Przejdź do treści

Rodzić…

  • 17:30

  • Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3

Wstęp wolny

Tagi: kultura

W kraju, w którym rządzący tyle (złej) energii wkładają w dbałość o to, by „kobiety rodziły więcej”, sam poród wciąż jest tematem tabu. Jest to jedna z tych „kobiecych spraw”, o których się nie rozmawia, bo nie wypada. Tymczasem za pojęciami takimi, jak „dzietność”, „reprodukcja”, „demografia”, „macierzyństwo” – za każdym „nowym obywatelem” – stoi konkretne zdarzenie w życiu konkretnej kobiety: poród. Każdy inny, przez każdą inaczej przeżywany. Dlatego tegoroczny Dzień Matki świętujemy tworząc przestrzeń do otwartej rozmowy o porodach. Punktem wyjścia będzie krótkometrażówka „Zmysłowy poród”.

Otwartą rozmowę zainicjują:
– Zuzanna Taraszkiewicz – mama trzech nastolatek, zakochana w kreowaniu pięknych porodów doula, ratownik medyczny, bioetyk. Marzy, by każdy poród był wyzwalającym moc sprawczości i kobiecości show.
– dr n. biol. Iwo Ina Łaźniewskaterapeutka medycyny zintegrowanej, psychotraumatolog, fizjoterapeutka uroginekologiczna, mentorka kobiet i świadomego życia, edukatorka seksualności kobiet i zdrowej intymności w relacjach, twórczyni Instytutu Bodyfulness zajmującego się badaniami i propagowaniem systemu holistycznej terapii świadomości ciała poprzez odnowiony kontakt z emocjami oraz ruch w głąb siebie z wykorzystaniem najnowszej neuronauki i wiedzy z zakresu bioenergetyki ciała. Propagarorka godności kobiet w porodzie, połogu i dojrzałości pomenopauzalnej. 
– Agnieszka Terska – położna obecnie związana z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Olsztynie. Certyfikowana instruktorka szkoły rodzenia i doradczyni laktacyjna oraz asystentka w Katedrze Położnictwa UWM. Wspiera kobiety na wszystkich etapach: od ciąży, przez poród do połogu.

O filmie:
„ZMYSŁOWY PORÓD” (35′ 2021 Belgia, Francja), reż. Myleine Guiard-Schmid
Czy poród może być przyjemnym doznaniem? Skąd w nas przekonanie, że „musi boleć”, a wszelkie próby znalezienia alternatywy uważamy za wymysły ezograżyn? Animowany esej wizualny, zawierający opowieści samej reżyserki, a także położnych, doul i kobiet, które już rodziły. Film ukazuje złożoność tego intymnego, choć również zaskakująco politycznego doświadczenia. Gdzie kończy się wolność do decydowania o własnym ciele w państwach bardziej liberalnych od Polski? I czy patriarchat odebrał nam prawo do przyjemności, gdy wydajemy na świat drugiego człowieka?

Wydarzenie specjalne w ramach 21. Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS

Organizator główny: Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Współorganizator: MOK Olsztyn

Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Ambasada Królestwa Niderlandów, Open Society Foundations
Partnerzy festiwalu: Naczelna Rada Adwokacka, Rainbow
Patroni medialni: OKO.press, ngo.pl

Dowiedz się więcej

udostępnij

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Kartki z Kalendarza

Nadchodzące wydarzenia

Eksponat Miesiąca:

Przedstawienie historii koszar przy ul. Pstrowskiego, w latach dwudziestych ubiegłego wieku – i obecnie – związanych z formacjami policyjnymi.

czytaj więcej

Gdzie diabeł mówi dobranoc

Wernisaż wystawy prac uczestników warsztatów terapii zajęciowej, działających przy olsztyńskim Stowarzyszeniu Wyjątkowe Serce. Ceramika, metal i drewno w niezwykłej autorskiej wyobraźni.

czytaj więcej

Rośliny Nielegalne:

Przed dekady towarzyszyło nam przekonanie, że nielegalne substancje psychoaktywne to przede wszystkim ryzyko i zagrożenie, co uzasadniało zakaz ich posiadania czy dystrybucji

czytaj więcej