Przejdź do treści

Radosław Gawlik: Nuklearny niezbędnik

  • 18:00

  • Sala pod Amfiteatrem, ul. Zamkowa

Wstęp wolny

MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na spotkanie z Radosławem Gawlikiem, ekologiem i prezesem Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA. „Nuklearny niezbędnik” odbędzie się w piątek 28 kwietnia o godz. 18:00 w sali pod Amfiteatrem.

Dużo mówi się o energii jądrowej. Dużo mówią politycy, zapowiadając powstanie pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu. Dużo piszą o tym również dziennikarze. Energetyka jądrowa to temat szeroko komentowany. Ale czy my, zwykli zjadacze chleba wiemy o takiej energii coś więcej? Czy kojarzy nam się tylko z Czarnobylem, niemieckim serialem Dark, bardzo kosztowną receptą na problemy sektora energetycznego? Czy rzeczywiście jest to recepta? Czy może polityczne marzenia o wielkości w roku przedwyborczym? Dlaczego atom a nie OZE? Na te i więcej pytań postara się odpowiedzieć Wam Radosław Gawlik.

Radosław Gawlik (ur. 1957 r. we Wrocławiu) to znany działacz i aktywista. W latach 1986-89 uczestniczył w Ruchu „Wolność i Pokój”. Organizował protesty ekologiczne m.in. w sprawie huty „Siechnice”, elektrowni jądrowej w Żarnowcu, składowiska odpadów radioaktywnych w Międzyrzeczu.
Działacz Solidarności, uczestniczył w obradach „okrągłego stołu” w zespole ds. ekologii. W historycznych wyborach 4 czerwca 1989 r. został wybrany na posła. Przez dwanaście lat zasiadał w Sejmie. W latach 1997-2000 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.
Radosław Gawlik jest jednym ze współzałożycieli partii Zieloni. Nadal pozostaje aktywnym w ruchu organizacji pozarządowych. Od 2001 r. przewodniczy Stowarzyszeniu Ekologicznemu EKO-UNIA, które realizuje projekty z obszaru ekologii, zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, ochrony Bałtyku i przyrody, współpracy międzynarodowej, ochrony klimatu, jakości powietrza oraz zrównoważonej energii. Jest uczestnikiem i założycielem kilku koalicji międzysektorowych: Ratujmy Rzeki, Koalicja Klimatyczna, „Rozwój Tak. Odkrywki Nie”.

Dowiedz się więcej

udostępnij

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Kartki z Kalendarza

Nadchodzące wydarzenia

Spacer z Muzeum Nowoczesności:

MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na spacer z Muzeum Nowoczesności! Do Parku Pamięci Śródmieście wybierzemy się w sobotę 29 kwietnia o godz. 12, tradycyjnie spod Tartaku Raphaelsohnów. Tym razem celem naszej wyprawy będzie węzeł przesiadkowy Olsztyn-Śródmieście przy ul. Partyzantów, gdzie Rafał Bętkowski przedstawi znajdujący się tu Park Pamięci, powstały na miejscu dawnego cmentarza ewangelickiego. Główną część […]

czytaj więcej

Hylla

MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na koncert zespołu Hylla! Wydarzenie odbędzie się w sobotę 29 kwietnia o godz. 19:00 w kościele ewangelicko-augsburskim na Starym Mieście. Hylla to połączenie elektroniki z motywami etnicznymi. Zespół inspiracje czerpie u źródeł, korzystając z archiwalnych nagrań, pieśni zebranych w trakcie etnograficznych ekspedycji po regionach łemkowskim i bojkowskim, Nadsania i Chełmszczyzny, a […]

czytaj więcej

Antologia Olsztyńskiej Sceny Muzycznej

BRAK WOLNYCH MIEJSC MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na kolejną odsłonę Antologii olsztyńskiej sceny muzycznej! To niezwykłe wydarzenie odbędzie się w niedzielę 30 kwietnia w Kamienicy Naujacka. Z uwagi na duże zainteresowanie, przygotowaliśmy dla Was aż dwa wejścia: o godz. 14:00 i o godz. 18:00. Po niekwestionowanym sukcesie ubiegłorocznego wydarzenia, zbudowanego w oparciu o monografię Moniki […]

czytaj więcej