Przejdź do treści

Prawdziwy Polak nie żyje / BRAK MIEJSC

Zapraszamy na wyjątkowy, współtworzony wraz z publicznością spektakl grupy ToNieKabaret! Przedstawienie pt. „Prawdziwy Polak nie żyje” odbędzie się w niedzielę 5 maja o godz. 18:00 w Kamienicy Naujacka przy Dąbrowszczaków 3.

Na stypie po śmierci Prawdziwego Polaka spotykają się jego żona, Gospodyni (Justyna Tomczak-Boczko), zafascynowana Polską Hiszpanka-Imigrantka (Eva Rufo) oraz Inteligent, przedstawiciel „progresywnych elit miasta” (Bartosz Żurawiecki). Opłakują zmarłego, wspominają jego życie i zawzięcie kłócą się o wszystko, co dotyczy Polski, tradycji, narodu… Z tęsknoty za denatem Gospodyni, Hiszpanka i Inteligent podejmują próbę znalezienia nowego Prawdziwego Polaka na widowni, wśród osób w różnym wieku, różnej płci, orientacji seksualnej, różnego pochodzenia.

Spektakl Prawdziwy Polak nie żyje to groteskowa wizja współczesnej Polski. Kraju skłóconego i podzielonego między fundamentalistami, konserwatystami i postępowaniami. Kraju, w którym stare nie może naprawdę umrzeć, a nowe naprawdę się narodzić. Konfrontujemy w naszym spektaklu najrozmaitsze polskie mity z rzeczywistością, kładąc szczególny nacisk na polski stosunek do mniejszości. Do „obcych” i „odmieńców”.

„Dawno się tak szczerze nie ubawiłem. (…) W spektaklu pt. Prawdziwy Polak nie żyje mamy nie tylko celną satyrę, lecz również atrakcyjną muzykę, piosenki, taniec, pełny luz i bezpośredni kontakt z widownią.”
Juliusz Tyszka – fragment recenzji „Pełen satyry obrzęd świętokradzki” z czasopisma „Nietakt” (nr 3/2023)

Występują:
Justyna Tomczak-Boczko – Gospodyni
Eva Rufo – Imigrantka
Bartosz Żurawiecki – Inteligent

Reżyseria: Eva Rufo i Justyna Tomczak-Boczko
Scenariusz: Bartosz Żurawiecki
Muzyka: Malwina Paszek
Kostiumy: Idalia Mantas
Plakat i portret Prawdziwego Polaka: Gabriela Niedziałkowska
Muzyka na żywo:
Malwina Paszek – fortepian, akordeon, śpiew
Szymon Konrad – saksofon, sample

BRAK MIEJSC

ToNieKabaret: Prawdziwy Polak nie żyje
5 maja (niedziela) / godz. 18:00
Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3
Wstęp wolny (zapisy)

Dowiedz się więcej

udostępnij

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Kartki z Kalendarza

Nadchodzące wydarzenia