra Gleba. Wydarzenie odbędzie się w piątek 17 czerwca o godz. 20:00.

MINIMAL OLSZTYN to grupa, którą Tom Rusak utworzył na Fejsbuku 5 listopada 2016 o 23:54. Grupa została powołana do życia jako miejsce spotkań ludzi o podobnej wrażliwości optycznej, robiących zdjęcia albo lubiących je oglądać i związanych z Olsztynem.

Obecnych ponad 2200 członków to zarówno aktywnie fotografujący amatorzy, półprofesjonaliści i zawodowcy, jak również odbiorcy oraz komentatorzy w różnym wieku i różnych profesji. Wspólny mianownik spajający grupę to termin MINIMAL.
Dlaczego minimal? Bo – jak sami piszą o sobie – „lubimy nisze, bo nie przekonują nas przegadane, a w gruncie rzeczy mało treściwe, ale nachalnie promowane formy. Bo doszukujemy się znaczeń i piękna na własną rękę w miejscach i rzeczach pozornie nieistotnych, przez wielu niezauważanych i omijanych jako ‘brzydkie’”.

Ponad 8000 zdjęć, które przez kilka lat działalności pojawiły się w galerii MINIMAL OLSZTYN, ukazują miasto i jego okolice z zupełnie innej niż typowe widokówki, zaskakującej perspektywy. Często oglądając zamieszczane tu zdjęcia można być zdumionym, że „takie niezwykłe” miejsca są tu obok, w tej bramie czy na tamtym podwórku. I o to właśnie chodzi w olsztyńskim minimalu. Minimum środków wyrazu, maksymalnie intrygujący efekt. W ramach edukacyjno-poznawczych grupa wykracza też poza środowisko lokalne i udostępnia obrazy z innych terenów, z zagranicą włącznie. Grupą administruje pięcioosobowy obecnie zespół: Tomasz Rusak, Jarosław Poliwko, Mariusz Hartel, Tomek Sudujko i Krzysztof Kupren.

Na koncie mają już jedną bardzo udaną wystawę zorganizowaną przy wsparciu MOK w Olsztynie w 2018 roku. Tym razem nadszedł czas pokazać najlepsze prace z lat 2019-2022!

Podczas wernisażu zagra Gleba, czyli Bogusław Buczyński, olsztyński producent i dj. Od  2004 r. aktywny basista, perkusista, klawiszowiec lokalnych zespołów a także grafik, autor wizualizacji/teledysków i VJ. Kompozytor muzyki i efektów dźwiękowych na potrzeby filmów niezależnych, gier komputerowych i spektakli.

Dowiedz się więcej

udostępnij

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Kartki z Kalendarza

Nadchodzące wydarzenia