Przejdź do treści

Rośliny Nielegalne:

Psychodeliczny Renesans

  • 18:00

  • Galeria Dobro, ul. Stare Miasto 24/25

Wstęp wolny

Tagi: kultura

Przed dekady towarzyszyło nam przekonanie, że nielegalne substancje psychoaktywne to przede wszystkim ryzyko i zagrożenie, co uzasadniało zakaz ich posiadania czy dystrybucji. Jednak obecnie, z nową falą badań, pojawiają się głosy mówiące o tym, że korzyści z dopuszczenia do użytku niektórych z nich mogą znacznie przewyższać ryzyko, jakie zwykliśmy z nimi kojarzyć. Psychodeliki – bo przede wszystkim o nich mowa – mogą okazać się bardzo skuteczne w leczeniu depresji, stresu pourazowego, stanów lękowych czy w zwalczaniu uzależnień.

Czy psychodeliki okażą się panaceum, jakie są korzyści i zagrożenia z nimi związane, jak wpływają na mózg, co zrobić z doświadczeniem psychodelicznym, żeby okazało się konstruktywne i czy słusznie są klasyfikowane jako substancje nielegalne? – o tym porozmawiamy z Gośćmi dyskusji:

Maciej Lorenc: socjolog, współzałożyciel i członek zarządu Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego. Ukończył socjologię na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW, autor książki „Czy psychodeliki uratują świat?” (Krytyka Polityczna, 2019), współpracownik Narkopolityki, tłumacz wielu książek poświęconych substancjom psychodelicznym i związanej z nimi kulturze.

dr n. biol. Urszula Kozłowska: jest adiunktem w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu oraz członkiem sekcji neuronauki w MIND Foundation. Szczególnie interesuje się immunologią mikrogleju i komórek macierzystych, w kontekście degeneracji i regeneracji tkanki nerwowej. Od października 2021 jest kierownikiem projektu NCN SONATINA 5 (badania podstawowe), którego celem jest oszacowanie m.in. czy psylocybina, może być pomocna w leczeniu urazów tkanki nerwowej, powstałych wskutek chorób neurodegeneracyjnych.

Prowadzenie: Michał Krawiel

ROŚLINY NIELEGALNE / PSYCHODELICZNY RENESANS
25 maja (CZ) / godz. 18:00
Galeria Dobro, ul. Stare Miasto 24/25
Wstęp wolny


25-26.05 ROŚLINY LEGALNE / ROŚLINY NIELEGALNE
Dwudniowy pakiet wydarzeń opisujących skomplikowane stosunki  ludzko-roślinne.

W programie:

25.05 CZ 18:00 ROŚLINY NIELEGALNE / PSYCHODELICZNY RENESANS
Dyskusja na temat potencjału terapeutycznego i medycznego roślin / substancji psychodelicznych. Kwestie prawne, koszty i korzyści społeczne, zyski i zagrożenia.

25.05 CZ 20:30 ROŚLINY NIELEGALNE / KAKOFONIKT / CHÓR POGŁOSY: WYRAJ
Romantycznie zatęchłe bagna i starosłowiańskie wątki mistyczne w oparach muzycznej psychodelii. Laureaci Festiwalu Nowa Tradycja w polskich tradycjach hałasu i antymuzyki jako remedium na kulturę nadmiaru.
Bilety: 40 zł / bilety.mok.olsztyn.pl

26.05 PT 17:00 ROŚLINY LEGALNE / CHWASTY, ZIELSKO, BADYLE
Warsztaty o ziołach tuż obok nas: gdzie szukać, jak zbierać, co z nich robić? Do wykorzystania w kuchni, kosmetyce, w leczeniu i przy herbacie. Dziko budzimy się wraz z wiosną! Prowadzenie: Natalia Załęska-Pyć AKA Płonka Podleśna.
Zapisy: mok.olsztyn.pl

26.05 PT 20:30 ROŚLINY LEGALNE / T/ABORET: ZIELNIK PEŁEN CZUŁOŚCI
Przytulny, czuły etno-jazz z zapachem lawendy. Dźwiękowe herbarium, prowadzące odbiorcę przez świat roślin, będących „odrobiną łąki odnalezionej i przeniesionej pomiędzy ulice ruchliwego miasta”.
Bilety: 30 zł / bilety.mok.olsztyn.pl

Dowiedz się więcej

udostępnij

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Kartki z Kalendarza

Nadchodzące wydarzenia

Rośliny Nielegalne:

MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na wyjątkowy koncert audiowizualnej grupy KakofoNIKT i Chóru Pogłosy, promujący ich wspólny album „Wyraj”! Wydarzenie organizowane w ramach projektu „Rośliny legalne / rośliny nielegalne” odbędzie się w czwartek 25 maja o godz. 20:30 w kościele ewangelicko-augsburskim. Niecodzienna synergia dwóch zespołów zaowocowała zaskakującym połączeniem eksperymentalnej, industrialnej i sonorystycznej muzyki, poszerzonej o kompozycje […]

czytaj więcej

Rośliny Nielegalne:

BRAK WOLNYCH MIEJSC  MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na warsztaty o ziołach tuż obok nas, organizowane w ramach projektu „Rośliny legalne / rośliny nielegalne”. „Chwasty, zielsko, badyle” odbędą się w piątek 26 maja o godz. 17:00 w Kamienicy Naujacka. Zapraszamy na twórcze spotkanie, podczas którego poznamy najpopularniejsze gatunki roślin bytujących tuż obok nas. Na łąkach, bagnach, na […]

czytaj więcej

Rośliny Nielegalne:

MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na koncert jazzowego kwartetu T/Aboret! „Zielnik pełen czułości”, organizowany w ramach projektu „Rośliny legalne / rośliny nielegalne”, odbędzie się w piątek 26 maja o godz. 20:30 w sali pod Amfiteatrem. „Zielnik pełen czułości” to koncert promujący wydanie debiutanckiej płyty zespołu T/Aboret – „Cyjanotypia”. W muzyce kwartetu pobrzmiewają echa polskiej muzyki ludowej […]

czytaj więcej