Przejdź do treści

Wojciech Orliński:

Kopernik. Rewolucje

  • 17:00

  • Sala pod Amfiteatrem, ul. Zamkowa

Wstęp wolny

MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Wojciechem Orlińskim wokół jego najnowszej książki „Kopernik. Rewolucje”! Wydarzenie odbędzie się w sobotę 18 marca o godz. 17:00 w sali pod Amfiteatrem.

„Kopernik. Rewolucje” Wojciecha Orlińskiego to prawdziwie brawurowa opowieść o naukowym przewrocie wszechczasów.
W czasach Kopernika nic nie wskazywało na to, że do największej naukowej rewolucji dojdzie w Europie. O gwiazdach Chińczycy i Arabowie wiedzieli więcej, ale to my jako pierwsi zrozumieliśmy, jakie jest miejsce Ziemi w kosmosie. Ktoś może powiedzieć, że to przede wszystkim zasługa Keplera, Galileusza, Newtona – ale gdybyśmy zapytali tych panów o zdanie, wskazaliby na dzieło bardzo skromnego, genialnego uczonego, który by pracować w spokoju nad swoim odkryciem, zaszył się na skraju Europy.
Jakich cudów trzeba było, by Kopernik w ogóle mógł pojawić się na świecie? Dlaczego właśnie on, półsierota z Torunia, mógł, a nawet musiał zmienić nasze miejsce we Wszechświecie? Dlaczego ta wielka rewolucja nie wybuchła w Paryżu, Rzymie czy Florencji, ale na Warmii? Dlaczego w Polsce?
Żywot Kopernika rozpięty między trzema epokami – średniowieczem, renesansem i kontrreformacją – to jednak nie tylko nauka. To również wielka polityka, wojny, spiski, intrygi, romanse – a w ich centrum nasz astronom (ale też ekonomista, polityk, lekarz), który zachował w swoich szalonych czasach godność, zdobył szacunek możnych a także miłość kobiety. Kopernik w brawurowej opowieści Wojciecha Orlińskiego, choć odległy w czasie, staje się nam bliski jako człowiek szukający miejsca do życia i przestrzeni na realizowanie swoich pasji. Odkrywany dziś na nowo zaskakuje skromnością, pokorą, ale też uporem i słabościami, które mogły go zaprowadzić – jak jednego z jego przyjaciół – do lochów Watykanu. Jednak w życiu Kopernika amor omnia vincit – miłość zwycięży wszystko. Wzniosła miłość do nauki, ale też jak najbardziej ziemska i ludzka miłość.
Aaa, i jest Polakiem, z całą pewnością Kopernik jest Polakiem – z wyboru.

Zapraszamy serdecznie na spotkanie z rewolucyjną biografią Mikołaja Kopernika! Autorem książki jest Wojciech Orliński – dziennikarz, publicysta i pisarz. W latach 1997–2021 pracował w „Gazecie Wyborczej”, gdzie pisał głównie na tematy związane z kulturą masową i internetem. Jest autorem m.in. książek „Co to są sepulki? Wszystko o Lemie” (2007), „Ameryka nie istnieje” (2010), „Internet. Czas się bać” (2013), „Człowiek, który wynalazł internet. Biografia Paula Barana” (2019) oraz „Lem w PRL-u” (2021).

Dowiedz się więcej

udostępnij

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Kartki z Kalendarza

Nadchodzące wydarzenia

Aljas: Akademia Pana Flexa

MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na wystawę Dobrosławy „Aljas” Król „Akademia Pana Flexa”. Otwarcie ekspozycji odbędzie się w czwartek 23 marca o godz. 18:00 w Galerii Dobro. „Akademia Pana Flexa” to połączenie wystawy oraz koncertu. Aljas zaprezentuje w przestrzeni Galerii Dobro prace, w których otwarcie krytykuje instytucje sztuki. Autorka przedstawia swoje działania od rozpoczęcia edukacji na […]

czytaj więcej

Pisze się przez J

MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na koncert „Pisze się przez J” w wykonaniu Dobrosławy „Aljas” Król. Wydarzenie będzie stanowiło uzupełnienie wystawy „Akademia Pana Flexa”, a odbędzie się w sobotę 25 marca o godz. 21 w sali pod Amfiteatrem. Dobrosława „Aljas” Król to absolwentka ASP w Warszawie na Wydziale Sztuki Mediów. Zajmuje się przede wszystkim video artem, […]

czytaj więcej

Teatr Przebudzeni:

MOK Olsztyn zaprasza na poruszający spektakl „Na pohybel!” w wykonaniu Teatru Przebudzeni, działającego przy PSONI Koło w Ostródzie. Przedstawienie w reż. Moniki Kazimierczak i Dariusza Wychudzkiego zaprezentujemy z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w środę 29 marca o godz. 19:00 w sali pod Amfiteatrem. Wydarzeniu będzie towarzyszyło spotkanie z aktorami z okazji jubileuszu dwudziestolecia Teatru Przebudzeni. […]

czytaj więcej