Przejdź do treści

Tod Browning: Demon cyrku i Dziwolągi

MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na spotkanie z kinem Toda Browninga! W niedzielę 24 marca od godz. 15:00 w sali pod Amfiteatrem zaprezentujemy aż dwa filmy tego znakomitego reżysera, a po seansach zaprosimy na dyskusję.

Na pierwszy ogień, o godz. 15:00 – „Demon cyrku” (1927, 55 minut), niemy film Toda Browninga z muzyką wykonywaną na żywo przez Pawła Szamburskiego*.
Alonzo, bezręki cyrkowiec, kocha się w swojej estradowej partnerce Nanon. Ona z kolei, z powodu traum z przeszłości, boi się dotyku. Para idealna? Prawie, bowiem Alonzo nie jest tym, za kogo się podaje i skrywa mroczny sekret.
O 16:30 – „Dziwolągi” (1932, 65 minut), najsłynniejszy i najbardziej skandalizujący obraz Toda Browninga.
W opowieści o cyrkowych dziwakach występują nienormatywni aktorzy.
Kleopatra, piękna cyrkowa akrobatka, stara się uwieść Hansa, karła. On, dostrzeżony przez kobietę, odrzuca miłość swojego życia. Ale czy Kleopatra ma wobec niego szczere zamiary? Trudno w to uwierzyć, bo w tle nagłego przypływu uczuć znajduje się plotka o bogactwie Hansa.
Ok. 17:45, tj. bezpośrednio po filmie, rozpocznie się otwarta dyskusja z udziałem dr. Adama Cybulskiego i Łukasza Adamskiego.
Porozmawiamy nie tylko o fenomenie filmów Toda Browninga i możliwych współczesnych odczytaniach, ale też szerzej – o metodach i narzędziach filmowego horroru, o reprezentacjach cielesności w kinie oraz o amerykańskiej popkulturze przełomu lat 20. i 30.
Dyskusję poprowadzi Aleksandra Drzał-Sierocka.

*Paweł Szamburski: klarnecista, kompozytor, animator kultury. Studiował antropologię kultury oraz muzykologię na UW. Od dwudziestu lat aktywnie działa na polskiej i międzynarodowej scenie muzycznej – komponuje, realizuje festiwale, koncerty, warsztaty edukacyjne. Tworzy muzykę na polu interdyscyplinarnym: dla filmu, teatru, kina niemego czy słuchowisk radiowych. W pracy muzycznej najczęściej wykorzystuje klarnet, głos oraz elektronikę, tworząc bogate, polifoniczne struktury dźwiękowe.

Tod Browning: Demon cyrku i Dziwolągi
24 marca (niedziela) / godz. 15:00
Sala pod Amfiteatrem, ul. Zamkowa 1
Wstęp wolny

Dowiedz się więcej

udostępnij

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Kartki z Kalendarza

Nadchodzące wydarzenia

MATKA, SYN I KURA

Oprowadzanie po wystawie  „Srom czyli wstyd” W Galerii Dobro nadal można oglądać  wielowątkową wystawę Marty Frej pt. „Srom, czyli wstyd”, podejmującą trudny temat kobiecego ciała i odwagi w obronie jego autonomii. Otwarcie wystawy wywołało wiele kontrowersji zwłaszcza wśród tych, którzy nie mieli ochoty jej w ogóle zobaczyć. Natomiast frekwencja na wernisażu udowodniła, że ten rodzaj […]

czytaj więcej