Przemysław Wasilkowski: W imię ojców i synów // spotkanie organizacyjne Desantu Kultury

Żyjąc w zbiorowości, wszyscy odgrywamy pewne role społeczne, czy nam się to podoba czy nie. Nawet zachodzące współcześnie przemiany ról męskich i żeńskich są częścią tego społecznego spektaklu. Wydarzenia ostatnich lat pokazały, że bardziej zdeterminowane, by świadomie uczestniczyć w tym procesie, – co zrozumiałe – są kobiety. Mężczyźni swoją rolę uznają za oczywistą i niezmienną, choć fakty zaczynają temu przeczyć.

MOK Olsztyn serdecznie zaprasza do udziału w projekcie Przemysława Wasilkowskiego „W imię ojców i synów”, którego celem jest zapełnienie tego braku. Dlatego warsztaty skierowane są do wszystkich mężczyzn zainteresowanych sztukami wykonawczymi: teatrem, tańcem współczesnym, sztuką performansu, którzy chcieliby odkryć w działaniu, jaką rolę gramy w tym społecznym spektaklu i czy gramy ją przekonująco.

Na przestrzeni lat sztuki performatywne wypracowały szereg skutecznych praktyk i ćwiczeń psychosomatycznych, służących do pracy z centrum witalnym. Niektóre z nich, – jak choćby Motions praktykowane w teatrze Jerzego Grotowskiego – rozbudzają i stymulują swoiście męską, instynktową sferę performera. Opanowanie i praktykowanie tych ćwiczeń przez uczestników stanie się bazą do pracy twórczej w projekcie. Jej tematem będą podstawowe relacje pomiędzy mężczyznami: „synostwo”, „braterstwo”, „ojcostwo”.

Stworzona w trakcie projektu struktura dramatyczna da uczestnikom projektu możliwość artystycznej wypowiedzi o ich indywidualnym stosunku do tych, przekazywanych przez pokolenia, męskich wzorców i wartości. Finałowa prezentacja spektaklu skonfrontuje się ze społecznymi oczekiwaniami względem mężczyzn, które pomimo zachodzących zmian ciągle sprowadzane są do prostego rozkazu: „bądź mężczyzną!” – choć nie do końca wiadomo, co to tak naprawdę znaczy.

Cykl cotygodniowych spotkań od listopada 2023 do czerwca 2024 poprowadzi Przemysław Wasilkowski – aktor, reżyser, wykładowca Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Na swym koncie ma m.in. pracę w Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards w Pontederze we Włoszech oraz współpracę z wrocławskim Instytutem im. Jerzego Grotowskiego.

Pierwsze spotkanie organizacyjne projektu „W imię ojców i synów” odbędzie się w poniedziałek 6 listopada o godz. 17:00 w sali nr 14 Spichlerza przy ul. Piastowskiej 13. Spotkanie organizacyjne ma charakter otwarty, ale obowiązują zapisy pod adresem mailowym impresariat@mok.olsztyn.pl. Docelowo spotkania będą odbywały się raz w tygodniu w poniedziałki.

„W imię ojców i synów” to jeden ze zwycięskich projektów tegorocznej edycji Desantu Kultury MOK Olsztyn. Więcej o Desancie Kultury można przeczytać na https://www.mok.olsztyn.pl/projekty/desant-kultury

Desant Kultury
Przemysław Wasilkowski: W imię ojców i synów
Spotkanie organizacyjne: 6 listopada (poniedziałek) / godz. 17:00
Spichlerz, ul. Piastowska 13, s. 14
Wstęp wolny / Zapisy: impresariat@mok.olsztyn.pl

Skubas w Olsztynie

Artysta, który stworzył jedną z piękniejszych polskich piosenek miłosnych o braku miłości jesienią 2023 powróci z nowym albumem i trasą koncertową.