Przejdź do treści

Watch Docs: Ludzie i Inne Zwierzęta

Dyskusja

  • 17:00

  • Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3

Wstęp wolny

MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na kolejną odsłonę Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS – Prawa Człowieka w Filmie! W tym roku spotykamy się w dniach 13-14 maja w Kamienicy Naujacka (ul. Dąbrowszczaków 3) w Olsztynie.

WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie jest jednym z najstarszych i największych festiwali filmów o prawach człowieka na świecie, co roku gromadzącym kilkadziesiąt tysięcy widzów w całej Polsce. Podczas kolejnych odsłon festiwalu prezentowane są dokumenty, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. Dostęp do wszystkich projekcji filmowych jest bezpłatny.

21. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie jest organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka we współpracy z wieloma partnerami z całej Polski – organizacjami pozarządowymi, ośrodkami akademickimi, teatrami, kinami i innymi instytucjami kulturalnymi. MOK Olsztyn rokrocznie włącza się w tę inicjatywę, współorganizując festiwal i zapraszając na kolejne poruszające projekcje oraz fascynujące dyskusje.

Poniżej dokładny program tegorocznej olsztyńskiej odsłony Festiwalu:

13 MAJA: LUDZIE i LUDZIE
15:00
„Syndrom Hamleta” (85′ 2022 Polska, Niemcy), reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski
Pierwsza generacja Ukraińców urodzonych w wolnym kraju zmaga się w wojennymi traumami.
16:45
„Mara. Białoruski sen” (62′ 2022 Francja, Wielka Brytania), reż. Sasha Kulak
Alicja w krainie dyktatora. Kronika białoruskich protestów w poetyce sennego marzenia.
18:00
„Duchy Morii” (25′ 2022 Dania), reż. Michael Graversen, Florian Elabdi
Ostatni mieszkańcy spalonego obozu dla migrantów na greckiej wyspie Lesbos.
„Czas na bunt” (15′ 2022 Polska), reż. Daniel Le Hai
Portret pokolenia protestu – młodych ludzi, którzy nie boją się wyjść na ulice w obronie swoich ideałów.
„Zakaz filmowania” (24′ 2021 Szwecja), reż. Knutte Wester
Teheran, jakiego nie znamy: nielegalny hiphop w parkach i podziemnych przejściach, ukryta kamera, strach i ochota na bunt.

14 MAJA: LUDZIE i INNE ZWIERZĘTA
13:00
„Wszystko, co żyje” (94′ 2022 Wielka Brytania, Indie, USA), reż. Shaunak Sen
Dwaj bracia w New Delhi starają się ratować drapieżne ptaki, stanowiące ważne ogniwo miejskiego ekosystemu. Tymczasem ich miasto pogrąża się w ekologicznym, politycznym i społecznym chaosie.
14:45
„Sfora” (52′ 2022 Polska), reż. Tadeusz Chudy
Więzienie, psy i klawisz z otwartą głową. Czy recydywiści z długoletnimi wyrokami na karku są w stanie ocalić przed eutanazją zwierzaki z okolicznego schroniska?
15:45
„Adopciaki” (73′ 2020 Holandia), reż. Saskia Gubbels
Największe holenderskie schronisko dla zwierząt. Ludzie, starający się zrobić wszystko by jak najlepiej przygotować psy do adopcji – i ich podopieczni, których trudno nie polubić.
17:00
Panel dyskusyjny „O współbyciu w mieście i w lesie, czyli edukacja ekologiczna XXI wieku”

W świecie, w którym co dzień docierają do nas informacje o postępującej katastrofie klimatycznej, tym bardziej warto poddać refleksji nasze relacje z przyrodą. Czym dla nas jest? Jak ją traktujemy? Na ile mamy świadomość wzajemnych zależności? Porozmawiamy o tym, jak budować wrażliwość na otaczającą nas przyrodę i jak z nią współbyć na co dzień.
Paneliści:
Agata Jastrzębska – doktor nauk zootechnicznych, behawiorystka zwierząt z brytyjskim certyfikatem Centre of Applied Pet Ethology (COAPE). Współzałożycielka Stowarzyszenia św. Franciszka działającego przy olsztyńskim Schronisku dla Zwierząt oraz koordynatorka schroniskowego wolontariatu.
Kamila Radzimińska-Arczak – współzałożycielka Fundacji Edukacji Leśnej „Drzewice”. Edukatorka i miłośniczka przyrody, wolontariuszka w Ośrodku Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie. Ukończyła Edukację Leśno-Przyrodniczą na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie oraz Kurs Edukacji i Animacji Przyrodniczej. Kreatywna pedagożka na co dzień. Las to jej drugie mieszkanie.
Mariusz Antolak – nauczyciel akademicki, edukator, społecznik, podróżnik i popularyzator nauki. Praktykujący architekt krajobrazu i ogrodnik. Adiunkt w Katedrze Architektury Krajobrazu UWM w Olsztynie. Absolwent UWM w Olsztynie, SGGW w Warszawie i Politechniki Krakowskiej. Fundator i główny koordynator projektów Fundacji „W krajobrazie”. Aktualnie realizuje międzynarodowy grant „Jadalny krajobraz”, w ramach którego dosadza rośliny jadalne w przestrzeniach publicznych i zakłada ogrody społeczne na przedmieściach Olsztyna.

Wstęp na wszystkie projekcje filmowe i imprezy towarzyszące jest bezpłatny.

Organizator główny: Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Współorganizator: MOK Olsztyn

Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Ambasada Królestwa Niderlandów, Open Society Foundations
Partnerzy festiwalu: Naczelna Rada Adwokacka, Rainbow
Patroni medialni: OKO.press, ngo.pl

Dowiedz się więcej

udostępnij

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Kartki z Kalendarza

Nadchodzące wydarzenia

Patrycja Ranc:

MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy prac Patrycji Ranc! Wydarzenie „Patosztuka. Nie wchodź!” odbędzie się w piątek 19 maja o godz. 18:00 w Galerii Dobro. „Nie wchodź!Nie odzywaj się!Usiądź i nie gadaj!Słuchaj i rób tak, jak mówię!Nie bądź kreatywny!Nie bądź wolny!Nie posiadaj własnego zdania!” Inspiracją dla wystawy „Nie wchodź!” jest wpływ systemu na jednostkę. […]

czytaj więcej

Akira

Ekranizacja kultowej mangi Katsuhiro Ōtomo. Jeden z najpopularniejszych filmów anime i absolutna klasyka z pogranicza postapo i cyberpunka. Po projekcji dyskusja.

czytaj więcej

Rodzić…

W kraju, w którym rządzący tyle (złej) energii wkładają w dbałość o to, by „kobiety rodziły więcej”, sam poród wciąż jest tematem tabu. Jest to jedna z tych „kobiecych spraw”, o których się nie rozmawia, bo nie wypada. Tymczasem za pojęciami takimi, jak „dzietność”, „reprodukcja”, „demografia”, „macierzyństwo” – za każdym „nowym obywatelem” – stoi konkretne […]

czytaj więcej